SVERIGE: Glädjechock för hela landet

2022 10 28

Kraftigt elprisras i hela Sverige väntas till helgen.

Under morgondagen, lördag, kan svenska folket se fram emot ett elpris på blott 16 öre per kilowattimme (kWh).

Det rapporterar Aftonbladet med hänvisning till elbörsen Nordpool.

Tidningen skriver också att priset är ovanligt lågt, även i förhållande till att elpriserna generellt går ned under helgerna.

Blåsigt väder

Precis som när elpriset sjönk kraftigt i början av månaden förklaras raset även den här gången av blåsigt väder, skriver Aftonbladet med hänvisning till nyhetsbyrån TT.

Ytterligare ett glädjebesked är att hela oktober ser ut att bli billigare än motsvarande månad förra året. 

Att gaspriserna i Europa fallit tillbaka är utöver vinden också en faktor som spelar roll, någonting som skedde redan i början av förra månaden.

– Gaspriset fortsätter att falla tillbaka och är nu på lägre nivåer än innan Ryssland stoppade leveranserna till Europa, rapporterade Dagens industri den 8 september.

Följdes upp av varning

Dagens glädjebesked är betydligt kraftigare än det som Nordpool kunde kommunicera 9 oktober, då elpriset föll till 32 öre per kWh.

Även då kostade elen lika mycket i samtliga fyra elområden i Sverige.

Det beskedet följdes emellertid upp av en varning av Vattenfalls vd Anna Borg.

– Priserna kommer att vara fortsatt höga och fortsatt volatila, sade hon till SVT och syftade på de förväntade kostnaderna inför kommande vinter.

Besked om högkostnadsskydd

Igår kunde regeringen ge besked om det efterlängtade högkostnadsskyddet för höga elpriser.

Svenska Kraftnäts vd Lotta Medelius-Bredhe meddelade då att man avser att använda 55 miljarder för att stödja hushåll, organisationer och företag.

– Vi bedömer att 55 miljarder kronor är lämpligt att betala ut, uttryckte hon på en presskonferens tillsammans med statsminister Ulf Kristersson (M) och energi- och näringsminister Ebba Busch.

Stödet är riktat till boende i södra Sverige som är det område som drabbats hårdast.

Sågas av experter

Tunga ekonomer sågar dock regeringens åtgärd, rapporterar Aftonbladet.

– Att skick ut 55 miljarder till hushållen är väldigt kraftfullt – det är inte vad vi behöver nu, säger ekonomiprofessorn John Hassler, som menar att stödet kan orsaka fler problem än det löser.

Huvudargumentet är att elstödet blir som att "slänga bensin på inflationselden".

– Det är det som blir dumt med en klumpsummelösning. Det blir pengar som kanske bara leder till konsumtion och kan driva upp efterfrågan, vilket betyder att räntor behöver höjas mer. Riksbanken har räknat med ett elprisstöd så i nuläget ändrar inte detta vår bedömning av Riksbankens räntebana, säger Christina Nyman, chefsekonom på Handelsbanken, till tidningen.

Foto: N.Tho.Duc

Text: Redaktionen


Biltillverkare varnar – hotas av konkurs

2025 09 14

Jaguar Land Rover befinner sig mitt i en kris.

En cyberattack mot Jaguar Land Rover, JLR  har tvingat fabriker och datasystem att vara stillastående och skapat en kris som sprider sig genom företagets leverantörskedja.

Attacken, som först upptäcktes den 1 september, ledde till att JLR stängde ned sina IT-system och produktionslinjer globalt.

Nu har det gått ännu längre där flera leverantörer förväntas gå i konkurs, rapporterar BBC.

Stoppat produktionen

Med produktionen stillastående i nästan två veckor riskerar tusentals jobb att försvinna, och företaget står inför en allvarlig kris.

De primära fabrikerna i Solihull, Halewood och Wolverhampton väntas stå stilla åtminstone till onsdag medan skadorna utreds, medan 34 000 anställda i Storbritannien har tvingats hålla sig hemma.

