George Clooney ger sig in i USA-valet

2024 07 10

En av världens främsta filmskådespelare ger sig nu in i debatten om det amerikanska presidentvalet.

George Clooney är inte bara en Hollywoods mest kända filmstjärnor.

Han är också en stor anhängare av Demokraterna i USA, och har skänkt mycket pengar till partiets valkampanjer.

Nu har Clooney valt att blanda sig i den heta debatten om huruvida Joe Biden ska vara kvar som presidentkandidat i valet 2024.

I en debattartikel i New York Times uppmanar filmstjärnan Joe Biden att hoppa av.

”Är en livslång demokrat”

Clooney understryker att han känner väldigt starkt för det demokratiska partiet.

– Jag är en livslång demokrat; jag ber inte om ursäkt för det. Jag är stolt över vad mitt parti representerar och vad det står för, förklarar George Clooney i debattinlägget.

Han understryker också att han har haft en ledande roll i några av de största pengainsamlingarna för demokratiska kandidater – Barack Obama 2012, Hillary Clinton 2016 och Joe Biden 2020.

Så sent som förra månaden var han med och arrangerade ett event till stöd för Biden.

– Jag älskar Joe Biden. Som senator. Som vicepresident och som president, understryker Clooney, och tillägger att Biden har vunnit många strider.

Men det finns en strid som Biden inte kan vinna, menar han.

– Den enda strid han inte kan vinna är kampen mot tiden. Ingen av oss kan det, skriver George Clooney.

”Inte samma Biden”

Clooney menar att Biden inte längre är densamma som han var för några år sedan – åldern har tagit ut sin rätt.

Det har Clooney själv noterat när han har träffat Biden på senare tid.

– Det är hemskt att säga det, men den Joe Biden jag var med vid en insamlingsgala för tre veckor sedan var inte 2010 års Joe ”Big F-ing Deal” Biden. Han var inte ens 2020 års Joe Biden. Han var densamme som vi såg i debatten, menar Clooney.

Det sistnämnda syftar på Biden fiaskoartade tv-debatt mot Donald Trump i slutet av juni.

”Be för ett mirakel”

George Clooney menar alltså att det är hög tid för Biden att hoppa av presidentvalet och lämna plats åt någon annan kandidat.

– Vi kan stoppa huvudet i sanden och be för ett mirakel i november, eller så kan vi säga sanningen, skriver George Clooney.

Foto: Joe Biden, The White House

Text: Redaktionen


30 augusti 2026

Stubb säker – kommer skaka under Putins fötter

2026 08 30

Alexander Stubb uttalar sig nu om säkerhetsläget.

Under den senaste tiden har flera rapporter kommit som tyder på att Ryssland är på väg att mobilisera nyrekryter.

Så många som 600 000 kan mobiliseras under 2026 och 2027.

Samtidigt har oro uttryckts gällande att Putin skulle kunna öppna en ny front mot ett Natoland.

Finlands president Alexander Stubb tror inte alls på det – och han säger samtidigt att Putin kan ha stora inhemska konsekvenser att vänta.

Kan skaka

Europa måste förbereda sig militärt, säger Stubb.

Men han tror inte på någon rysk attack mot Nato, rapporterar Kyiv Independent.

– För närvarande är Rysslands alternativ för eskalering ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och jag tror att en mobilisering skulle få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland, säger Stubb.

“Indikation”

Fler än hundra tusen ryssar har enligt uppgifter flytt till Georgien på grund av uppgifterna om en stundande mobilisering.

Men det skulle kunna få marken under Putins fötter att skaka.

Trots det ser även Stubb tecken på att det kan vara på gång.

– Om man tittar på de lagar de nu inför – som i princip handlar om att stänga gränser och begränsa rörligheten – så är det en indikation på det, säger han.

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Ekonomen kommenterar

Det opopulära kriget fortsätter, ryska oljeraffinaderier och lager sprängs av ukrainska drönare och ekonomin utmanas.

Den ryska toppekonomen Sergei Guriev säger att Putin får det allt svårare att dölja problemen.

– Putin måste nu säga ”ja, vi har träffar och nedslag och explosioner, men allt är under kontroll” – det är mycket kostsamt för honom, säger Guriev enligt Newsweek.

“Svårt att dölja”

Guriev, som tidigare rådgivit Dmitrij Medvedev, ser det som ett tecken att Putin faktiskt är ute och medger problem i ekonomin.

– Det här är väldigt svårt att dölja nu. Statsmedia rapporterar inte så mycket som man kan tro om alla de där problemen, men Putin måste redan tala om det här. 

Läs mer: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office resp N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Regn och åska drar in – här brakar det loss imorgon

2026 08 31

Regn och kyligare väder är att vänta den kommande tiden.

Nu gör höstvädret entré på riktigt, och sommaren tackar för sig för den här gången.

Under den kommande veckan är det regn och kyligare väder att vänta i Sverige.

På vissa håll kan det bli kraftiga regnskurar – och i morgon måndag är åska att vänta, meddelar SMHI.

Här brakar det loss

Molnigt och regnigt väder kännetecknar vädret på måndagen.

Ett lite mer samlat område med skurar rör sig norrut över södra och mellersta Norrland. 

– Ytterligare ett nytt skurområde drar under dagen också in över södra Götaland. Dessa skurar kan bli ganska kraftiga med inslag av åska, framhåller vädermyndigheten.

SMHI:s meteorolog Catharina Wahlström kommenterar.

– Det kan bli ganska stora mängder i Götaland, främst i östra, men också i inre delen. Mellan 30 och 50 mm på ett dygn, säger hon till SvD.

–Det kan bli kraftig åska både i Götaland och delar av Svealand.

Stabiliseras på tisdagen

På tisdag är det främst Norrbottens län som berörs av regn och skurar, men även över Götaland kan någon enstaka skur förekomma.

På andra håll i landet ser det ut att spricka upp.

Under onsdagen har de flesta håll i landet ganska gott om utrymme för solen, men här och var någon enstaka skur. 

– Nuvarande prognoser indikerar att det är huvudsakligen sydvästra Götaland och delar av Jämtland som berörs. 

Läs mer: Finansministern utlovar 50 miljarder kronor

Vänder igen

Sedan vänder vädret igen.

Från torsdag och framåt pekar prognosen åt lite mer ostadigt väder.

Det innebär att nya skurar in västerifrån över norra Norrland och delar av Götaland.  

Och vädret ser inte ut att stabiliseras inom någon nära förestående framtid.

Mer regn och rusk

Mer regn och rusk är sedan att vänta under helgen.

– Även fredagen och lördagen ser det ut att bli skurbetonat över ungefär samma områden och därmed torrare över landets mellersta delar, meddelar SMHI.

– Söndag-måndag tyder en del på att ett lite mer omfattande lågtryck med regn når in över landet, men här blir prognosen mer osäker. 

Läs mer: Här satsar svenskarna sina sparpengar

Foto: NOAA

Text: Redaktionen