Glatt besked inför fredagsölen

2023 05 05

Den som dricker måttligt mår bättre.

Det indikerar en ny, stor undersökning från forskare vid det spanska universitetet i Murcia.

Forskarna har gjort en gedigen undersökning.

Över 30 000 personers drickvanor har kartlagts.

Resultatet är slående.

Personer som dricker måttligt visar upp en bättre mental och fysisk hälsa jämfört med personer som inte dricker alls.

– Nittio procent beskriver sin mentala hälsa som ”bra” jämfört med 80 procent av de som inte dricker, framhåller forskarna bakom studien.

Så definieras måttligt drickande

Forskarna definierar måttligt drickande för män som en starköl per dag eller sju starköl i veckan.  

För kvinnor definieras måttligt drickande som en halv starköl per dag eller 3,5 starköl i veckan.  

Individuell bedömning 

Ernesto De la Cruz-Sánchez är en av forskarna bakom studien.

Han anser att resultatet talar sitt tydliga språk.

– Personer som konsumerar öl visar upp en bättre fysisk och mental hälsa jämfört med nykterister och nyktra alkoholister.

Forskning har även visat att en låg konsumtion av alkohol kan förbättra hjärthälsan och immunförsvaret.

Att överkonsumera alkohol kan dock vara farligt för hälsan.

– Alkohol påverkar alltid din kropp. Hur mycket din kropp kan klara av är individuellt och varierar utifrån ditt hälsotillstånd. Riskbruk av alkohol innebär förhöjd risk för skadliga fysiska, psykiska och sociala konsekvenser, skriver vårdguiden 1177 på sin hemsida.

Flera fördelar med minskad konsumtion

Vårdguiden listar flera fördelar med att minska alkoholkonsumtionen:

- Bättre sömn (om du druckit alkohol somnar du lättare men sömnen försämras).

- Bättre omdöme och koncentrationsförmåga.

- Bättre minne.

- Bättre humör.

- Bättre relationer.

- Färre baksmällor, mindre huvudvärk och magproblem.

- Mer tid för fritidsintressen.

- Mindre risk för övervikt.

- Spara pengar.

- Minskad risk för olyckor.

- Minskad risk för högt blodtryck, cancer, leversjukdomar och skador på hjärnan.

Riskbruk

I Sverige definieras riskbruk av alkohol på följande vis:

- Fler än 9 standardglas per vecka om du är kvinna

- Fler än 14 standardglas per vecka om du är man

- Fler än 4 standardglas vid ett och samma tillfälle om du är man

- Fler än 3 standardglas vid ett och samma tillfälle om du är kvinna

Källa: Vårdguiden 1177

Foto: Kazuend

Text: Redaktionen


22 okt 2026

Pinkod till bankkort ska försvinna – det här ersätter

2026 10 22

Tiderna med att knappa in en kod på fyra siffror när du betalar med ditt bankkort är på väg att ta slut.

Redan idag har metoden börjat fasas ut i och med att “blipptekniken” tagit över allt mer när det gäller mindre köp i butik. Nu kan koden dock snart vara ett minne blott även vid större köp.

Ny teknik är nämligen på väg att etablera sig i västvärlden, rapporterar franska Presse-Citron. Det är det så kallade biometriska bankkortet som introduceras, som innebär att kunden istället placerar sitt finger på en inbyggd sensor i kortet.

Den franska industrijätten Thales håller just nu på att utveckla tekniken.

– Det finns inte längre något behov av att ange din hemliga kod eftersom kortet omedelbart känner igen ditt finger, säger Frédéric Martinez, produktmarknadschef på Thales, till tekniksajten.

En tidsfråga

I Frankrike har nu flera stora banker börjat fasa ut pinkoderna och ersätta dem med den nya tekniken. Sannolikt är det bara en tidsfråga innan fler länder hänger på.

Fördelen anses vara säkerheten. Ett fingeravtryck är unikt, medan en kriminell med förhållandevis enkla medel skulle kunna lägga beslag på bankkoden.

