Generaldirektör uppges ha skickat hemliga uppgifter

2022 02 21

Generaldirektören för Myndigheten för psykologiskt försvar, Hendrik Landerholm, är i rejält blåsväder.

Han uppges ha skickat sekretessbelagda uppgifter till privata e-postkonton under hösten 2021, rapporterar Dagens Nyheter under morgonen.

Kan skada Sverige

Enligt tidningen rör det sig om så känsliga uppgifter att de kan skada Sverige om de blir röjda. Det svaret gav regeringskansliet när DN begärde ut mejlen.

Henrik Landerholm tillträde som generaldirektör för Myndigheten för psykologisk försvar  den 1 januari 2022. Han har tidigare varit Sveriges ambassadör i Förenade Arabemiraten. Under hösten 2021 arbetade han på utrikesdepartementet konsulära enhet, som ansvarade för Sveriges evakuering av personal från Afghanistan.

Underlättar för främmande makt

– Att hantera uppgifter på det här sättet innebär att de är lättare att inhämta av främmande makt, säger Kim Hakkarainen, expert på säkerhetsskydd, till tidningen.

Henrik Landerholm ska, enligt granskningen, ha skickat flera mejl innehållande sekretessbelagda uppgifter till privata mejlkonton utanför organisationen. Uppgifterna finns därmed lagrade på ett utländskt företags servrar.

Google och privat mejladress

Generaldirektören ska ha skickat uppgifterna till sin egen privata mejl, kopplad till amerikanska Google och till en mejl som är kopplad till en annan chef vid utrikesdepartementet, enligt uppgifter från DN.

Bland annat ska mejlen ha innehållit information om Sveriges planering kring evakueringen av personal från Afghanistan under hösten. Totalt rör det sig om åtminstone tre tillfällen och vardera mejl innehåller en mängd sekretessbelagda uppgifter, rapporterar tidningen.

Landerholm svarar

Generaldirektören kommenterar uppgifterna till tidningen och hävdar att han har skickat mejlen för att få tillgång till uppgifterna på sin egen dator.

– Så att jag kunde jobba dygnet runt vid exempelvis den komplicerade evakueringsoperationen jag arbetade med ett antal månader, säger han.

Tjänstefel

Anne-Marie Eklund, en av Sveriges främsta experter på it-säkerhet, riktar allvarliga anklagelser mot Henrik Landerholms agerande.

– Jag tycker det är tjänstefel och brist på omdöme. Som tjänsteman vid UD, och senare generaldirektör för en svensk myndighet, så är det inte ett okej beteende. Det är allvarligt, säger Anne-Marie Eklund Löwinder till DN.

Foto: N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Nya regler för alla som reser till Thailand

2025 01 26

Resenärer till Thailand får nu nya regler att förhålla sig till.

Thailand är som bekant en av svenskarnas favoritdestinationer.

Nu på lördagen kommer uppgifter om att ett nytt system kommer att införas - och det innebär nya regler att förhålla sig till för alla som reser till landet.

Det rapporterar Bangkok Post.

Nya regler

Från och med den första maj i år måste alla utländska medborgare som reser in till Thailand skriva i ett digitalt formulär som kallas TM6.

Där ska besökare bland annat redovisa sin adress under vistelsen.

Natthriya Thaweevong, turistdepartementets ständiga sekreterare, förklarar att onlineformuläret förväntas hjälpa till att spåra turister medan de är i Thailand, vilket ökar förtroendet för säkerheten när landet bekämpar negativa uppfattningar.

Överväger turistavgift

Det ser även ut som att Thailand överväger att införa en turistavgift, även om det inte är helt säkert ännu.

– En källa på ministeriet som begärde att få vara anonym säger att med tanke på att TM6-formuläret snart kommer online är det större sannolikhet att turistavgiften på 300 baht kommer att skjutas upp, uppger Bangkok Post.

Nya resetrender

Svenskarna väntas fortsätta vallfärda till Thailand och får då komma ihåg de nya reglerna.

Resebolaget TUI har i dagarna släppt en ny rapport där de framhåller att det finns en del resetrender som väntas bli påtagliga detta reseår.

– Överflöd och flärd står inte längre högst upp på resenärernas prioriteringslista, framhåller TUI som en av trenderna i ett pressmeddelande.

– Under 2025 söker vi istället lyx i form av bekvämlighet, avkoppling och premiumupplevelser. Mikroäventyr utan pressande scheman och med omsorgsfullt utvalda aktiviteter blir allt mer populärt.

“Kommer vilja bidra”

TUI fortsätter.

– Det kommande året vill resenärer bidra positivt till destinationerna de besöker och de efterfrågar samhällsbaserade upplevelser som gynnar resmålet och lokalbefolkningen, så som naturvårdsprojekt och strandstädningar.

Foto: Myra Pro

Text: Redaktionen


Trump skickar jättebomber

2025 01 26

Donald Trump skickar bomber som uppges väga över 900 kilo.

Donald Trump har bara hunnit vara president i några dagar, men är redan i full gång med att genomföra sin politik – och ändra på tidigare beslut av Joe Biden.

Nu har Trump gett order om att Pentagon ska skicka 900 kilo tunga bomber, kallade MK-84, till Israel.

Det handlar om hela 1 800 bomber – som tidigare stoppades av Joe Biden, vilket skapade ett internationellt storbråk, rapporterar Axios.

Jättebråk – anklagelser om ”embargo”

Joe Biden stoppade leveransen av de extra tunga bomberna i maj 2024.

Detta ledde till ett av de mest allvarliga bråken mellan Israel och USA sedan kriget i Gaza inleddes, enligt nyhetssajten.

Bidens beslut väckte stor upprördhet i Israel, men också på hemmaplan i USA. Israels premiärminister Benjamin Netanyahu, men även Israelvänliga amerikaner, anklagade Biden för att ha infört ett ”vapen-embargo” mot Israel.

Frågan utnyttjades av Republikanerna i valrörelsen, samtidigt som många amerikanska judar – varav många röstar på Demokraterna – också var kritiska till Bidens beslut.

Biden-administrationen oroade sig för att de stora bomberna skulle orsaka en enorm skada och att även civila skulle drabbas väldigt hårt. Dessutom använde sig Biden av frågan för att visa sitt missnöje med Israels agerande i Gaza.

Helt annan Israelpolitik

Men nu har Donald Trump alltså ändrat på Bidens beslut.

Israels regering ska ha fått besked från Pentagon på fredagen om att bomberna kommer att levereras de kommande dagarna, uppger israeliska källor för nyhetssajten.

Israels USA-ambassadör Mike Herzog har redan tidigare sagt att han tror att Trump kommer att leverera de bomber som Biden satte stopp för.

– Vi tror att Trump i början av sin mandatperiod kommer att släppa krigsmaterial som fram till nu inte har släppts av Biden-administrationen, sade han tidigare i veckan.

Donald Trump har visat genom flera beslut och ställningstaganden att han kommer att driva en helt annan Israelpolitik än vad Joe Biden har gjort. Trump har bland annat hävt sanktioner mot israeliska bosättare på Västbanken, rapporterar The Guardian.

Foto: Gage Skidmore flickr

Text: Redaktionen