– Vi stängde ned nätverken medvetet för att skydda dem från skada, säger en talesperson för JLR, till BBC.

Men eftersom produktionen är starkt automatiserad har bilar inte kunna byggas, och försäljningen har påverkats kraftigt.

Leverantörer i fara

JLR:s leverantörer, många små och medelstora företag, drabbas hårt av stoppet.

Experter varnar för att vissa riskerar konkurs om krisen fortsätter och JLR:s framtid är fortfarande oklar.

– Vissa av dem kommer att gå under. Jag skulle inte bli förvånad om vi såg konkurser, säger Andy Palmer, tidigare chef på Aston Martin och senior chef på Nissan, till mediebolaget.

Han befarar att leverantörer redan har börjat minska personalen för att hålla kostnaderna nere.

En chef hos en mindre JLR-leverantör, som vill vara anonym, bekräftar för BBC att 40 personer redan har sagts upp – nästan hälften av arbetsstyrkan.

Krav på statlig hjälp

Politiker och fackföreningar uppmanar nu regeringen att agera för att skydda jobb.

– Det som började hos några onlinesystem sprider sig nu genom leverantörskedjan och hotar likviditeten, vilket kan förvandla en kortvarig chock till långsiktig skada, säger Labourföreträdaren Liam Byrne.

Unite, fackföreningen som organiserar fordonsarbetare, kräver ett korttidsstöd där staten subventionerar löner tills JLR och leverantörerna är i full drift igen.

Foto: L Clarysse

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump hotar med kraftiga prisökningar i hela Europa

2025 09 14

Ett nytt besked från Donald Trump kan slå hårt mot europeiska konsumenter.

Donald Trump trappar upp kampen mot höga läkemedelspriser i USA – men strategin kan innebära att resten av världen får betala mer.

Presidenten vill att amerikanska patienter ska sluta “subventionera” läkemedel åt resten av världen.

För att nå dit hotar han nu läkemedelsbolagen med handelspolitiska åtgärder om de inte höjer sina priser i Europa och andra rika länder, rapporterar CNN.

– Presidenten kommer att säga att ni läkemedelstillverkare inte får sälja här om ni inte säljer i Europa till ett högre pris. Sluta vara villiga att sälja till dem så billigt, säger USA:s handelsminister Howard Lutnick i en intervju med The Axios Show.

Strategi återupplivas

Förslaget innebär att företagen ska balansera prissättningen globalt så att de amerikanska konsumenterna kan få billigare mediciner.

Trump försökte redan under sin första mandatperiod införa ett system där amerikanska Medicare skulle betala samma pris som de lägsta nivåerna i jämförbara länder – det så kallade “Most Favored Nation”-priset.

Förslaget stoppades dock i domstol och skrotades senare av Bidenadministrationen.

I maj i år återkom Trump med en presidentorder där han krävde att läkemedelsbolagen skulle erbjuda amerikanska patienter det lägsta internationella priset eller riskera sanktioner.

– Spelet är över, tyvärr, sade Trump då och riktade kritik mot EU:s hårda priskontroller.

Ökade priser i Europa

En del läkemedelsbolag i Europa har redan börjat agera.

I augusti meddelade läkemedelsföretaget Eli Lilly att man höjer priset på viktminskningsmedlet Mounjaro i Storbritannien.

– Det här ombalanseringsarbetet kan vara svårt, men det betyder att priserna på läkemedel som betalas av regeringar och sjukvårdssystem måste öka inom andra utvecklade marknader för att kunna minska i USA, skriver Eli Lilly i ett uttalande.

Kritik mot förslaget

Branschorganisationen PhRMA stöder tanken på att andra länder ska betala mer men varnar för Trumps prisstrategi.

De menar att det kan slå tillbaka mot den amerikanska läkemedelsindustrin.

Experter är dessutom tveksamma till om Trump ens har befogenhet att styra priser internationellt, och juridiska utmaningar ses som oundvikliga.

Foto: White House Official

Text: Redaktionen