Glatt besked för Socialdemokraterna

2021 09 30

En ny Sifomätning ger ännu ett plus för Magdalena Andersson som väntas bli Socialdemokraternas nya partiledare.

Sifo har frågat väljarna vem de har störst förtroende för som statsminister av Magdalena Andersson (S) och Ulf Kristersson (M) och inte minst är svaret från Centerns väljare extra intressant.

Drar längsta strået

När man ser på hela väljarkåren drar Magdalena Andersson längsta strået.

Alla väljare:

▪43 % säger Magdalena Andersson (S)

▪38 % säger Ulf Kristersson (M)

Efter 7 år som finansminister är Magdalena Andersson ett mycket välkänt kort för väljarna och har ett stort stöd med tanke på att hon inte ens tillträtt som partiledare ännu.
Centers väljare i fokus

Sifomätningen som presenteras i Expressen visar att Ulf Kristersson har ett stort stöd bland M-KD-SD-väljare medan Magdalena Andersson är jättepopulär bland S-MP-V-väljare.

Den stora frågan är vad Centerns väljare tycker och där är svaret tydligt enligt Sifomätningen.

Centerns väljare:

▪61 % säger Magdalena Andersson (S)

▪9 % säger Ulf Kristersson (M)

Kvinnor respektive män

Mätningen visar även att Magdalena Andersson (S) är klart populärast bland kvinnorna medan Ulf Kristersson (M) har ett visst övertag mos männen.

Sifomätningen ställde frågan ” Vem av Magdalena Andersson och Ulf Kristersson har du störst förtroende för som statsminister?” och frågan har ställts under perioden 24 – 27 september.

ANALYS

För Socialdemokraterna finns det nu många positiva nyheter kopplat till att Magdalena Andersson (S) väntas bli statsminister:

▪Hon ser redan från start ut att ha större förtroende än motkandidaten Ulf Kristersson

▪Hon har ett kraftigt övertag bland Centerns väljare vilket pekar på att det blir en ytterligare utmaning för C-ledningen att gå högerut i en eventuell regeringsförhandling

▪Alla 26 partidistrikt har nominerat Magdalena Andersson

Andra fördelar för partiet är följande:

▪En S-våg syns både i Norge och Tyskland

▪Det finns möjlighet att pandemin avtar innan valet

Foto: Magdalena Andersson, FB

[yop_poll id="691"]

7 november 2025

JUST NU: Trump ger nytt besked om Putin – ”Vill göra det”

2025 11 07

Trump kommer med ett nytt besked om Putin.

Donald Trump och Vladimir Putin skulle ha träffats på ett toppmöte i Budapest – men mötet ställdes in.

Nu kommer Trump dock med ett nytt besked.

Nytt besked från Trump – om Putin

Ryssland har hävdat att mötet inte alls har lagts på is, utan att man bara inte har spikat ett datum för toppmötet än.

Nu gläntar Trump återigen på dörren och antyder att ett toppmöte i Budapest kan bli av – samtidigt som han förklarar varför mötet blev inställt.

På frågan om han fortfarande har för avsikt att träffa Putin, svarar Trump att han ”skulle vilja göra det” i Budapest, rapporterar Sky News.

– Det finns alltid en chans, sade Trump också i samband med att han tog emot Ungerns premiärminister Viktor Orbán i Vita huset, rapporterar European Pravda.

Samtidigt förklarade Trump varför mötet har blivit inställt eller skjutits upp.

Trumps förklaring – därför blev mötet inställt

Det var Trump själv som avbokade det planerade toppmötet i Budapest.

Nu förklarar han varför han valde att lägga planerna på is trots att ledarna i ett tidigare telefonsamtal hade kommit överens om att träffas i Ungern och prata om ett möjligt fredssamtal.

– Den grundläggande dispyten handlar om att de helt enkelt inte vill sluta än, säger den amerikanske presidenten, och syftar på kriget i Ukraina, enligt kanalen.