Den franska tidningen menar dock att kunderna hittills är relativt splittrade. En del beskrivs som entusiastiska, andra ser inte någon anledning att förändra det nuvarande systemet.

– Men förändringen har definitivt börjat, skriver tekniksajten.

Andra läser: S och MP ger med sig – skatten sänks för många svenskar

Inopererade chip

Biometriska lösningar för betalningar är i sig inget nytt, men blir allt mer kreativa. Idag har tusentals svenskar ett inopererat chip i handen som på sikt kan ersätta kreditkort, passerkort och biljetter, rapporterade SVT i fjol.

Och redan 2019 införde Mastercard till exempel att du skulle kunna betala med hjälp av fingeravtryck eller ansiktsigenkännig. Men hittills har det handlat om köp på nätet.

– Biometri matchar konsumentens förväntningar på ännu säkrare och smidigare betalningslösningar i sin allt mer digitala livsstil. Det gör köpet mycket enklare då konsumenten slipper komma ihåg lösenord utan istället använda sitt fingeravtryck eller en bild av sig själv för att autentisera köpet. Något som kommer såväl konsumenter, handlare och banker till nytta, sade Mastercards dåvarande regionchef för Norden och Baltikum vid tillfället.

Andra läser: Biljätte kollapsar

Foto: Axfood resp Jonas Leupe

Text: Redaktionen


22 okt 2026

Jättelik ökning i ny mätning

2026 10 22

Förra veckan konstaterades att Moderaterna stod för en ökning på fyra procentenheter i Novus senaste mätning.

Nu får Ulf Kristersson (M) ytterligare skäl att jubla.

Hans förtroendesiffror stiger med hela sju procentenheter. Nu uppger 45 procent av respondenterna att de har mycket eller ganska stort förtroende för M-ledaren i Verians senaste mätning.

Sådana siffror har Kristersson aldrig varit uppe på tidigare, rapporterar SVT.

– Det är hans bästa notering någonsin, säger kanalens inrikespolitiska kommentator Elisabeth Marmorstein i Morgonstudion.

Stort ras för Dadgostar

Dystrare läsning är det dock för Vänsterpartiets Nooshi Dadgostar. Hon faller med åtta procentenheter. Ett ras som innebär en bottennoering på 11 procent – värsta på sex år.

– Så här lågt förtroende har hon inte haft sedan hon valdes 2020, säger Elisabeth Marmorstein.

Även det beskedet går i linje med Novus mätning från förra veckan, då Vänsterpartiet föll 1,2 procentenheter till den nya opinionssiffran på 7,2 procent.

Kräver omröstning

Under veckan ska Elisabeth Thand Ringqvist (C), som innehar sonderingsuppdraget, träffa alla partiledare. Bland annat just Ulf Kristersson. Tidigare i veckan sade statsministern att sonderingsuppdraget måste avslutas med en statsministeromröstning.

Blir det ingen ny regering är han själv öppen att ta nästa sonderingsuppdrag.

Men då måste någonting i de parlamentariska förutsättningarna ha förändrats.

– Det är ingen mening så länge det är uppenbart att det finns en majoritet som vill att Socialdemokraterna ska leda nästa regering, säger Kristersson till Expressen.

Hela mätningen

Här är Verians nya förtroendemätning uppdaterad 22 oktober.

🔵Ulf Kristersson (M)                        45           +7
🔵Ebba Busch (KD)                             41            -1
🔴Magdalena Andersson (S)          40           +3
🔵Jimmie Åkesson (SD)                     33           +2
🟢Amanda Lind (MP)                          24           +3 
🔵Simona Mohamsson (L)                20           +1
🟢Elisabeth Thand Ringqvist (C)  18          +/-0       
🟢Daniel Helldén (MP)                      13           +1
🔴Nooshi Dadgostar (V)                   11           -8
 
Källa: SVT/Verian.
 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet, Magnus Liljegren Regeringskansliet resp Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen