BEKRÄFTAT: Göteborg bäst i världen

2024 04 09

Paris, Sydney, Berlin och Bangkok kan slänga sig i väggen – alla förlorar mot Göteborg.

Det står klart sedan en ny global rankinglista nu presenteras.

Får mycket beröm

Det handlar om den årliga listan över världens mest hållbara städer som sammanställs av Global Destination Sustainability Movement.

Listan tar hänsyn till en mängd olika kriterier med fokus på framgång inom turist- och eventbranschen kopplat till hållbarhet.

Göteborg får mycket beröm i samband med segern.

Restauranger i världsklass

– Det blomstrande hjärtat av Skandinavien. Den coola och vänliga lillasystern.

– Restauranger i världsklass, varierande kulturella scener, hållbart boende och vacker natur, framhåller organisationen som nycklarna som lett till Göteborgs framgångar.

Glädjen är stor vid Göteborg & Co som är officiellt destinationsbolag för Göteborgs Stad och storstadsregionen.

Paris och Sydney

Göteborg & Co har fokuserat hårt på att göra staden till en populär turistdestination i världsklass.

– Vi började jobba tidigt med en gemensam målbild som våra intressenter var överens om. Staden, näringslivet, besöksnäringen; alla bidrar utifrån sitt perspektiv och verksamhetsområde.

– Allas bidrag betyder någonting och det är lagarbetet som gör helheten, framhåller Katarina Thorstensson på Göteborg & Companys hemsida.

Göteborg kammar hem 94,6 procent i det nya indexet vilket kan jämföras med till exempel Paris som får 80,1 procent och Sydney som får 77,2 procent.

Milano och Oslo

Berlin får 76,7, Bangkok 74,1 och Milano 71,5.

På andra plats på listan kommer Oslo som får 92,5 procent.

Stockholm kommer på tionde plats med 86,7 procent.

De olika städernas prestationer mäts ur tre stora perspektiv; ekonomiskt, socialt och ekologiskt och alla kopplas till hållbarhet.

Norden dominerar

De nordiska länderna är stora vinnare på listan som nu presenterats för sjunde gången.

De fem första platserna innehas av Göteborg, Oslo, Köpenhamn, Helsingfors och Bergen.

På plats sex till tio återfinns Aarhus, Aalborg, Glasgow, Bordeaux och Stockholm.

Foto: J. Masth

Text: Redaktionen


JUST NU: Kina ger chockbesked om Ryssland

2025 07 04

Kina har gett ett chockerande besked om Putins Ryssland.

Kinas utrikesminister Wang Yi har haft ett möte med EU:s utrikeschef Kaja Kallas.

I samband med mötet ska den kinesiske utrikesministern ha gett ett besked som lär väcka bestörtning i Ukraina och i många västländer.

Har gett chockbesked

Officiellt är Kina neutralt inställda till Putins krig mot Ukraina, även om det är känt att det förekommer mycket samarbete mellan Kina och Putinregimen.

Men i mötet med EU:s Kaja Kallas kom ett drastiskt och långtgående besked, rapporterar CNN.

– Kinas utrikesminister Wang Yi sade till EU:s högsta diplomat att Peking inte kan acceptera att Ryssland förlorar kriget mot Ukraina, enligt kanalen.

Wang Yi medgav alltså att Kina över huvud taget inte skulle kunna acceptera en rysk förlust i kriget.

Och det finns en specifik anledning till att den kinesiska regimen inte kan tolerera en rysk förlust i Ukraina.

– Det skulle tillåta USA att rikta sin fulla uppmärksamhet mot Kina, säger en officiell företrädare för landet som har kännedom om vad som sades på mötet, enligt kanalen.

Vid mötet med EU:s utrikeschef Kaja Kallas ska Kinas utrikesminister alltså ha medgett att landets officiella neutralitet till kriget i själva verket inte gäller.

Förnekar uppgifterna

Medgivandet ska enligt källan ha kommit under ett fyra timmar långt samtal om en lång rad olika frågor som gällde alltifrån cybersäkerhet till handelsbalans, Mellanöstern och Taiwan.

Wang Yis besked kan innebära att Peking vill se ett så utdraget krig som möjligt i Ukraina, just för att det hindrar USA från att fokusera fullt ut på Kina.

En talesperson för Kinas utrikesministerium förnekar dock att utrikesministern gett detta besked till EU:s utrikeschef.

– Kina är inte part i Ukrainafrågan. Kinas ståndpunkt i Ukrainakrisen är objektiv och konsekvent, det vill säga förhandling, vapenvila och fred. En utdragen Ukrainakris tjänar ingens intressen, hävdar talespersonen Mao Ning, enligt kanalen.

Men bakom kulisserna låter det alltså annorlunda, enligt kanalens källor.

Det är heller ingen hemlighet att banden mellan Kina och Ryssland tycks ha stärkts sedan Ryssland inledde sitt krig mot Ukraina.

Det har också kommit uppgifter om att kinesiska medborgare har deltagit i kriget på Rysslands sida, men Kina har förnekat all inblandning och har sagt sig uppmana kineser att inte delta i någon militär konflikt.

Foto: B Matangelo resp A Gigi

Text: Redaktionen


Elon Musk lanserar strategi – mot Trump

2025 07 04

Elon Musk lanserar en ny strategi med ”laserfokus” på att förändra USA.

Efter månader av samarbete har Elon Musk och Donald Trump hamnat i luven på varandra.

Samtidigt är Musk fast besluten att förändra det amerikanska samhället.

Nu överväger han en oväntad strategi för att ställa till problem för bland annat Donald Trump.

Lanserar strategi

Det är sedan tidigare känt att Musk överväger att starta ett nytt parti.

Men nu avslöjar Musk en mycket specifik strategi som han och det eventuella partiet skulle kunna ha för att förändra den amerikanska politiken.

Enligt Musk handlar det om att lägga laser-fokus på ett specifikt mål om partiet bildas och ställer upp i val.

– Ett sätt att genomföra detta vore att laserfokusera på bara 2 eller 3 platser i senaten och 8 till 10 distrikt i representanthuset, skriver Musk på X.

Enligt Elon Musk skulle han och det nya partiet, som han överväger att starta, alltså kunna söka en roll som vågmästare.

Det skulle räcka för att kunna få stor påverkan på politiken, menar han.

– Med tanke på de rakbladstunna legislativa marginalerna skulle det räcka för att fungera som den avgörande rösten för omtvistade lagar, och säkerställa att de tjänar folkets sanna vilja, menar Elon Musk.

Vill bryta upp tvåpartisystem

Om Elon Musk väljer att starta det nya partiet, som i så fall skulle få namnet America Party, så skulle målet alltså vara att bli vågmästare mellan republikaner och demokrater, och på så vis spela en avgörande roll.

Syftet skulle vara att bryta upp det amerikanska tvåpartisystemet, som Musk sarkastiskt kallar för ett ”enpartisystem”.

I ett annat inlägg på X har Musk gjort en omröstning om det nya partiet.

– Självständighetsdagen är det perfekta tillfället att fråga om ni vill ha självständighet från tvåpartisystemet (vissa skulle säga enpartisystemet). Borde vi bilda America Party? frågar han sina följare.

Elon Musk har varit starkt kritisk till Donald Trumps nya budget, och bland annat hävdat att den satsar pengar på föråldrade industrier samt går emot effektiviseringsmyndigheten Doges syfte att minska slöseriet med skattepengar.

Musk och Donald Trump har riktat hårda ord mot varandra efter att Musk lämnade sin roll som inofficiell ledare för just Doge.

Foto: Daniel Oberhaus (2018) resp Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen