Glatt besked för Sveriges storbanker

2023 04 27

Två av Sveriges största banker, Nordea och Swedbank, visar upp starka resultat efter Riksbankens räntehöjningar.

Swedbanks rörelseresultatet – ett mått på vinstmarginalen före räntor och skatter – steg till 10 977 miljoner kronor under första kvartalet av 2023.

En markant ökning jämfört med motsvarande period i fjol. Då landade siffran på 6 206 miljoner kronor.

Den bidragande orsaken till den kraftiga ökningen är räntenettot – det vill säga intjäningen från in- och utlåningen.

Bankens räntenetto har stigit med 77 procent på ett år till cirka 12 miljarder kronor.

– I det här kvartalet så står Swedbank starkt. Vi har levererat en vinst på 9,7 miljarder kronor och en avkastning på eget kapital på 17,0 procent. Det är ett mycket starkt resultat, säger Swedbanks vd Jens Henriksson till SR Ekot.

Nordea lyfter

Nordea har även presenterat sina resultat för det första kvartalet av 2023.

Banken går oväntat starkt.

Nordea rörelseresultat har ökat med 34 procent sedan första kvartalet av 2022. Nettovinsten har stigit från 1 091 miljoner euro till 1 499 miljoner euro.

I likhet med Swedbank steg Nordeas räntenetto kraftigt. Det landade på 1 765 miljoner euro. En ökning med 35 procent på ett år.

– Det är glädjande att kunna presentera ytterligare ett starkt resultat för första kvartalet, trots det försämrade konjunkturläget. Vi fortsatte att generera stabila affärsresultat vilket understöddes av vår finansiella styrka.

– Rörelseresultatet ökade med 34 procent jämfört med föregående år och avkastningen på eget kapital förbättrades till 17,1 procent, från 12,6 procent, säger bankens vd Frank Vang-Jensen i ett pressmeddelande.

Höga räntevinster

Även SEB och Handelsbanken redovisar höga räntevinster.

Handelsbankens räntenetto har ökat med nästan 70 procent till 11,5 miljarder kronor på ett år.

SEB redovisar ett lyft på 60 procent till 11,3 miljarder kronor.

I går, onsdag, höjde Riksbanken styrräntan från 3,0 till 3,5 procent.

Banken flaggade samtidigt för ytterligare en höjning med 0,25 procentenheter i juni eller september.

Foto: Swedbank Group 

Text: Redaktionen


25 november 2025

JUST NU: Helt ny varning till folk med tatueringar

2025 11 25

Två oroväckande upptäckter har gjorts gällande tatueringar.

För första gången någonsin har Läkemedelsverket tillsammans med Sveriges kommuner gjort en omfattande tillsyn av tatueringsfärger.

Totalt har 1 009 färger hos 372 tatuerare och salonger granskats, samt ett antal från återförsäljare.

Resultatet är alarmerande.

Det visar sig att över hälften av färgerna hade brister i märkningen. 

Flera färger saknade den obligatoriska märkningen att tatueringsfärgen är avsedd för tatuering och en märkning om att färgen är steril. Saknas någon av dessa två märkningar får färgen inte användas eller säljas, skriver Läkemedelsverket i ett pressmeddelande.

Kan ha tatuerats med förbjuden färg

Risken för att en tatuerad svensk kan ha blivit tatuerad med färg som egentligen borde ha varit förbjuden framstår med andra ord som högst närvarande.

– Vår granskning visar att färre än hälften av verksamhetsutövarna ger korrekt och varaktig information till sina kunder. Det är en skyldighet som ska säkerställa att kunden vet vilka produkter som används och vilka risker som kan finnas, säger Nina Brunåker, utredare vid Läkemedelsverket.

Ny studie: risk för melanom

Parallellt med Läkemedelsverkets granskning publiceras även en helt ny epidemiologisk studie från Lunds universitet.

Studien tyder på att tatueringar kan vara en riskfaktor för melanom, en allvarlig form av hudcancer som uppstår i kroppens pigmentceller.

Slutsatsen dras efter att undersökt 2 880 personer mellan 20 och 60 år som diagnostiserats med melanom. 

