JUST NU: Glädjebesked till M-KD-SD-L och hela svenska folket

2022 10 29

Prognosen om skyhöga elpriser och mycket bistra elräkningar svänger nu om rejält.

Nu tonar istället en betydligt gladare bild upp sig vilket kan innebära ett rejält uppsving för svenska folkets plånböcker.

Billigare el i vinter

”Elprischocken borta – nu blir elen billigare i vinter” – så lyder rubriken hos SVT Nyheter som idag rapporterar att farhågorna om skyhöga elpriser minskat kraftigt avseende december, januari och de andra vintermånaderna som står för dörren.

Experter uppger till SVT att situationen svängt om totalt på elbörsen.

Mycket stor sänkning

Marknadens förväntansbild är nu vid månadsskiftet oktober – november väldigt mycket positivare än tidigare.

– Om man tittar på hur det såg ut för ungefär två månader sedan så förväntade sig marknaden ungefär dubbelt så höga elpriser i vinter, säger energimarknadsanalytiker Christian Holtz till SVT.

Det handlar om ett prisfall på flera kronor.

Flera landskap vinnare

Och allra mest gynnsamt har kurvan utvecklats för elprisområde 3 och 4 som inkluderar följande områden:

Skåne

Blekinge

Halland

Småland

Öland

Gotland

Östergötland

Västergötland

Bohuslän

Dalsland

Värmland

Dalarna

Närke

Västmanland

Södermanland

Uppland

Gästrikland

Vissa orter i gränsområdet i norr kan ligga inom elområde 2.

Tre orsaker

Flera medier uppger att det finns framförallt tre orsaker till de kraftigt fallande priserna: 

1, Europa har lyckats stå emot den ryska regimens energikrig. Istället har EU byggt upp ett eget lager av gas.

2, Europa har dragit ned på användningen av el. Energieffektivisering och försiktigare elanvändning ger betydande resultat.

3, Politiska inriktningen om att regeringar agerar för att styra upp marknaderna spelar också in, förklarar Holtz för SVT.

Samtidigt betonar han att det ännu är för tidigt att ropa hej.

Priserna kan fortfarande öka och tycks fortsatt bli högre än i fjol 2021.

ANALYS

Lägre elpriser är mycket efterlängtat för svenska folket som därmed får mer pengar över i plånboken.

Det är även ett mycket positivt besked för företagen och näringslivet som får ökad lönsamhet och kan behålla mer personal.

Allt detta gör sammantaget att skatteintäkterna ökar, konkurserna minskar och statens kassa kan användas till annat är elbidrag.

För Moderaterna, Kristdemokraterna, Sverigedemokraterna och Liberalerna innebär det att man får mer pengar över till satsningar på inte minst polisen, Tullverket, sjukvården och skolan.

Foto: Kristdemokraterna

Text: Redaktionen


1 augusti 2026

Stort regnoväder drar in över flera län

2026 08 01

Snart drar en kallfront med regn in över flera län.

Den som vill njuta av vackert sommarväder måste passa på nu, då det i delar av Sverige är soligt.

Snart kommer nämligen en rejäl vändning till det sämre.

En hel del nederbörd

Under helgen samt måndag och tisdag blir det relativt fint väder, om än med viss osäkerhet, i stora delar av Sverige.

Men sedan tvärvänder det.

På onsdag drar en kallfront in över Sverige, vilket medför en stor risk för ostadigt väder och rejält med regn på flera håll i landet.

SMHI:s väderkarta visar att det blir regnoväder i Svealand och stora delar av Götaland på onsdagen.

På torsdagen ser regnet ut att sprida sig ytterligare och det kan bli rejält ostadigt.

– Med svalare luft och en hel del nederbördsområden. Det finns inget stabilt högtryck under senare delen av veckan, säger SMHI:s meteorolog Emelie Karlsson till Expressen.

”Kan få en jättekraftig skur”

Den exakta prognosen är svår att fastställa i nuläget, men att det blir regnigt i stora delar av landet tycks vara alldeles klart.

Lokala variationer kan dock förekomma.

– Det kan ju vara så att du befinner dig någonstans och så får du inget regn alls, men bara en mil bort kanske du får en jättekraftig skur, säger Emelie Karlsson till tidningen.

För den som vill ha fint väder gäller det alltså att passa på före onsdagen, även om vädret kan vara ostadigt på sina håll även i helgen och i början av veckan.

Idag lördag förekommer skurar i delar av Norrland.

– I övrigt i landet bjuder lördagen på ganska gott om sol med temperatur mellan 20 och 25 grader i söder och 15-20 grader i norr, enligt SMHI.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Stabilt väder på flera håll – innan det vänder

Så kan det fortsätta även på söndagen och i början av nästa vecka.

– Måndagen ser ut att bjuda på liknande väder som under söndagen med skurar över Norrland och mer stabilt väder i Götaland och Svealand med växlande molnighet och en del sol, rapporterar SMHI.

Men från och med mitten av veckan är det alltså stor risk att nästan hela landet drabbas av regn.

Andra läser: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Foto: R Iwata

Text: Redaktionen


Stora flammor i Ryssland – luftförsvaret chanslöst

2026 08 02

Det brinner ordentligt i Ryssland just nu.

Ryssland är under attack.

En massiv drönarvåg har skickats från Ukraina och måltavlor på flera håll runt om i landet har träffats.

Bland annat har e-handelsjätten Wildberries – ofta kallad Rysslands Amazon – attackerats på nytt.

Wildberries har träffats

Tidigare har flera Wildberries-lager träffats, bland annat utanför Moskva, i St. Petersburg och i Krasnodar.

Nu har e-handelsjättens lager i Novosemeykino i Samara oblast, nära gränsen till Kazakstan, träffats.

Bilder och filmklipp som sprids på sociala medier visar en kraftig brand och massiva rökmoln som stiger mot himlen.

Flera träffar

Men det är inte bara Wildberries-lager som har fått besök av ukrainska drönare.

Ett oljeraffinaderi i Saratov oblast har träffats, och en flygbas i Engels.

– Tidiga rapporter tyder på att en brand bröt ut samtidigt på två platser på raffinaderiets område, rapporterar Ukrainska Pravda.

En video som publicerats av övervakande Telegram-kanaler visar ett starkt sken ovanför industriområdet. 

Det ryska luftförsvaret hävdar att de har skjutit ner 635 ukrainska drönare, men ger inga siffror på hur många som tog sig igenom, uppger ryska Izvestija.

Läs mer: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Vill flytta logistiken

De återkommande attackerna mot Wildberries-lager har lett till att e-handelsjätten vill flytta delar av sin logistik till Kazakstan, uppger Kyiv Post.

Företaget letar efter upp till 100 000 kvadratmeter lageryta, och en källa uppger att Wildberries är redo att hyra i princip all tillgänglig logistikkapacitet i Kazakstan. 

Kostar ordentligt

Attackerna bedöms ställa till det ordentligt för Wildberries rent ekonomiskt.

E-handelsjätten är en av de absolut största arbetsgivarna i Ryssland.

– Draget sägs vara ett försök att skydda en del av verksamheten från ytterligare ukrainska drönarattacker. 

Läs mer: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Foto: Exilenova plus / Sociala medier

Text: Redaktionen