Glatt besked för alla som vill åka utomlands

2023 06 19

Den som vill resa utomlands i sommar bör boka sin resa med kort varsel.

På grund av en rekordhög efterfråga, en svag krona och höga bränslepriser så har det hittills varit en dyr affär att åka på utlandsresa i år, rapporterar resebolaget Ticket.

Men nu har det skett ett trendbrott.

– Priserna på sista minuten-resor till klassiska sommardestinationer runt Medelhavet har rasat, skriver Ticket i ett pressmeddelande.

En del priser har sjunkit med hela 31 procent.

Under 3 000 kronor

Det handlar om flera populära resmål för svenska turister – bland annat Grekland, Turkiet och Bulgarien.

Just nu går det att få en hel veckas semesterresa med direktflyg och mellanklasshotell till destinationerna för under 3 000 kronor per person.

– Efter en lång tid av höga priser så ser vi att priset på både sista minuten-resor och sensommarresor har gått ner markant de senaste veckorna. 

– Plötsligt finns det ett stort utbud av prisvärda resor till spännande destinationer, och vi har många kunder i våra butiker och på vår hemsida som tidigare under året avstått från att boka sommarresa men som nu kommit tillbaka för att i stället fynda en billig sista minuten, säger Vincent Goodbrand, PR- och kommunikationsansvarig på Ticket.

Anledningen: Varmt väder i Sverige

Det är det varma vädret i Sverige som ligger bakom den kraftiga prissänkningen.

I takt med att temperaturen stiger på hemmaplan så sjunker priset på utlandsresorna. 

– När allt fler svenskar börjar fundera på att tillbringa semestern hemma i Sverige och efterfrågan på sommarresor viker så måste resebolagen sänka priserna för att fylla de osålda flygstolarna, framhåller Ticket och beskriver nuvarande prisläge som ”ett guldläge” för de som vill lämna Sverige på semestern.

– Vi rekommenderar alla som är sugna på en sommarresa att slå till nu. Genom att vara flexibel i avresedatum och destination kan man hitta resor till riktigt förmånliga priser. Det är ett perfekt tillfälle att utforska nya platser eller återvända till favoritdestinationer utan att spräcka semesterbudgeten, säger Vincent Goodbrand.

Lista: Prisvärda resor just nu

Destination

Pris/person

Avreseflygplats

Resedatum

Hotellstandard

Side, Turkiet

2 895 kr

Köpenhamn

01 jul – 09 jul

**

Varna-kusten, Bulgarien

3 695 kr

Arlanda

30 jun – 07 jul

**

Side, Turkiet

3 795 kr

Malmö

08 jul – 15 jul

**

Alanya, Turkiet

2 987 kr

Göteborg

25 jun – 03 jul

***

Rhodos, Grekland

5 537 kr

Umeå

29 jun – 06 jul

***

Gran Canaria, Spanien

4 295 kr

Köpenhamn

28 jun – 05 jul

****

Fuerteventura, Spanien

5 498 kr

Arlanda

27 jun – 04 jul

****

Leros, Grekland

5 622 kr

Göteborg

30 jun – 07 jul

****

Kreta, Grekland

6 795 kr

Malmö

06 jul – 13 jul

****

Foto: J. Nicotra

Text: Redaktionen


30 okt 2026

Regeringen Kristersson går ut i protest

2026 10 31

Sverige sätter ned foten gentemot EU.

På fredagen går regeringen Kristersson ut i protest. Ett brev med skarpa uppmaningar har idag levererats till EU-kommissionen.

I brevet vädjar regeringen om att se över viseringsreglerna för ryska idrottare. Protesten skickas inför att skid-VM ska hållas i Falun nästa år och efter att svenska skidförbundet krävt att ryska och belarusiska skidåkare stoppas från tävlingen.

– Inget har förändrats på marken. Ryssland bedriver fortsatt ett anfallskrig mot Ukraina. Att öppna upp för ryskt och belarusiskt deltagande i idrottsevenemang riskerar normalisera kriget. Idrotten ska inte bana väg tillbaka till internationell legitimitet för Ryssland, säger socialminister och idrottsminister Jakob Forssmed (KD).

"Det är stötande"

I det protestbrev Sverige lämnar över understryks att det “inte kan ske någon normalisering av ryskt och belarusiskt deltagande i internationell idrott så länge Rysslands anfallskrig mot Ukraina pågår och Belarus fortsatt medverkar till kriget”. 

