JUST NU: Glassjätte återkallar flera sorter

2022 08 05

Glassjätten  Häägen-Dazs återkallar flera av sina glassorter.

I ett pressmeddelande uppger företaget att flera sorter kan innehålla bekämpningsmedel.

– Detta utökade återkallande vidtas som en försiktighetsåtgärd efter att spårmängder av 2-kloretanol (2CE) har påträffats i en batch av vaniljarom som används i Häagen-Dazs produkter. Undersökningar har fastställt att källan till kvalitetsbristen är en enskild leverantör. Återkallelsen är begränsad till specifika bäst före-datum för vissa produkter, skriver företaget.

Produkterna som berörs är Belgian chocolate, Macadamia nut brittle, Cookies & cream, Duo Belgian chocolate & vanilla och Duo vanilla hazelnut & caramel crunch. 

Ser över sin testprocedur

Sedan tidigare är vaniljglass med bäst före-datum innan 2023-05-21 återkallade.

General Mills, företaget som äger Häagen-Dazs, meddelar att de kommer se över sin testprocedur.

– Sedan återkallelsen av vaniljglassen och i linje med sitt engagemang för konsumenternas hälsa och säkerhet har General Mills proaktivt infört mer omfattande, förbättrade testprocedurer på andra Häagen-Dazs-glassprodukter tillverkade med naturliga vaniljarom samt utökat omfattningen av återkallelsen att inkludera dessa produkter, skriver företaget i ett pressmeddelande och tillägger:

– Vi ber om ursäkt för eventuella besvär denna försiktighetsåtgärd orsakar våra kunder.

Fullständig lista över återkallade produkter:

Belgian Chocolate 460 ml 4266586 2023-03-30

Belgian Chocolate 460ml 4278230 2023-04-13

Macadamia Nut Brittle 460ml 4266570 2023-04-04

Macadamia Nut Brittle 460ml 4278232 2023-04-15

 Macadamia Nut Brittle 460ml 4285355 2023-04-27

Cookies & Cream 460ml 4266403 2023-03-27

Duo Belgian Chocolate & Vanilla 420ml 4271141 2023-04-15

Duo Vanilla Hazelnut & Caramel Crunch 420ml 4269462 2023-03-24

Foto: L. Roscu 

Text: Redaktionen


22 mars 2026

Svenskars internet kan slås ut – ”aldrig hänt tidigare”

2026 03 23

Kriget i Mellanöstern kan riskera att slå ut internet i Sverige.

Striderna i Mellanöstern utgör ett direkt hot mot världens internet, eftersom undervattenskablar som förbinder världens datacenter passerar genom farliga områden som Röda havet och Hormuzsundet.

Om dessa kablar skadas kan stora delar av internettrafiken påverkas globalt, rapporterar RBC Ukraine.

Digital infrastruktur i riskzonen

Kriget i Iran har inte bara satt energirutter i riskzonen, utan också hotat en av de viktigaste byggstenarna för globalt internet – undervattenskablarna i Röda havet och Hormuzsundet.

En stor del av all datatrafik mellan Europa, Asien och Afrika passerar genom dessa smala och strategiskt viktiga sjöleder.

Skador på dessa kablar kan omedelbart störa internettrafik, även i Sverige, eftersom en betydande del av vår internationella data passerar genom samma rutter.

– Att stänga ner båda dessa flaskhalsar samtidigt skulle vara ett globalt störande evenemang. Jag känner inte till att det någonsin har hänt tidigare, säger Doug Madory, direktör för internetanalys på Kentik.

Hittills betraktas kablarna i Röda Havet själva inte som direkta mål.

Den största risken är istället att de skadas av misstag eller som en konsekvensskada.

LÄS MER: Anders Borg är säker: ”Två veckor kvar”

Hela samhället drabbas

Enligt en rapport från GlobalConnects om den digitala infrastrukturen i Norden visar det sig tydligt hur snabbt ett avbrott kan slå igenom i flera sektorer.

Vid korta avbrott på upp till fyra timmar påverkas telefoni och internet direkt, men systemen kan ofta återställas snabbt.

Vid avbrott som sträcker sig från ett till sju dygn kan hela samhället påverkas – kommunikation, energi, transporter och finanssektorn kan lamslås.

– Rapporten visar att Sverige behöver se sin digitala infrastruktur på samma sätt som el och vatten. När uppkopplingen faller blir hela samhället mer sårbart, meddelar GlobalConnects.

Svenska förberedelser

Sverige förbereder sig redan för hur ett avbrott i internet kan påverka vardagen, inklusive möjligheten att betala för varor och tjänster.

Riksbanken och aktörer inom betalningsmarknaden har beslutat att införa ett system där det ska vara möjligt att genomföra kortbetalningar offline – utan datakommunikation – för livsnödvändiga varor senast den 1 juli 2026.

Detta för att stärka landets betalningsberedskap vid störningar i det digitala systemet.

LÄS MER: Sverige säger ja till USA – kan medföra ”enorma risker”

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen


”Blackouts” i Ryssland – har nått St. Petersburg

2026 03 22

Kreml intensifierar restriktionerna mot ryska medborgare.

Under den senaste tiden har många rapporter kommit om Kremls restriktioner gällande Rysslands populäraste meddelandeapp – Telegram.

Samtidigt kommer uppgifter om internet-blackouts i landet.

Nu framgår att de omfattande internetproblemen har nått Rysslands näst största stad, St. Petersburg, rapporterar Kyiv Independent.

Har nått St. Petersburg

Mobila internetavbrott ökade kraftigt i staden på söndagen.

Detta enligt spårningstjänster på nätet och rapporter från lokala invånare.

Rapporterna kommer i samband med att Kreml infört ett nytt ”vitlistesystem” som endast tillåter åtkomst till regeringsvänliga sociala medier, nyhetskanaler och officiella statliga webbplatser.

“Betydande ökning”

Webbplatsen Downdetector, som spårar avbrott i internettjänster världen över, har registrerat en “betydande ökning” av rapporterade störningar i St. Petersburg.

Ryssland har angett ukrainska drönarattacker som den officiella orsaken till de pågående internetavstängningarna. 

Kremls kampanj för censur på nätet har intensifierats de senaste veckorna, med avbrott rapporterade i regioner över hela landet.

Läs mer: Putin erbjuder Trump en uppgörelse

Även Telegram

Kremls fortsatta ansträngningar gällande censur syns även i restriktionerna för landets populäraste app för kommunikation, Telegram.

– Ryssland begränsar åtkomsten till Telegram för att tvinga sina medborgare att använda en statskontrollerad app som är utformad för övervakning och politisk censur, säger Telegrams medgrundare Pavel Durov enligt NBC News.

“På grund av oss”

Dmitrii Zair-Bek från Pervy Otdel, ett människorättsprojekt som hjälper personer som står inför politiskt motiverade åtal i Ryssland, kommenterar.

– De vill blockera Telegram på grund av organisationer som oss — oberoende informationskällor som inte kontrolleras av Kreml.

Läs mer: Ryska fronten krackelerar – Ukraina slår till

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen