Glädjebesked om svensk mat – Livsmedelsverket bekräftar

2024 12 05

Maten i Sverige har blivit bättre.

Det visar Livsmedelsverkets senaste matkorgsundersökning.

Sedan 2015 har halterna av salt, miljögifterna dioxin och kemikalierna PFAS minskat i maten vi äter.

– Det är glädjande siffror som visar att arbetet för att minska skadliga ämnen i maten ger effekt, säger Helena Bjermo, risk- och nyttovärderare vid Livsmedelsverket.

Jämfört med tidigare granskningar

Undersökningen genomfördes under hösten 2022.

Livsmedelsverket har analyserat mat från vanliga livsmedelsbutiker och jämfört resultaten med tidigare undersökningar från 1999, 2005, 2010 och 2015.

Helena Bjermo är mycket nöjd med resultatet.

– Nu är samtliga analyser klara från den senaste undersökningen. Resultaten visar att maten vi köper innehåller tillräckligt av de flesta näringsämnena och att den innehåller mindre mängd av flera av de skadliga ämnen som vi analyserat jämfört med tidigare matkorgar.

Gifterna minskar

PFAS är ett samlingsnamn för en grupp industriellt framställda kemikalier. Gifterna lagras lätt in i fisk och skaldjur, vilket Livsmedelsverkets undersökning bekräftar.

Mätbara nivåer av PFAS fanns i ägg samt i mager och fet fisk, med de högsta halterna i mager fisk. I de andra livsmedelsgrupperna var halterna av PFAS lägre än vad som kan mätas.

Miljögifterna PCB och dioxiner hittades främst i fet fisk, fetter, feta mejeriprodukter och kött. Nivåerna har dock minskat drastiskt de senaste åren.

– Analyserna visar att mängden PCB och dioxin vi får i oss via maten är det lägsta sedan mätningarna i Matkorgen startade för 25 år sedan. Det är bra, men de behöver minska ännu mer, säger Irina Gyllenhammar, toxikolog vid Livsmedelsverket. 

Gyllenhammar påpekar att mängden dioxiner som vi får i oss fortfarande ligger farligt nära maxgränsen. 

− Det betyder inte att vi ska sluta äta fet fisk, men de som är känsliga för dessa ämnen (kvinnor som vill ha barn i framtiden samt barn och ungdomar), kan behöva vara mer noggranna med vilken fisk de äter. Ett enkelt sätt att undvika att få i sig höga halter dioxiner och PCB är genom att följa våra kostråd för fisk.

För mycket salt – men går åt rätt håll

Trots att saltintaget minskar äter svenska folket fortfarande för mycket salt. Livsmedelsverket rekommenderar att man inte bör få i sig mer än 1 tesked salt (6 gram) per dag.

I genomsnitt får vi i oss betydligt mer salt än vad som rekommenderas, men undersökningen visar att utvecklingen går åt rätt håll.  

– En stor del av saltet vi får i oss kommer från maten vi köper hem och inte från det salt vi strör på maten. Här visar matkorgsundersökningen att salthalterna i maten minskar och att livsmedelsföretagens arbete för att minska saltmängden i maten gett effekt, säger Helena Bjermo.

Foto: H. Storytellers resp D. Tuncer

Text: Redaktionen


JUST NU: “Skadeläget mycket allvarligt” – VMA utfärdas

2025 09 02

Ett viktigt meddelande till allmänheten har gått ut och en person är allvarligt skadad.

På tisdagskvällen kommer uppgifter om en kraftig brand i Motala.

Det ska röra sig om en fullt utvecklad villabrand enligt polisen.

En person är mycket allvarligt skadad och ett VMA – viktigt meddelande till allmänheten – har utfärdats.

Brand i villa

Polisen har fått SOS-larm gällande en villabrand vid Zederslund i Motala.

– Ganska snart inkommer information om att det rör sig om en fullt utvecklad brand som brutit ut i en villa, meddelar polisen.