– Av deltagarna som haft melanom var 22 procent tatuerade, jämfört med 20 procent i kontrollgruppen, säger Emelie Rietz Liljedahl, biträdande forskare i toxikologi vid Lunds universitet i ett uttalande.

– Resultatet tyder på att tatueringar skulle kunna vara en riskfaktor för melanom, men det behövs ytterligare studier innan det går att uttala sig om orsakssamband, tillägger Christel Nielsen, docent och forskare i epidemiologi vid samma universitet.

LÄS OCKSÅ: ”Tjänst för kunderna som försvinner” – Ica-butik slår larm

Ett av världens mest tatuerade länder

Ungefär en femtedel av Sveriges befolkning är tatuerade. För kvinnor under 40 år är siffran över 40 procent.

Immunförsvaret aktiveras när tatueringsfärg sprutas in i huden, eftersom kroppen uppfattar det som ett främmande ämne.

– Våra resultat tyder på att det kan vara något som händer i immunförsvaret och därför går vi nu vidare och fortsätter utforska möjliga samband mellan tatueringsexponering och autoimmuna sjukdomar, som psoriasis och sköldkörtelsjukdom där också immunförsvaret är inblandat, säger Christel Nielsen.

LÄS OCKSÅ: Populära drycker kan stoppas från Systembolaget

Foto: L. Lenzi

Text: Redaktionen


Sverige gör tvärtom – nej till ny regel på internet

2025 11 25

Regeringen kommer inte att gå vidare med en grundlagsändring för att begränsa söktjänster som Ratsit och MrKoll.

Det meddelade bland annat justitieminister Gunnar Strömmer (M) under gårdagen.

Frågan hamnade under utredning i oktober 2023, vilket ledde till rekommendationen att “det befintliga undantaget i tryckfrihetsförordningen och yttrandefrihetsgrundlagen för söktjänster som offentliggör känsliga personuppgifter utvidgas till att omfatta samtliga personuppgifter.”

I praktiken: att de skulle omfattas av GDPR.

Men Sverige säger nej till rekommendationen, som föreslogs träda i kraft 1 januari 2027.

Vi menar att det är mindre lämpligt att göra ingrepp i våra grundlagar innan rättsläget är klarlagt. I det aktuella fallet måste vi med säkerhet veta att vi gör precis det som krävs – varken mer eller mindre, skriver Gunnar Strömmer tillsammans med Erik Slottner (KD) och Martin Melin (L) i Di.

Tvärsemot Europa

Beskedet får kritik.

Villaägarnas Riksförbund har drivit frågan i fem år och menar att söktjänster som Ratsit och MrKoll är “ultimata verktyg för kriminella”.

På några knapptryck kan man se vilka som bor på en adress, hur gamla de är, om familjen har bil och vad den är värd. Det är precis den information som används för att kartlägga nästa offer, säger Lena Södersten, förbundsjurist på Villaägarnas Riksförbund, i ett uttalande

Hon påtalar att Sverige därmed går emot Europa, då motsvarande söktjänster i övriga unionen inte erbjuder samma mängd känslig information.

– I andra europeiska länder är det inte fritt fram att publicera den här typen av känsliga personuppgifter. Sverige är unikt, och det gör människor mer utsatta, säger Lena Södersten.

Inväntar EU-dom

Regeringen understryker att det för närvarande pågår en rättslig prövning i EU gällande ett svenskt fall som kan få “avgörande betydelse för hur vi kan utforma vår reglering på området”.

Av det skälet vill Sverige avvakta innan några beslut tas i frågan.

Vår uppfattning är därför att det är nödvändigt att invänta utfallet i EU-domstolen. Det här påpekas också av flera remissinstanser. Vi har därför landat i att för närvarande inte ta vidare förslagen från den så kallade söktjänstutredningen.

20 år gamla regler

Reglerna som möjliggör fri publicering av personuppgifter skrevs 2003. Då såg internet helt annorlunda ut, menar Lena Södersten.

 Sverige är ett helt annat land i dag. Brottsligheten är mer systematisk och söktjänster används av organiserad brottslighet. Att låtsas som om 2003 års lagstiftning fortfarande duger är naivt.

Foto: Magnus Liljegren/Regeringskansliet resp John

Text: Redaktionen