TURKIET: Glädjebesked för Erdogan

2023 03 03

Turkiska oppositionens stora satsning på att enas mot Erdogan inför turkiska presidentvalet ser ut att slås i tusen bitar.

I flera år har oppositionspartierna i Turkiet framhållit att man måste gå samman för att rösta bort den alltmer auktoritära presidenten från makten.

Högernationalister

Ytterligare en mandatperiod med Erdogan som Turkiets president kan innebära att landet blir en fullfjädrad diktatur befarar oppositionspartier från vänster till höger.

Därför har man investerat mycket tid på att prata ihop sig och även presenterat ett gemensamt politiskt program.

Men nu kommer ett dystert besked för de som hoppas på att Erdogan förlorar valet 14 maj.

– Jag är ledsen att behöva meddela att sexparti-samarbetet har förlorat sin möjlighet att reflektera folkets vilja.

Det säger Turkiets högernationalistiska Goda Partiets ledare Meral Aksener, uppger France 24.

Hon är en av de sex partiledarna som var ytterst nära att enas om en gemensam presidentkandidat mot Erdogan.

Från vänster till höger

Här är de sex partier som hade hoppats på att enas:

- Socialdemokraterna CHP (Turkiets stora sekulära parti)

- Högernationalisterna Goda Partiet

- Islamistiska Felicity Partiet

- Socialliberala Demokrati och Framstegspartiet

- Konservativa Framtidspartiet

- Liberala Demokratiska Partiet

Socialdemokraternas borgmästare

Samtliga sex partier har kommit överens om att föra fram Socialdemokraternas kandidat som gemensam presidentkandidat, uppger France 24.

Men ett av partierna – Goda Partiet – vägrar att gå med på att Socialdemokraternas partiledare Kemal Kilicdaroglu blir den kandidaten.

Högernationalistiska Goda Partiet vill i stället att S framgångsrika borgmästare i Ankara, Mansur Yavas, eller S borgmästare i Istanbul, Ekrem Imamoglu, ska utses till kandidat.

De andra fem partierna säger ja till S-ledaren Kilicdaroglu.

Gåva på silverfat

Goda Partiet vägrar att acceptera Kilicdaroglu.

– Vi böjer oss inte för detta, säger partiledaren Meral Aksener.

Beskedet ger Erdogan stor anledning att jubla.

– Hon ger Erdogan en gåva på silverfat, säger den politiska konsulten Anthony Skinner till AFP.

S-ledaren Kilicdaroglu är dock inte särskilt orolig.

– Var inte bekymrade. Alla pusselbitar kommer att fall på plats, säger han.

Jämna i mätningarna

Turkiets presidentval och parlamentsval ska hållas 14 maj. En seger för oppositionen väntas innebära att Turkiet sätter stopp för Erdogans diktatoriska steg och sätter landet på kurs mot demokrati igen.

Det väntas även innebär en bättre relation med EU och Nato.

I nuläget är det relativt jämnt i opinionsmätningarna men om inte oppositionen är relativt enade får de svårt att vinna valet.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


5dec2025

Kraftig storm på väg mot Sverige – kan slå till på måndag

2025 12 05

En kraftig storm rör sig i riktning mot Sverige och kan slå till efter helgen.

Efter en tid med växlande temperaturer och snöfall i stora delar av Sverige kan nu ett stormväder vara på väg.

– Prognoserna indikerar att lågtrycket kommer att vara över de brittiska öarna på söndag. Härifrån rör den sig mot Danmark med kraftigt regn och tilltagande vindar, rapporterar danska TV2, med hänvisning till den europeiska väderprognoser från ECMWF.

Kan nå Sverige på måndag

Efter att ovädret har passerat Danmark väntas det slå mot södra Sverige under måndagen och framåt.

– Söndag kväll och natten mot måndag rör sig nästa lågtryck med regn in västerifrån över Götaland och Svealand. Då blir det även blåsigt vid Västkusten, uppger SMHI.