– Ett större område har spärrats av för att räddningspersonal ska kunna arbeta ordentligt vid platsen.

“Skadeläget mycket allvarligt”

Polisen meddelar vidare att en person har anträffats i samband med arbetet på platsen.

– En person har påträffats i aktuell byggnad. Skadeläget är mycket allvarligt. I nuläget är det oklart vad som orsakat att branden startat, fortsätter polisen.

– Polisen kommer att utreda vad som inträffat, men jobbar för närvarande främst för att bistå annan blåljuspersonal som arbetar vid platsen. 

De framhåller även att arbetet vid platsen kommer troligtvis att fortgå under större delen av natten och att de är kvar med flera enheter.

Det ska brinna med öppna lågor på platsen och släckningsarbete är igångsatt.

VMA utfärdas

I samband med branden har ett viktigt meddelande till allmänheten gått ut.

– Viktigt meddelande till allmänheten i Motala i Motala kommun, Östergötlands län, lyder meddelandet enligt SVT.

– Det brinner i en villa i Zederslund i Motala. Räddningsledaren uppmanar alla i området att gå inomhus och stänga dörrar, fönster och ventilation.

Räddningstjänsten ska i skrivande stund ha sex enheter på plats.

Även i Lund

Under tisdagskvällen har det även börjat brinna i en villa i Lund.

Det är oklart vad som orsakade branden, men en person har anträffats skadad även där och har förts till sjukhus med ambulans.

Det är oklart hur allvarligt skadeläget är.

Det är på Blåvingegatan i Södra Sandby i Lund som villan fattat eld.

Foto:

Text: Redaktionen


MARCO RUBIO: USA har attackerat fartyg

2025 09 02

USA:s utrikesminister uppger att USA har genomfört en attack.

USA har under den senaste tiden utökat sin närvaro utanför Venezuelas kust.

Det har lett till geopolitiska spänningar och missnöje hos den av USA efterlysta presidenten Nicolás Maduro.

Nu uppger USA:s utrikesminister Marco Rubio att USA har genomfört en attack mot ett “knarkfartyg” utanför Venezuela.

“Har attackerat”

Så här lyder meddelandet som Marco Rubio precis gått ut med:

– Som presidenten precis meddelade, har den amerikanska militären idag genomfört en dödlig attack i södra Karibien mot ett narkotikafartyg som hade avgått från Venezuela och som opererades av en utpekad knarkorganisation.

Preciserar inte

Varken Trump eller Rubio har gått ut med några närmare detaljer gällande attacken.

Det är oklart hur den gick till och vilka typer av vapen som användes.

Venezuelas president har ännu inte kommenterat händelsen.

Har utökat

USA har under den senaste tiden utökat närvaron kring Venezuelas kust.

Amiral Daryl Caudle, den nya chefen för marinens operationer, sade tidigare till reportrar att amerikanska fartyg har rört sig mot vattnen utanför Sydamerika för att stödja "venezuelanska operationer och uppdrag" som involverar drogkarteller.

Under ett tal på torsdagen vid en flottbas i Norfolk, Virginia, nämnde Caudle oron för att vissa venezolaner deltar i stora narkotikaoperationer. 

Men han avböjde att ge specifika detaljer om militärens mål och sade att mycket av informationen är hemligstämplad, rapporterar AP.

“Hände precis”

Under Donald Trumps pressträff på tisdagskvällen säger han att attacken mot fartyget precis ägde rum.

– Under de senaste minuterna sköt vi bokstavligen sönder en båt, en narkotikabåt, säger han enligt Fox News.

– Massor av droger i den båten. Och det kommer ni att få se, och ni kommer att läsa om det. Det hände för bara ett ögonblick sedan.

Inga ytterligare uppgifter har kommit om händelsen, och det finns ingen information om skadade eller döda efter attacken.

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen