Går till angrepp mot Trump – ”Riksrätt inom 30 dagar”

2025 04 06

I samband med stora protester mot Donald Trump har en känd demokrat lovat att försöka ställa presidenten inför riksrätt inom 30 dagar.

På lördagen hölls hela 1 200 demonstrationer mot president Donald Trump runt om i USA.

Protester ägde bland annat rum i Washington DC.

En av talarna var den kände demokraten Al Green – som lovade att försöka ställa Trump inför riksrätt inom 30 dagar.

Jämför med ”David och Goliat”

Al Green är ett känd ansikte inom det demokratiska partiet, och väckte bland annat uppseende när han störde ordningen och blev utslängd i samband med Donald Trumps tal till kongressen i början av mars.

Nu går Green till nytt angrepp mot Trump – och lovar att inom en snar framtid försöka se till att presidenten ställs inför riksrätt, rapporterar The Hill.

Green kallar Trump för en ”Goliat”.

– Vi behöver en senat som dömer honom den här gången, och jag vill att ni ska veta, från mitt hjärta, att jag förstår att han är en Goliat. Han är en Goliat. Han har kontroll över generalerna i militären, han har kontroll över justitiedepartementet, säger Green på anti-Trump-rallyt i Washington, och fortsätter:

– Men mina vänner, för varje Goliat finns det en David.

Al Green fortsatte med att hota Trump med riksrätt – inom 30 dagar, rapporterar tidningen.

”Jag är ute efter dig”

Green vände sig direkt mot Trump och hotade med riksrätt.

– Jag vill att du ska veta, herr president, den här David kommer att föra fram riksrättsartiklar mot dig inom de närmaste 30 dagarna. Inom de kommande 30 dagarna kommer jag med artiklar om riksrätt, säger Green.

Green har ett högt tonläge gentemot Trump.

– Jag är ute efter dig. Herr president, den här David är ute efter dig, säger demokraten från Texas.

Inte första gången

Det är inte första gången som Al Green lovar att försöka ställa Trump inför riksrätt.

Han utfärdade samma löfte för två månader sedan, enligt tidningen, och har även gjort flera misslyckade försök under Trumps första mandatperiod som president.

Al Green orsakade också kaosartade scener i samband med att han protesterade mot Donald Trumps tal i kongressen tidigare i år.

Green straffades för sitt agerande genom en ”offentlig tillrättavisning”.

Foto: Gary Skidmore USAs representanthus

Text: Redaktionen


Industrijätte i konkurs – fabriken slår igen

2026 05 07

Krisen för den europeiska batteriindustrin fördjupas.

När Northvolts fabrik i Skellefteå invigdes 2021 var det ett av de starkaste försöken att minska Europas beroende av kinesiska batterier.

Det talades i liknande termer när den norska tillverkaren Morrow Batteries med pompa och ståt invigde sin fabrik i Arendal med statsminister Jonas Gahr Støre tre år senare.

Men nu följer “Norges Northvolt” sin svenska kollegas dystra öde. På onsdagen står det klart att Morrow ansöker om konkurs och produktionen stoppas.

Utvecklingen på den globala batterimarknaden, i kombination med de kapitalkrav som är förknippade med en tidig industrialiseringsfas, har gjort denna resa betydligt mer utmanande än väntat, säger Ann Christin Andersen, styrelseordförande för Morrow Batteries ASA, i ett uttalande.

Upprepar sig

Från ett svenskt perspektiv framstår Morrows konkurs på flera vis som ett déjà vu. När Northvolt kastade in handduken förra året var det till följd av mycket lägre produktion än väntat, kunder som lämnade och därmed en oundvikligt sinande kassa.

Historien tycks nu upprepa sig i Norge.

Det här är väldigt sorgligt för Morrow, men jag är varken förvånad eller chockad, säger Inger Brokka de Ruiter, tillförordnad borgmästare i Arendals kommun, till Dagbladet. 

 Det har varit naturligt att tänka på den som ett möjligt utfall med tanke på hur situationen har utvecklats på senare tid, tillägger hon.

LÄS MER: Kraftig prisökning väntar hushållen – redan imorgon

Skulle skapa 10 000 jobb

En annan likhet mellan Northvolt och Morrow var att båda skulle skapa mängder med arbetstillfällen. På Northvolt handlade det om flera tusen, och i Norge var förhoppningarna ännu större – uppemot 10 000 nya jobb skulle skapas tack vare Morrow Batteriers.

När konkursen var ett faktum var det norska industribolaget inte ens nära.

Vi insåg tidigt att när Morrow inte blev den gigafabrik den var tänkt att bli, att vi var tvungna att anpassa oss till det och att vi som kommun aldrig kan lita på staten när vi tar oss an industrianläggningar för deras räkning. 

En mer konkurrensutsatt global batterimarknad, överutbud, och ökade kapitalkostnader är några av skälen som drev Morrow till konkurs.

LÄS MER: Många får upp samma notis på Facebook – “klicka inte“

Foto: Morrow Batteries

Text: Redaktionen


6 maj 2026

Hemlig tunnel upptäckt i Europa – trodde inte den fanns på riktigt

2026 05 07

Under flera decennier har folk trott att allting var en myt.

Enligt ryktena ska det finnas ett hemligt nätverk av underjordiska tunnlar under byn Bloxham i brittiska Oxfordshire.

Få har kanske egentligen trott på det, och historierna har avfärdats som hörsägen.

Tills nu.

Efter en rad anmärkningsvärda genombrott har nu forskare och entusiaster kunnat bekräfta de mytomspunna tunnlarna, rapporterar Daily Mail.

– Vi tror verkligen att det finns ett helt komplex av dessa tunnlar, säger Dave Green, ordförande för Bloxham Underground Tunnel Society, till tidningen.

Från medeltiden

Enligt legenden finns det ett stort nätverk av tunnlar under Bloxham. En del hävdar att de användes av munkar och präster under medeltiden, andra att de utgjort flyktvägar eller använts till smuggling.

Inga bevis för gångarna har dock funnits, fram tills nu.

Den första upptäckten gjordes bakom en liten dörr inbäddad i en trädgårdsmur.

Tunneln visade sig vara tolv meter lång.

– Men det fanns andra kanaler som ledde ut från den och som hade blockerats, säger Dave Green.

ANDRA LÄSER: Dubbel prissänkning – lättnad för hushållen

Kammare och grottor

I mars tidigare i år hittade ytterligare en tunnel. Den upptäcktes av en slump efter att marken gett vika under förberedelserna till ett garagebygge.

– Den var 40 meter långt. Men det fanns också kammare och stora grottor som jag kunde se ovanför spillrorna, säger Dave Green.

Entusiasten tror att tunnlarna kan vara så gamla som 500 år. I de underjordiska gången har man även träffat på djurben. Däribland vad man tror är en kronhjortskalle, vilket gör fyndet än mer häpnadsväckande – kronhjortar har knappt funnits i området på hundratals år.

ANDRA LÄSER: Nytt förbud på flygplatser aktuellt

Arkivfoto: V Lee Bird

Text: Redaktionen