Prognosen är osäker

Det är ännu osäkert hur kraftigt ovädret blir, då lågtrycket just nu håller på att byggas upp.

– Måndagens väder ser blött och blåsigt ut. De senaste prognoserna har visat detta, säger meteorologen Lone Seir på danska TV2.

– Tidpunkten för regnet och vindens styrka är fortfarande osäkra.

Den danska kanalen går också ut med en varning gällande havet mellan Sverige och Danmark.

– Storm eller inte, måndagens starka vindar kan utgöra utmaningar för färjorna, det kan finnas restriktioner på broarna och lösa föremål kan flyga omkring, uppger kanalen.

LÄS MER: Ebba Busch: "Jag är upprörd – rättare sagt förbannad”

Namngivna stormar

De flesta stormar blir inte ihågkomna någon längre tid.

– Men det finns också stormar som drabbat hela landsdelar svårt och som är ihågkomna efter mer än hundra år, uppger SMHI.

Men många stormar som drabbar de nordiska länderna blir ändå namngivna.

– Stormarna har oftast namngetts av SMHI eller våra nordiska granninstitut, men i vissa fall av någon annan europeisk vädertjänst, framhåller väderinstitutet.

– På senare år har även andra typer av oväder börjat namnges som till exempel oväder med extremregn. Det mest kända exemplet för vår del är nog ovädret Hans i augusti 2023.

LÄS MER: Första landet i Europa – Italien med helt nytt Ukrainabesked

Foto: Torsten Dederichs

Text: Redaktionen


4dec025

Skatteverket går ut med uppmaning – viktigt att kontrollera

2025 12 05

Skatteverket uppmanar alla svenskar till extra vaksamhet.

Anledningen är en stor ökning av bluffmejl som landar i inkorgen hos folk.

I den nya bluffvågen står Skatteverket som avsändare, vilket inte stämmer.

I bluffmejlen uppmanas mottagen att verifiera sina bankuppgifter för att Skatteverket ska kunna göra en utbetalning av skatteåterbäring, rapporterar TV4.

– Vår rekommendation är att du raderar mejlet eller meddelandet, uppger Skatteverket.

Lämna inga uppgifter

Skatteverket framhåller att myndigheten aldrig frågar efter den typen av uppgifter på mejl.

– Om det står att du ska lämna ifrån dig uppgifter om bankkontonummer eller kreditkortsnummer ska du inte göra det, framhåller myndigheten.

– Skatteverket efterfrågar aldrig dina kontouppgifter i mejl eller sms. Det gör vi endast via våra e-tjänster som du loggar in på med din e-legitimation.

”Var extra vaksam”

Det är alltid bra att vara vaksam när man får mejl, även om avsändaren framstår som känd, för att inte blir lurad av bedragare.

Det finns några saker som Skatteverket uppmanar alla att kontrollera om man får ett mejl från myndigheten.

– Bluffmeddelanden via mejl och sms kan vara svåra att skilja från riktiga meddelanden. Några saker som du kan vara extra vaksam på är om språket i meddelandet inte är korrekt, att webbadresserna inte leder till Skatteverkets webbplats eller att svenska och engelska blandas i meddelandet, uppmanar Skatteverket.

LÄS MER: UPPGIFTER: Stora pengar till svenska folket – norsk modell föreslås 

Senast i våras

Bedragare som använder Skatteverkets namn för att lura människor är särskilt vanligt i samband med deklarations- och skatteåterbäringstider.

Senast i våras gick en våg av bluffmeddelande ut till svenska folket.

– De anpassar sig hela tiden efter hur vi lever våra liv, säger Internetstiftelsens folkbildningsansvarige Björn Appelgren, till TV4.

– Många är oroliga för att göra fel och klicka på en länk eller fil som påstås gälla deklarationen. Bedragarna vet också att folk stressar över tider och återbetalningar.

LÄS OCKSÅ: EBBA BUSCH: ”Jag är upprörd – rättare sagt förbannad”

Foto: Magnus D Skatteverket

Text: Redaktionen