Rysslands ointresse för verkliga fredsförhandlingar fick alltså Trump att sätta stopp för mötet.

Men han hoppas fortfarande att Ryssland ska ändra sig och öppna upp för fred.

– Jag tror att de kommer att göra det, jag tror att det tar hårt på Ryssland, hårt på båda länderna, såklart, säger Donald Trump.

Orbán: ”Ingen tvekan om det”

Den amerikanska presidenten hävdar också ännu en gång att Rysslands invasion av Ukraina aldrig skulle ha ägt rum om han hade varit president 2022.

Ungerns premiärminister Viktor Orbán, som alltså har träffat Trump i Vita huset idag, håller med om att det aldrig skulle ha blivit krig om Trump hade varit president.

– Det råder ingen tvekan om det, säger Orbán, enligt kanalen.

Enligt Trump är han och Orbán också ”överens om att kriget kommer att ta slut”.

Orbán uppger också att han har ”några idéer” om hur man kan få slut på kriget i Ukraina, rapporterar kanalen.

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp President of Russia Office

Text: Redaktionen

 


7 november 2025

Villaägare rasar – 86 procent säger nej

2025 11 07

En stor andel villaägare säger nej till ett förslag som har diskuterats.

En stor andel villaägare säger nej till att bygga flerbostadshus i villaområden.

Frågan har aktualiserats av en debatt om bostadspolitikens betydelse för integrationen – en debatt där Socialdemokraterna har anklagats för att vilja ”tvångsblanda” befolkningen.

86 procent säger nej

En stor andel villaägare säger nej till förtätning i villaområden, visar en ny enkät från Villaägarna.

86 procent av villaägare är ganska eller mycket negativa till att riva villor för att bygga flerbostadshus.

91 procent är negativa till att ta grönområden i anspråk, enligt enkäten som har besvarats av 12 000 småhusägare.

– Debatten har gått varm om att förändra villaområden genom att bygga flerbostadshus. Det har hävdats att villaägare är positiva till detta – men det stödet ser vi inte i vår undersökning, säger Jonathan Lindgren, expert på kommunala tjänster hos Villaägarna, i ett uttalande.

Socialdemokraterna har på sin partikongress beslutat att partiet vill bygga bort segregationen genom att få in hyresrätter vid villaområden och radhus bland lägenhetshus, har TV4 rapporterat.

Tidöpartier har anklagat S för att vilja ”tvångsblanda” befolkningen.

LÄS OCKSÅ: "Kan kosta över 4 500 kronor" - viktig uppmaning till bolånetagare

S förnekar ”tvångsblandning”

S har å sin sida kraftigt avvisat påståenden om att det handlar om ”tvångsblandning”. Partiet framhåller att man framför allt vill bygga fler boendeformer i utsatta områden.

– Det är därför som vi har förslag om att det ska byggas fler bostadsrätter, radhus och villor i utsatta områden. Så att fler människor som kommer i arbete och får högre inkomst också kan välja att bo kvar, har Magdalena Andersson (S) tidigare sagt till Aftonbladet.

Men förslag om förtätning i villaområden har också lyfts av bland annat Hyresgästföreningen, som dessutom menar att ”Sveriges mest eftertraktade villaområden” har störst förtätningspotential.

Småskalig förtätning kan accepteras

Men den nya enkäten från Villaägarna visar alltså att det finns ett stort motstånd mot detta i villaområden.

– Extremt tråkigt när områden som tidigare varit grönområden bebyggs. Närhet till natur är den största anledningen till att vi valde att köpa huset vi bor i, kommenterar en deltagare i enkäten.

Något fler är dock positiva till att stycka av villatomter för småskalig bebyggelse. 23 procent är ganska eller mycket positiva till det, och 22 procent neutrala.

– I de kvalitativa svaren ser vi en acceptans för småskalig förtätning som tar hänsyn till områdets karaktär och bevarar det som ett grönt villaområde, säger Jonathan Lindgren från Villaägarna.

LÄS OCKSÅ: Så gick bostadsmarknaden i oktober

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen