Ger besked om elstöd
2026 02 10
Regeringen kommer inte att se över utformningen av elstödet – trots att elpriserna rusat till de högsta nivåerna på två år.
Statsminister Ulf Kristersson (M) hänvisar till att elpriserna är lägre i dag än 2022, då de var historiskt höga.
– Jag mycket stor respekt för att man får höga elräkningar nu i februari, under en kall pågående vinter och det dessutom har blåst påtagligt lite på många ställen, säger han till Aftonbladet och tillägger att regeringen ”lägger om den svenska energipolitiken”.
– Men det pressar man inte heller fram, sådana förändringar tar tid. Därför har vi förberett ett elprisstöd som träder i kraft om det varaktigt är högre priser än en viss nivå.
Högkostnadsskydd
Elprisstödet som Kristersson hänvisar till är ett högkostnadsskydd som infördes i november 2025.
Skyddet träder i kraft om det genomsnittliga spotpriset på el under en månad överstiger 1,5 kronor per kilowatttimme inom ett elområde. Om pristaket överträds täcker staten mellanskillnaden. Samtliga hushåll omfattas av högkostnadsskyddet.
LÄS MER: Börsbolag i konkurs
Kritiseras
Högkostnadsskyddets funktion ifrågasätts av elmarknadsanalytikern Bengt Ekenstierna. Han beskriver pristaket som en ”bluff”, eftersom spotpriset inte har varit över 1,5 kr/kWh sedan krisåret 2022. Därför blir det nya högkostnadsskyddet verkningslöst, menar experten.
– Jag kan inte se något scenario fram till utgången av 2026 som gör att vi hamnar över den gränsen. Man låter väljarna tro att det ska påverka deras plånbok positivt, men i själva verket kommer det inte att förändra något, har Ekenstierna sagt till DN.
Elhandelsbolagets Bixias prisanalytiker, Johan Sigvardsson, gör samma bedömning.
– Det ska till något exceptionellt på elmarknaden för att taket ska överskridas. Taket kan ses som en trygghetsåtgärd, men det är inte sannolikt att det kommer att behövas under normala förhållanden, säger han.
LÄS OCKSÅ: “Helt galet – kan inte tro på det”: Trumps besked väcker ramaskari
Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet
Text: Redaktionen


