Gränsvakt dödad i Polen

2024 07 11

En polsk gränsvakt har dödats på ett ovanligt sätt.

Den polske gränsvakten Mateusz Sitek, 21 år, har dödats i en spjutattack.

Han omkom i samband med att ett flertal migranter kastade spjut mot gränsvakterna från andra sidan den belarusiska gränsen, uppger The Telegraph.

Spjuten har kastats genom ett fem meter högt stängsel.

Flera skadade i attacken

Ett större antal migranter på den belarusiska sidan av gränsen ska alltså ha kastat provisoriskt tillverkade spjut mot de polska gränsvakterna.

21-åriga Mateusz Sitek dog i attacken och flera andra personer blev skadade, enligt tidningen.

Den senaste tiden har det skett en ökning av antalet migranter vid gränsen till Polen.

Ryssland utnyttjar migranter

Polska myndigheter tror att Ryssland ligger bakom ökningen av antalet migranter.

Man anser att Ryssland använder sig av migranter för att sätta press på EU.

Det är en del av det ryska hybridkriget mot väst, enligt de polska myndigheterna.

Många migranter kontrolleras av privata, Wagner-liknande ryska miliser, uppger tidningen.

Spänd situation vid gränsen

Mateusz Siteks död kan ses som ytterligare en signal om att situationen vid gränsen är spänd.

Bråk mellan migranter och gränsvakter har pågått under en längre tid.

– Vi har avlagt en ed att försvara vårt land med våra liv som insats, säger Katarzyna Zdanowicz, talesperson för Polens gränspatrull.

– Men ingen väntade sig att det skulle bli så här. Efter den här unga soldatens död, insåg vi hur realistisk vår ed är.

Ryssland uppges lägga stor energi på att ta kontroll över migrationsströmmar.

Man har bland annat planerat att skapa en styrka på 15 000 man som ska ha i uppgift att kontrollera vanliga migrationsvägar, enligt tidningen.

Foto: L. Anderson

Text: Redaktionen


4 oktober 2026

UPPGIFTER: C har gett upp hoppet

2026 10 05

Centerpartiets invit till S, V och Mp vittnar om en uppgiven förhoppning.

C gick till val med förhoppning om en mittenregering under kommande mandatperiod. Varken SD eller V skulle ges inflytande i en sådan konstellation, var beskedet från partiledaren Elisabeth Thand Ringqvist (C).

– Ytterkanternas politik gör inte Sverige rikare. Mittenalternativet är ett alternativ för alla de väljare som vet att tillväxt är en förutsättning för jobb, både i dag och i morgon, sade hon i ett uttalande inför valet.

”Kommer förändras i grunden”

Ambitionen från C har varit att bryta isär de två blocken som formerats i svensk politik. Det finns ett tredje spår som har starkt stöd bland väljarna, menade partiet.

– Vi ser att det här valet kommer att förändra svensk politik i grunden. Vi är redo att vara drivande för en förändring som ger Sverige en stabil regering i mitten, sade partisekreterare Hannes Hervieu (C), under valveckan.

Verkar ha gett upp

I fredags bjöd C-ledaren in sina partiledarkollegor i S, V och Mp till möte. Ett steg som tyder på att partiet har övergett sin förhoppning om en mittenregering, menar statsvetare Tommy Möller vid Stockholms universitet, rapporterar SR.

– Ja, jag tolkar det som att Centerpartiet, som ju har en nyckelroll här, är på väg att inse att det huvudspår som man har haft hela tiden, alltså en mittenbaserad regering där inget av ytterkantspartierna ingår, inte är möjlig i nuläget, säger han till radion.

Läs mer: 35 100 kronor i lön – många måste anställas nu

Svårlöst läge

V har ställt ett ultimatum i regeringsförhandlingarna. Partiet kommer inte stödja en statsminister som inte ger dem ministerposter. C vägrar att ge sitt stöd till en regering där V sitter med. Läget för Magdalena Andersson (S), som fått i uppdrag att sondera möjligheten att bilda regering, ter sig tämligen låst, anser statsvetaren.

– Det här tillhör ju kategorin med de allra svåraste nötterna att knäcka så att säga. Det är svårt att tänka sig att något av partierna skulle vika ner sig som det ser ut nu, men förr eller senare måste det ske, säger Tommy Möller, till radion.

Läs mer: Vasst krav på nästa regering – ”stäng dörren”

Foto: Centerpartiet

Text: Redaktionen


4 oktober 2026

Ryssland varnar USA – ”kommer falla som flugor”

2026 10 05

Ryssland varnar USA för att lägga sig i.

I veckan gick Volodymyr Zelenskyj ut med en uppmaning. Den ukrainske presidenten vill att Donald Trump ska införa sanktioner och försöka stoppa Rysslands utveckling av satellitnätverket Rassvet, vilket har beskrivits som ett svar på det amerikanska Starlink.

Nu varnar Kreml den amerikanska presidentadministrationen för att försöka stoppa projektet, rapporterar Ukrainska Pravda.

– Ett försök att blockera den ryska satsningen kan utlösa en fullskalig rymdkrigföring, säger Dmitrij Medvedev, vice ordförande för Rysslands säkerhetsråd, enligt tidningen.

”Kommer falla som flugor”

Om USA ingriper för att stoppa den ryska satsningen kommer de amerikanska Starlink-satelliterna ryka, hotar Medvedev.

– Annars kommer Starlink-satelliter att falla som flugor. Utrymmet är trångt så det är ett måste att vara artig mot varandra, säger han, enligt tidningen.

Starlink ägs av företaget SpaceX, som i sin tur grundats och drivs av Elon Musk.

Läs också: Ryskt stridsflygplan har skjutit ner egna styrkor

Får hjälp av Kina

I processen att utveckla Rassvet får Ryssland hjälp av Kina, hävdar Volodymyr Zelenskyj och menar också att det kan stå redo att börja användas under nästkommande år, rapporterar Financial Times.

– Vi vet att Kina arbetar med satelliter och möjligheten att hjälpa Ryssland med ett system liknande Starlink, säger den ukrainske presidenten, enligt tidningen.

Varken Kina eller USA har kommenterat Zelenskyjs påståenden, men Kina har tidigare nekat till anklagelser om vapenstöd till Ryssland.

Inte som Starlink

Rassvet kommer inte kunna jämföras med Starlink rakt av, menar militärexperten Rob Lee vid Foreign Policy Research Institute i Kyjiv.

– Rassvet kommer inte att vara lika effektivt som Starlink, säger han, enligt tidningen.

– Men drönare skulle kunna styras från Moskva med hjälp av systemet.

Zelenskyj har också vid tidigare tillfällen vädjat till USA om hjälp att stoppa utvecklingen av det ryska satellitsystemet.

Andra läser: Ryssland stoppas – ”På väg mot katastrof”

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp President of Russia Office

Text: Redaktionen