Syftet med protesten är att snabbt få till nya regler som möjliggör att kunna neka idrottarna visum. Sverige vill också se gemensamma riktlinjer i EU  för en mer restriktiv tillämpning av ansökningarna utifrån dagens regelverk.

– Medan ukrainarna förbereder sig för ännu en vinter av krig och ryska attacker förbereder sig ryska och belarusiska idrottare för internationella tävlingar i Europa. Det är stötande. Kriget är inte över bara för att det är mästerskap, säger migrationsminister Johan Forssell (M).

Andra läser: Chocksiffra för V i ny mätning

Ska tala med Norden

I september tidigare i år fattade det Internationella skidförbundet, FIS, beslut om att öppna för ryska och belarusiska åkare under neutral flagg. Sedan dess har 42 skidåkare från de två länderna fått klartecken att delta i VM i Falun.

– Eftersom det är beslutat måste vi rätta oss efter det, men det är inget beslut vi tycker är bra, säger Svenska skidförbundets generalsekreterare Pernilla Bonde till SVT.

Johan Forssell har tidigare meddelat att han kommer att ta upp frågan med de nordiska regerignarna.

– Vi ska se om vi kan göra någonting tillsammans i Norden för att gå före och begränsa möjligheten. Vi ser ju hur antalet turistvisum har ökat de senaste åren, sade han till Expressen förra veckan.

Idag kom också beskedet att Ryssland välkomnas tillbaka till ishockey-VM från och med nästa år.

Andra läser: Svensk biljätte kan tvingas stänga ner

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


31 okt 26

Ny lågpriskedja utmanar Ica och Willys – öppnar jättebutik

2026 10 31

En ny livsmedelskedja expanderar i Sverige.

Det ser ut som att Ica och Willys har fått en ny utmanare på matmarknaden.

Lågprisuppstickaren Matrix växer och öppnar nu en jättelik butik, vilket blir kedjans femte i Sverige.

Öppnar jättebutik

Lågpriskedjan Matrix har skrivit avtal om en lokal på nästan 1 400 kvadratmeter i handelsplatsen Port 73 i Haninge i Stockholm.

Planen är att slå upp portarna under fjärde kvartalet 2027.

I handelsplatsen finns sedan tidigare både Coop och Willys. Därmed får Matrix ytterligare en etablering på en plats där flera stora matkedjor redan konkurrerar om kunderna.

– Det blir vår femte butik och vi tror mycket på att det ska bli en lyckad satsning samtidigt som vi tror att vi kan tillföra Port 73 något annorlunda. Vi ser fram emot att bli en del av handelsplatsen och att välkomna våra kunder, säger Murat Üzel, VD på Matrix Butikerna, i ett uttalande.

Läs också: Chocksiffra för V i ny mätning

Växer snabbt i Sverige

Med den nya etableringen växer Matrix till fem butiker med en sammanlagd yta på omkring 6 400 kvadratmeter.

Kedjans övriga butiker finns i Stockholmsområdena Skogås, Jordbro, Nynäshamn och i Norrköping.

Den senaste öppningen skedde i Hageby i Norrköping hösten 2024. Det blev kedjans första butik utanför Stockholmsregionen.

Trots att informationen om öppningen var begränsad blev intresset stort.

– Vi satte bara upp några lappar vid butiken om det, trots det var det jättelånga köer när vid öppnade, sade Marcela Pettersson, butikschef, för Norrköpings Tidningar, vid öppningen.

Utmanar med låga priser

Matrix har en tydlig lågprisprofil och kombinerar traditionella dagligvaror med mat från hela världen och erbjuder samtidigt ett stort utbud av frukt och grönt.

Utöver matvaror från olika delar av världen säljer kedjan även vanliga basvaror från välkända märken.

– Sedan är vi inte så låsta som de stora kedjorna. Kommer det in kunder och frågar efter en viss typ av vara kan vi ta in den redan nästa vecka om vi vill. Då känner man sig hörd som kund, sade Marcela Pettersson, som tidigare jobbat som butikschef på både Coop och Netto, till Fri Köpenskap, vid ett tidigare tillfälle.

Den nya etableringen är ytterligare ett steg i Matrix expansion på den svenska dagligvarumarknaden.

Andra läser: Ramaskri mot Willys-koncernen – tar in kritiserade varor 

Foto: POWER-Noel-Edling

Text: Redaktionen