Glädjebesked för Kamala Harris – “En betydande förändring”

2024 08 12

Kamala Harris kampanj går fortsatt starkt.

Sedan Joe Biden meddelade att han inte ställer upp för omval, och efter att beskedet kom om att Kamala Harris blir demokraternas presidentkandidat, har siffrorna sett bra ut för partiet.

Mätningar visar att Kamala Harris just nu leder kampen om presidentskapet, och nya siffror pekar på att amerikanerna har större tillit till henne än Trump gällande en av Trumps viktigaste frågor.

Det rapporterar Newsweek.

Siffrorna visar

Ekonomin bedöms tillsammans med invandringsfrågan vara bland Trumps kärnfrågor inför valet.

En ny opinionsundersökning visar nu att fler amerikaner litar på Kamala Harris hantering av ekonomin än Donalds Trumps.

Det rör sig förvisso bara om en procents skillnad till Harris fördel, men det som är anmärkningsvärt är att Joe Biden låg under rejält mot Trump i samma fråga.

“En betydande förändring”

De nya siffrorna pekar på att Kamala Harris kan ha möjlighet att utmana Trump i en av Trumps viktigaste frågor.

– Om Donald Trump inte kan vinna på de nyckelfrågor som har stöttat hans kandidatur under hela kampanjperioden - nämligen ekonomin och levnadskostnadskrisen - då är hans chanser att vinna dystra, säger Thomas Gift, docent i statsvetenskap och föreståndare för Centre on U.S. Politics vid University College London.

– Detta är en särskilt betydande förändring eftersom det är en viktig kampanjfråga för Trump.

Intervju i natt

I natt återvänder Donald Trump till X, tidigare Twitter, för en intervju med ägaren Elon Musk.

– Trump och Elon Musk, X:s ägare, kommer att ha vad tekniktitanen har kallat en "livekonversation" i natt som enligt Musk kommer att vara "oskriven utan begränsningar i ämnet, så det borde vara mycket underhållande". Musk uppmanar X-användare att ställa sina egna frågor, rapporterar AP.

Fortsatt stöd

Techmiljardären Musk fortsätter att stötta Donald Trumps kampanj.

Spänningarna stiger alltjämt inför USA-valet som äger rum i början av november månad.

Foto: Official White House Photo by Oliver Contreras

Text: Redaktionen


11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


11 aug 26

Klockan tickar: Snart smäller det för alla som tankar bilen

2026 08 12

Snart kommer det bli betydligt dyrare att tanka bilen.

Varningen kommer från SEB.

Storbankens råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop framhåller att energikrisen som uppstått till följd av kriget i Mellanöstern kommer att leda till betydande kostnadsökningar för belister. 

Schieldrop hänvisar till att stängningen av Hormuzsundet ser ut att bestå, vilket kommer att leda till att raffinerade produkter, som bensin och diesel, ökar i pris. 

– Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di.

"Mödosam och långsam" 

SEB:s expert konstaterar att dödläge råder i förhandlingarna mellan USA och Iran. Dessutom lider den amerikanska militären av ammunitionsbrist, vilket försvårar processen ytterligare.

– Det är en mödosam och långsam process. Innebörden är att chansen är liten att Hormuzsundet snart öppnas för normal trafik, fastslår Schieldrop.

Oljemarknaden i gungning

Oljemarknaden har reagerat kraftfullt på det utdragna kriget. Efter att förhandlingarna mellan USA och Iran stagnerat har oljepriserna börjat stiga.

På tisdagen är Brentoljan upp med 1,20 procent till 88,83 dollar per fat. WTI-oljan stiger i sin tur med 1,37 procent till 83,37 dollar per fat.

ANDRA LÄSER:Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Trumps värsta mardröm

Situationen i Mellanöstern beskrivs som USA:s president Donald Trumps ”värsta mardröm”.

– Han hålls som gisslan av Iran. De håller Hormuzsundet som gisslan, säger  republikanen och tidigare Trump-allierade Chris Christie till ABC News.

Christie jämför situationen med gisslankrisen på USA:s ambassad i Teheran 1979. Iranska studenter stormade ambassaden och tog 52 amerikaner som gisslan. De hölls fångna i 444 dagar och kom att prägla den dåvarande amerikanske presidenten Jimmy Carter tid vid makten.  

Chris Christie menar att Irankriget är Trumps motsvarighet till gisslankrisen 1979.  

– Jag vet från de samtal jag har haft med honom under de senaste 24 åren att den person han minst av allt vill bli jämförd med är Jimmy Carter. Men här är vi nu. Och det är helt självförvållat, säger han.

LÄS OCKSÅ: Rysk olja brinner nära Kina 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen