3 aug 2026

”Glada nyheter för alla hushåll” – stor förändring väntas

2024 02 12

Vid slutet av året kommer månadskostnaderna för den med rörlig boränta ha minskat rejält.

Det fastslår Länsförsäkringar i en färsk analys av ränteläget.

Bank- och försäkringsbolaget hänvisar till att inflationstrycket har dämpats ordentligt den senaste tiden. Nu räknar Länsförsäkringar med att Riksbanken går fram med flera räntesänkningar under 2024.

– Den första räntesänkningen sker i maj, och ytterligare fyra sänkningar efter det under året, framhåller försäkringsbolaget.

”Glada nyheter för alla hushåll”

Sveriges banker väntas agera på Riksbankens kommande sänkningar.

Länsförsäkringar bedömer att  den rörliga bolåneräntan kommer att minska under 2024. I december antas 3-månadersräntan vara runt 3,55 procent och i slutet av 2025 bedöms den rörliga boräntan ha sjunkit till cirka 3,25 procent.

– Det är glada nyheter för alla hushåll med rörlig ränta på bolånet, säger Stefan Westerberg, privatekonom på Länsförsäkringar.

Enligt ekonomen kommer det nya ränteläget innebära flera tusenlappar i lägre räntekostnader.

– För ett hushåll som har 3 miljoner i rörligt bolån minskar månadskostnaden från dagens 8 400 kronor till ungefär 6 200 kronor i december i år, och 5 700 kronor i december 2025, inklusive ränteavdraget.

Då märker man skillnad

Enligt Länsförsäkringars analys kommer hushållen att notera en betydande skillnad under årets sista månader.

– Efter sommaren kommer det, bit för bit, bli bättre och många kommer få större marginaler i hushållskalkylen, uppger försäkringsbolaget.

 Stefan Westerberg uppmanar hushåll med bolån att följa utvecklingen och se över sparandet.  

– Med lägre räntekostnader och en sjunkande inflation, som inte äter upp hela löneökningen, väntas hushållens köpkraft öka något i år, säger privatekonomen och tillägger:

– När de månatliga bolånekostnaderna minskar kan det vara klokt att se över sparandet, dels för att bygga upp din ekonomiska buffert som kanske minskat under de senaste 1–2 åren, dels för att säkerställa ditt långsiktiga sparande som tryggar din framtida lön.

Foto: M Lis

Text: Redaktionen


5 augusti 2026

183 000 svenskar får pengar på kontot – nu i veckan

2026 08 06

1,3 miljoner svenskar får nu sitt slutskattebesked.

Beskedet gäller dem som inte fick det i april eller juni.

Slutskattebeskedet skickas nu ut till 1 368 916 personer, varav 183 105 personer får skatteåterbäring medan 113 051 personer har kvarskatt att betala.

På kontot i veckan

De 183 000 svenskar som får återbäring kommer att få dela på 2,7 miljarder kronor.

Utbetalningen för den som har anmält bankkonto kommer att landa på kontot senast på fredagen.

För den som inte redan gjort det går det att anmäla bankkonto senast tre veckor efter beslut om slutgiltig skatt. 

– De som inte har digital brevlåda får slutskattebeskedet med posten 1–3 veckor senare, förklarar Skatteverket.

Då ska du betala

113 000 personer har fått besked om kvarskatt och ska tillsammans betala in 5,8 miljarder kronor.

För den som får slutskattebeskedet i augusti och har skatt att betala ska inbetalningen till skattekontot ha gjorts senast den 12 november 2026.

– Men det går bra att betala redan nu eller att dela upp betalningen. 

Läs mer: Kraftig sänkning vid pump

Håll koll på räntan

Den som har betalat för lite skatt och därför får kvarskatt behöver betala ränta på kvarskatten. 

– Från vilket datum kostnadsräntan beräknas beror på hur stor din kvarskatt är, meddelar Skatteverket.

– På kvarskatt som är högst 30 000 kronor beräknas kostnadsränta på 2,5 procent från 5 maj 2026. 

Kan komma i december

Den som ännu inte har fått besked om den slutliga skatten, eller som saknar skatteregistrering i Sverige, får vänta tills i december på beskedet.

Återbäringen kommer då mellan den åttonde och den elfte december.

– Ska du få tillbaka mindre än 100 kronor betalar vi inte ut pengarna. När beloppet har kommit upp i 100 kronor kan du begära utbetalning från ditt skattekonto, fortsätter Skatteverket.

Läs mer: Zelenskyj vädjar – minskning med två tredjedelar

Foto: J. Leupe

Text: Redaktionen


05 aug 26

Glatt besked för alla som handlar på Willys

2026 08 06

Nu kommer glädjande nyheter för kunder som väljer att handla i Willys butiker.

Lågprisjätten toppar en åtråvärd lista som publicerats av jämförelsesajten Matpriskollen.

Listan handlar om vilka livsmedelsbutiker som genomfört störst prissänkningar i juli.

Willys utklassar konkurrenterna med prissänkningar på 0,5 procent, medan ingen annan kedja sänkte mer än 0,1 procent.

Det rör sig dessuto om en bred prissänkning. Inom sexton varukategorier genomförde Willys större prissänkningar än marknaden.

– Tyngst väger skafferi, snacks och mejeri, som står för 57 procent av hela sänkningen. Frukt & bär, där rörelserna alltid är stora av säsongsskäl, förklarar bara 6 procent. Tydligast är grönsaker, där marknaden höjde 0,7 procent medan Willys sänkte 0,6 procent, rapporterar Matpriskollen.

Efterlängtat besked

Beskedet innebär ett trendbrott i Willys butiker. På årsbasis har lågpriskedjan sänkt matpriserna minst av alla kedjor.

– Willys, vars hela affärsidé är att ha ”Sveriges billigaste matkasse”, har det senaste året faktiskt sänkt något mindre än marknaden i procent. Nu går man till motoffensiv, säger Ulf Mazur, vd och grundare av Matpriskollen.

Enligt Mazur syns en liknande prisutveckling hos lågpriskonkurrenten Lidl, som inte är med mätningen.

– När en kedja sänker mer än marknaden i sexton kategorier av sexton, och går emot marknaden på grönsaker, då är det inget kortsiktigt kampanjutspel och det drar med sig Lidl neråt i prissättningen, säger han. 

ANDRA LÄSER: Eldinferno över Ryssland 

Ica kan svara

Matpriskollen beskriver Willys prissänkningar i juli som en del av ett större priskrig.      

Enligt sajten kan både Ica och Coop komma att svara med egna prissänkningar.

–  Coop har sänkt priserna mest senaste året ihop med City Gross och dom kommer nog inte tillåta att prisgapet till Ica ökar igen. När marknadsledaren pressar priserna får det ekonomiska konsekvenser för hela branschen.

LÄS OCKSÅ: Tung smäll för Volvo

Foto: Willys Axfood

Text: Redaktionen