6 jul 2026

”Glada nyheter för alla hushåll” – stor förändring väntas

2024 02 12

Vid slutet av året kommer månadskostnaderna för den med rörlig boränta ha minskat rejält.

Det fastslår Länsförsäkringar i en färsk analys av ränteläget.

Bank- och försäkringsbolaget hänvisar till att inflationstrycket har dämpats ordentligt den senaste tiden. Nu räknar Länsförsäkringar med att Riksbanken går fram med flera räntesänkningar under 2024.

– Den första räntesänkningen sker i maj, och ytterligare fyra sänkningar efter det under året, framhåller försäkringsbolaget.

”Glada nyheter för alla hushåll”

Sveriges banker väntas agera på Riksbankens kommande sänkningar.

Länsförsäkringar bedömer att  den rörliga bolåneräntan kommer att minska under 2024. I december antas 3-månadersräntan vara runt 3,55 procent och i slutet av 2025 bedöms den rörliga boräntan ha sjunkit till cirka 3,25 procent.

– Det är glada nyheter för alla hushåll med rörlig ränta på bolånet, säger Stefan Westerberg, privatekonom på Länsförsäkringar.

Enligt ekonomen kommer det nya ränteläget innebära flera tusenlappar i lägre räntekostnader.

– För ett hushåll som har 3 miljoner i rörligt bolån minskar månadskostnaden från dagens 8 400 kronor till ungefär 6 200 kronor i december i år, och 5 700 kronor i december 2025, inklusive ränteavdraget.

Då märker man skillnad

Enligt Länsförsäkringars analys kommer hushållen att notera en betydande skillnad under årets sista månader.

– Efter sommaren kommer det, bit för bit, bli bättre och många kommer få större marginaler i hushållskalkylen, uppger försäkringsbolaget.

 Stefan Westerberg uppmanar hushåll med bolån att följa utvecklingen och se över sparandet.  

– Med lägre räntekostnader och en sjunkande inflation, som inte äter upp hela löneökningen, väntas hushållens köpkraft öka något i år, säger privatekonomen och tillägger:

– När de månatliga bolånekostnaderna minskar kan det vara klokt att se över sparandet, dels för att bygga upp din ekonomiska buffert som kanske minskat under de senaste 1–2 åren, dels för att säkerställa ditt långsiktiga sparande som tryggar din framtida lön.

Foto: M Lis

Text: Redaktionen


Natoplan har skjutit ner farkost

2026 07 24

Natos stridsflyg har genomfört en nedskjutning.

En drönare tog sig under förmiddagen in i Rumäniens luftrum.

Farkosten sköts ner av ett rumänskt stridsplan efter att ett varningslarm gått ut till befolkningen, rapporterar RBC Ukraine.

F-16-plan i luften

Ett rumänskt stridsflygplan av typen F-16 har skjutit ner en drönare som hade tagit sig in i landets luftrum.

Det uppger Rumäniens president Nicușor Dan och den rumänska nyhetsbyrån Agerpres.

Händelsen inträffade under förmiddagen när det rumänska flygvapnet ingrep mot farkosten.

Enligt presidenten kunde piloten agera utan att någon människa befann sig i fara.

– Området var obebott, så piloten kunde öppna eld utan någon risk. Just nu undersöker ansvariga myndigheter området för att ta reda på alla detaljer kring händelsen, säger Nicușor Dan.

LÄS MER: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar

Nationellt varningsmeddelande

Innan drönaren sköts ner hade Rumänien skickat ut ett nationellt varningsmeddelande till invånare i flera områden.

Varningen utfärdades efter uppgifter om en möjlig drönare i sydöstra delen av landet.

Bland annat berördes Buzău län, men även Brăila, Galați och Tulcea fick liknande varningar.

Rumäniens räddningstjänst uppger att larmet skickades ut genom landets officiella varningssystem RO-ALERT.

Efter insatsen har myndigheter skickats till platsen för att samla in information och fastställa exakt vad som har hänt.

Den rumänske presidenten betonar att utredningen nu ska ge fler svar kring farkosten och dess väg in över rumänskt territorium.

Stridsflyg i Polen

Händelsen sker samtidigt som flera Natoländer har uttryckt oro för möjliga provokationer kopplade till kriget i Ukraina

Så sent som förra veckan skickade Polen upp stridsflygplan efter att ett ryskt Il-20-spaningsflygplan närmat sig polskt luftrum över Östersjön.

De polska jaktplanen skickades upp för att möta det ryska planet och efter att radiokontakt etablerats fick den ryska besättningen order om att lämna området.

Polens försvarsminister Władysław Kosiniak-Kamysz kallade händelsen allvarlig.

– Ett par av våra jaktflygplan i incidentberedskap mötte ett ryskt spaningsflygplan som försökte ta sig in i polskt luftrum, sade försvarsministern.

Han beskrev samtidigt Ryssland som ett direkt hot mot Polen och andra Natoländer.

Incidenten i Polen var inte den första under året.

Tidigare har polska F-16-plan vid flera tillfällen skickats upp för att möta ryska militärflyg över Östersjön.

LÄS MER: Marco Rubio avslöjar Ryssland – ”chockerande”

Foto: C. Cruttenden

Text: Redaktionen


24 juli 2026

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2026 07 24

Polisen går ut med en skarp varning för bedrägerisamtal.

Under den senaste tiden har polisen noterat en ökning av bedrägerisamtal.

Bedragarna använder sig av en återkommande metod – datorröster som låter som att de kommer från polisen.

Myndigheten går nu därför ut med en varning i syfte att förhindra fullbordade bedrägerier – som kan leda till att offer förlorar stora pengar.

Polisen varnar

Just nu ser polisen en ökning av antalet bedrägerisamtal där en datorröst utger sig vara från polisen. 

Polisen understryker att de aldrig ringer med automatiserade röster.

Därför uppmanas alla som mottar den här typen av samtal att lägga på luren direkt för att undvika att bli bedragna.

Av olika skäl

Bedragarna utger sig för att vara från polisen eller “Swedish Police Authority” och motiverar sina samtal med olika saker.

– Det kan exempelvis vara att id-kort har varit inblandat i ett brott eller att det finns en arresteringsorder, och att det tilltänkta offret är efterlyst, förklarar polisen.

Bedragaren uppmanar sedan personen att göra ett knappval för att kopplas till polisen.

Läs mer: Trump varnar Putin

“Lägg på luren”

Björn Seeth på polisens nationella bedrägericenter uppmanar alla som får samtalet att lägga på direkt.

– Det är ett tillvägagångssätt hos bedragarna som återkommer i lite olika former. Polisen ringer aldrig dig med automatiserade röster. Om du mottar ett sådant samtal, lägg på luren, säger han.

Kan förlora stora pengar

Bedrägerivågen fortsätter, och många svenskar har förlorat pengar till den besvärande trenden under de senaste åren.

Bedragarna utger sig ofta komma från pålitliga myndigheter eller företag för att vagga in det tilltänkta offret i en falsk känsla av trygghet.

Det är inte ovanligt att de försöker stressa personen i samtalet.

Såväl polisen som storbankerna har råd och tips om hur man på bästa sätt undviker bedragarnas försök.

Läs mer: Missiler har slagit ner i Ryssland

Foto: T. Repin

Text: Redaktionen