Glädjande nyheter från Folkhälsomyndigheten

2023 01 27

Antalet rapporterade fall av covid-19, influensa och RS-virus fortsätter att minska i Sverige.  

Det uppger Folkhälsomyndigheten i en ny rapport.

– Antalet bekräftade fall av covid-19 fortsätter att minska, även bland boende på SÄBO och personer med hemtjänst. Även antalet bekräftade RSV- och influensafall minskar liksom antalet nya intensivvårdade patienter med covid-19 och influensa, framhåller myndigheten.

Det innebär att spridningen av luftvirus fortsätter att minska sedan de högsta nivåerna i december.

Antalet avlidna ökar

Smittspridningen går åt rätt håll, men antalet avlidna med covid-19 eller influensa fortsätter att öka.

Hittills har överdödlighet uppmätts under vecka 50 till vecka 1 vilket till stor del bedöms bero på den omfattande smittspridningen av luftvägsinfektioner under december, rapporterar Folkhälsomyndigheten.

– Det är fortfarande viktigt att den som är sjuk med luftvägssymtom stannar hemma och undviker nära kontakt med andra för att på så sätt minska den smittspridning som pågår, säger statsepidemiolog Anders Lindblom

Rapporteringen av avlidna sker med fördröjning.

Därför är det för tidigt att uttala sig om läget från och med vecka 2.

Trenden fortsätter

Förra veckan meddelade Folkhälsomyndigheten att smittspridningen av luftvirus är på kraftig nedgång i hela Sverige.

När det gällde spridningen av influensa hade fallen minskat med ungefär 40 procent.

Motsvarande siffra för RS-virus uppmättes till en minskning på 20 procent, där toppen för barn under fem år nåddes vecka 51 och antalet fall har mer än halverats därefter.

– När det gäller covid-19 så minskade antalet bekräftade fall med omkring 35 procent totalt sett, och bland personer på särskilda boenden och inom hemtjänsten var minskningen nästan lika stor, konstaterade Folkhälsomyndigheten.

Ta det vaccin som erbjuds 

Myndigheten rekommenderar fortsatt att personer ska vaccinera sig mot covid-19 för att undvika svår sjukdom.

– Det är även viktigt att alla som erbjuds påfyllnadsdoser av vaccin mot covid-19 tar dessa, understryker Folkhälsomyndigheten.

Foto: U. Yousaf

Text: Redaktionen


Danmark har läxat upp USA

2025 05 10

Enligt uppgifter till The Wall Street Journal avser USA att öka spionaget mot Grönland, som tillhör det danska kungariket.

Uppgifterna har väckt starka reaktioner i Danmark. Den danska underrättelsetjänsten, PET, har konstaterat att det föreligger ett ökat hot om spionage efter att artikeln publicerats.

Nu har Danmark kontaktat USA.

Det bekräftar statsminister Mette Frederiksen.

– Det här är rykten i en internationell tidning, och som ni vet har vår utrikesminister redan haft ett samtal med USA. Självklart kan man inte spionera på en allierad, säger hon enligt nyhetsbyrån Ritzau.  

Danmarks utrikesminister Lars Løkke Rasmussen betonar att den danska regeringen har varit mycket tydlig i sin kommunikation.

– Det avgörande är att vi signalerat mycket tydligt till amerikanerna att kungarikets interna angelägenheter är kungarikets interna angelägenheter. Vi betraktar oss inte bara som en nära allierad till USA, vi är en nära allierad. Och därför kan vi naturligtvis inte tolerera om folk börjar spionera på varandra, säger han enligt TV2.

Utrikesministern betonar att det danska budskapet förmedlats till  den tillförordnade amerikanska ambassadören i Danmark, Jennifer Hall Godfrey, och att detta budskap nu sprids vidare i Washington.

Hotbild kvarstår

USA:s president Donald Trump har vid flera tillfällen framhållit att han vill se Grönland som en del av USA. Presidenten har dessutom vägrat att utesluta användning av militärt våld för att ta kontroll över världens största ö.

– För den nationella säkerhetens skull och för friheten i hela världen anser USA att ägande och kontroll av Grönland är av största vikt, har Trump utryckt på sin sociala medieplattform Truth Social.

USA har i dag en stor militär närvaro på Grönland. År 1951 ingicks ett försvarsavtal med Danmark som gav USA en betydande roll i försvaret av territoriet, inklusive rätten att bygga och upprätthålla militärbaser.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


TYSKLAND HÄVDAR: Stort genombrott i Ukraina – inom två dagar

2025 05 09

Tysklands nya förbundskansler Friedrich Merz tror att en vapenvila i Ukraina kan träda i kraft inom två dagar.

Det rapporterar den tyska Bild.  

– Jag har stort hopp om att det kommer att nås en överenskommelse om eldupphör i Ukraina i helgen, säger Merz enligt tidningen.

– Med tanke på den tre dagar långa vapenvilan som Ryssland utlyst finns det stor chans att den kommer att förlängas till 30 dagar och att förhandlingar om ett fredsavtal sedan kan inledas, fortsätter förbundskanslern.

Vidare meddelar Merz att han skrivit under ett förslag om eldupphör tillsammans med Frankrikes president Emmanuel Macron, Polens premiärminister Donald Tusk och den brittiske premiärministern Keir Starmer.

– Det är i stort sett identiskt med det amerikanska förslaget. Vi hoppas verkligen att detta också kommer att accepteras av den ryska sidan, säger förbundskanslern och tillägger:

– Bollen ligger helt och hållet hos Moskva.

Zelenskyj ger besked om toppmötet

Samtidigt meddelar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att Ukraina ska anordna ett toppmöte med flera europeiska ledare på lördag.

– Vi förbereder oss för att träffa ledarna i ”Koalitionen av villiga länder”, säger Zelenskyj i ett uttalande.

Koalitionen består av ett 30-tal länder som arbetar för en hållbar fred i Ukraina. Sverige är ett av flera Natoländer i gruppen. USA tillhör inte koalitionen.

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen