Annie Lööf ger besked om framtiden

2022 09 12

Centerpartiets Annie Lööf har inga planer på att avgå.  

I en intervju med SvD meddelar Lööf att hon planerar att fortsätta som partiledare.

– Ja, men det tror jag. Jag kommer att fortsätta så länge jag tycker det är roligt och meningsfullt. Och så länge jag har stödet internt såklart, säger hon till tidningen.

Öppnar dörren för Kristersson

Annie Lööf har varit tydlig med att Centern varken kommer att samarbeta med V eller SD.

C-ledaren står fast vid den röda linjen.

Samtidigt öppnar hon dörren för Ulf Kristersson (M).

På ett villkor.

– Är det så att Ulf Kristersson tänker om för att SD kanske ställer orimliga krav som att sitta i regering. Då står vår dörr öppen, säger Annie Lööf till SvD.

Besviken över resultatet

I riksdagsvalet 2018 noterade Centerpartiet sitt bästa resultat på 34 år. Partiet fick 8,6 procent av rösterna.

Ett resultat som Centern får svårt att uppnå i årets val.

När 94 procent av rösterna är räknade noterar Centern ett stöd på 6,7 procent. Ett tapp med 1,9 procentenheter.

– Det är inte bra siffror, jag hade velat ha högre. Och det är med motstridiga känslor jag säger det, för jag är samtidigt stolt över den valspurt vi gjort. Vi började valrörelsen med lägre opinionssiffror, säger Annie Lööf till Di.

”Behöver samarbeta bredare”

Endast ett mandat skiljer Ulf Kristerssons block från Magdalena Anderssons.

En situation som oroar Annie Lööf.

– Det här visar det jag har sagt under så många år, att vi inte kan fortsätta att ha samarbete med en rösts övervikt i riksdagen. Det skapar varken trygghet eller stabilitet för näringslivet eller för reformtakten i Sverige. Vi behöver samarbeta bredare för att hantera energikrisen, ta Sverige in i Nato och hantera lågkonjunkturen som nu kommer, säger hon till Di och tillägger:

– Vi behöver ha ett bredare samarbete där både moderater och socialdemokrater faktiskt nyttjar den stora majoriteten, 70 procent befinner sig i den breda mitten i svensk politik.

Foto: Centerpartiet

Text: Redaktionen


JUST NU: Luftattacker planeras mot mål i Sverige

2025 06 27

Iran pressar det kriminella gänget Foxtrot att utföra attentat mot israeliska och amerikanska intressen.

Förra veckan kom uppgifter om nya attentatsplaner.

Iran har uppmanat det kriminella nätverket att attackera mål i Sverige, Danmark och Tyskland, rapporterade SVT:s Uppdrag granskning.

Planerar luftangrepp

Attentaten kan ske från luften, erfar Expressen.

Enligt tidningens uppgifter planerar nätverkskriminella att gå till attack med drönare.

”Måste ta höjd för drönare”

Attackerna kan riktas mot israeliska och judiska byggnader på svensk mark.

Aron Verständig, ordförande för judiska centralrådet, bekräftar uppgifterna om potentiella drönarattacker.

– Jag har hört om dessa uppgifter, men känner inte till mer än så. Generellt sätt jobbar vi brett i vårt säkerhetsarbete och numera måste vi också ta höjd för drönare, säger han till tidningen.

I diktaturens grepp

Den israeliska underrättelsetjänsten Mossad har tidigare avslöjat att Rawa Majid rekryterats av Iran i samband med att han greps i landet i oktober 2023.

Enligt uppgift tvingas gängledaren välja mellan att arbeta för Iran eller att åka i fängelse. 

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Bekräftat – här är Sveriges dyraste matbutik

2025 06 27

Jämförelsesajten Matpriskollen har granskat priserna i matbutikerna.

I en färsk undersökning, som DN tagit del av, har Matpriskollen undersökt vad det kostar att handla under en månad vid de stora kedjorna.

Sajten har undersökt kostnaderna för inköp av populära varukategorier som kött, fisk och chark, grönsaker och drycker hos butikskedjorna City Gross, Ica Kvantum, Ica Maxi, Stora Coop och Willys.

Resultatet visar att Stora Coop har den dyraste matkassen. Kedjan är dyrast i 33 av de 36 undersökta kategorierna, rapporterar DN.

”Inte riktigt hängt med”

Månadskostnaden för matinköp på Stora Coop för en familj på två vuxna och två småbarn landar på 13 267 kronor i månaden.  Motsvarande siffra för Willys är 12 544 kronor.

– Coop har inte riktigt hängt med i sista årens prisfokus där vi ser att flera kedjor och butiker inte vill ha för stort avstånd till de ordinarie priserna hos Willys, säger Matpriskollens vd Ulf Mazur till tidningen.

Samtidigt konstaterar Mazur att Coops medlemmar kan få ner priserna, eftersom de kan utnyttja rabattkuponger och liknande erbjudanden.

– Stora Coop har ett brett sortiment som är en fördel mot lågprisbutikerna och med smart utnyttjande av bonuscheckarna blir skillnaden liten, men de blir nog inte billigaste ändå.

LÄS MER: Populärt livsmedel kan bli bristvara

Har bromsat in

Matpriserna har fortsatt att stiga under årets två första månader.

Men i mars, april och maj har det skett ett trendbrott, uppger Matpriskollen.

Efter inledningen på året med prisökningar på över 2 procent till februari, bromsade ökningarna i landets livsmedelsbutiker upp.

– Vi ser också att två kedjor, med Ica i spetsen, inte har tagit ut prisökningar i samma takt som konkurrenterna under årets fem första månader. Det sker en kamp om att vinna de pressade kunderna just nu, säger Ulf Mazur i ett uttalande.

LÄS MER: Oroväckande uppgifter för Ica

Arkivoto: Snabbgross

Text: Redaktionen