Glädjande nyheter från Ukraina – Så många har evakuerats

2022 03 12

Tusentals invånare från den nordöstra staden Sumy i Ukraina har evakuerats.

Evakueringen började på tisdagsmorgonen efter att Ryssland gått med på att pausa eldgivningen och humanitära korridorer kunde öppnas.

5 000 har evakuerats

Bussar fyllda med kvinnor, barn och äldre åkte iväg  söderut mot staden Poltava. Bort från frontlinjerna och ryska bombningar.

– Omkring 5 000 personer och mer än 1 000 privata fordon ”är redan i säkerhet”, säger presidenten Volodymyr Zelenskys stabschef Kyrylo Tymosjenko, enligt BBC.

Första lyckade evakueringen

Det är den första lyckade massevakueringen under kriget, trots att Ryssland flera gånger har tillkännagivit eldupphör för att öppna humanitära korridorer.

Ett liknande försök misslyckades i staden Chernihiv, då rysk militär fortsatte att beskjuta utfartsvägen från staden, enligt Ukraina.  

Ska hållas öppen

Sumys guvernör uppger att den humanitära korridoren ska hållas öppen och att arbetet med att evakuera människor från staden ska fortsätta under onsdagen, rapporterar BBC.

Samtidigt öppnar Moskva för ett nytt eldupphör.

Civila kan evakueras idag

Ryska myndigheter uppger att från klockan 8 på onsdagen (svensk tid) ska ett eldupphör göra det möjligt att upprätta humanitära korridorer för civila som vill lämna Kyiv, Charkiv, Tjernihiv, Sumy och Mariupol, rapporterar Reuters.

Det är dock oklart om vägen ut ur städerna leder till Belarus och Ryssland. Ett förslag som Ukraina har förkastat och kritiserat hårt.  

– Det är svårt att lita på den som ockuperar, skriver ukrainsk militär på Telegram, enligt CNN.

Nya flyglarm

Samtidigt som uppgifterna om nya evakueringsförsök tillkännages kommer rapporter om  att flyglarm ljudit över den ukrainska huvudstaden Kyiv under onsdagsmorgonen. Invånarna har uppmanats att bege sig till skyddsrum för att undvika nya raketangrepp, rapporterar AP.

Två miljoner har flytt

FN uppskattar att mer än två miljoner människor har flytt från Ukraina sedan ryska soldater korsade gränsen den 24 februari.

Foto: MFA of Ukraine

Text: Redaktionen


Jätteras för ett parti – ny mätning är här

2026 08 21

Med bara några veckor kvar till valet nås Tidöpartierna av ett oroväckande besked.

Sannolikheten för att Liberalerna klarar riksdagsspärren har störtdykt.

Det visar en färsk mätning från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen är unik i sitt slag och bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Nu visar modellen att Liberalernas chanser att klara riksdagsspärren har minskat kraftigt. På bara en vecka har sannolikheten sjunkit från 44 till 29 procent.

Samtidigt bedöms sannolikheten för en Tidöseger i valet till mindre än 10 procent.

– Det är fortfarande en väldigt kännbar skillnad mellan blocken, och Liberalernas läge ser allt sämre ut. Allra mest troligt är att det blir ett maktskifte, säger Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy, till SvD.

”Ingen tendens till spurt”

I juni visade samma modell att Liberalerna hade 50 procents sannolikhet att klara fyraprocentsspärren.

Men den senaste veckan har situationen förändrats drastiskt. L har hamnat långt under spärren i flera opinionsundersökningar, vilket Newsworthy tagit hänsyn till.

– Det finns ingen tendens till spurt i datan så därför börjar det sjunka ned. Nu säger modellen: Okej, det är för lite tid kvar för att något ska hända, säger statistikern Jonas Wallin till tidningen.

Utan Liberalerna kommer Tidöpartierna få mycket svårt att samla en majoritet i riksdagen.

LÄS OCKSÅ: Svenskt Näringsliv: Tung smäll hotar Sverige efter valet 

Utesluter stödröster

Kräftgången fortsätter för Liberalerna.

Och partiet kan inte räkna med någon hjälp från Sverigedemokraterna.

Det fastslår SD-ledaren Jimmie Åkesson. Han uppmanar SD-väljare att inte stödrösta på L, trots att partiets överlevnad är avgörande för högersidan.

–  Jag uppmanar ingen att på något sätt stödrösta på dem. Man bör stödrösta på Sverigedemokraterna, säger han till TV4 och beskriver L som SD:s ”motpol” i Tidösamarbetet.

– Liberalernas förhandlingsposition kanske inte är den som sverigedemokratiska väljare vill ska vara den starka. 

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Svante Rinalder Regeringskansliet

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen