Går emot hela Nato – tänker göra vad alla andra vägrar

2024 05 10

En av EU:s och Natos mest kontroversiella medlemmar går emot såväl hela Europa som försvarsalliansen.

Den kinesiska Putinallierade diktatorn Xi Jinping har precis avslutat sitt statsbesök i Ungern.

Europaturnén rundades av med en presskonferens efter ett möte med den ungerska premiärminister Viktor Orbán, en av få europeiska ledare som upprätthållit en vänskaplig relation med Vladimir Putin efter invasionen av Ukraina 2022.

Framför världens tv-kameror går då Natoledaren till kraftigt verbalt angrepp mot hela Europa som han påstår “står på krigets sida”.

– Det enda undantaget är Ungern som förespråkar en omedelbar vapenvila och fredsförhandlingar. Och vi stöder alla internationella ansträngningar som kan leda till fred, säger Orbán enligt Yles rapportering från pressträffen.

"Putin jublar"

Premiärministern syftar på det fredsavtal som togs fram av Kina förra året.

Ett tolvpunktsförslag som både EU och Nato har förkastat med motiveringen att det helt saknar trovärdighet.

– Putin jublar åt det, så hur bra kan det vara? Jag har inte sett något i planen som skulle tyda på att det finns något som skulle vara fördelaktigt för någon annan än Ryssland, om den kinesiska planen följdes, sade USA:s president Joe Biden om förslaget för ett år sedan.

Bland annat har den ryska utrikesministern Sergej Lavrov kallat planen för “den mest rimliga hittills”.

Det här är en rimlig plan som den stora kinesiska civilisationen föreslog för diskussion, sade han i april enligt Reuters.

Zelensky försiktig

Ukraina och Volodymyr Zelensky har tidigare uttryckt sig försiktigt om det kinesiska avtalet. 

Presidenten har sagt att han kan tänka sig att överväga delar av det.

– Såvitt jag vet respekterar Kina historisk integritet. Varför inte jobba med Kina på den här punkten? sade han enligt The Guardian i februari 2023.

Kina har nu även uppmanat Viktor Orbán att ta för sig mer och ta större plats i EU. Diktatorn vill att han påverkar resten av Europa.

Ungern lovar också ett tätare samarbete med Kina framöver.

Jag vill försäkra presidenten att Ungern kommer att fortsätta att tillhandahålla rättvisa villkor för kinesiska företag som investerar i vårt land, säger Orbán.

Förser Ryssland med vapen

I april uttryckte USA “allvarlig oro” över att Kina fortsätter leverera komponenter som “driver Rysslands brutala anfallskrig mot Ukraina”, sade den amerikanska utrikesministern Antony Blinken.

Läs mer här: USA ”allvarligt oroade” – därför kan Putin fortsätta kriget

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Var på väg att slå tillbaka mot Trump – backar plötsligt

2025 07 12

Kanada backar plötsligt efter nya tullhot från Donald Trump.

Sagan om de många tullarna fortsätter.

Kanada har under en tid förberett sig för att slå tillbaka mot Donald Trump med tullar på stål och aluminium.

Nu backar Kanada plötsligt efter nya besked från den amerikanska presidenten, rapporterar Politico.

Kanada backar

Kanada pausar sina planer på att slå vedergällningstullar på amerikanskt stål och aluminium. 

Mark Carneys regering förberedde sig för att fördubbla sina mottullar på amerikanska metaller den 21 juli – till 50 procent från 25 – men Trumps nya brev har fått grannlandet i norr att tänka om.

USA:s president Donald Trump har i brevet meddelat att han kommer att införa en tull på 35 procent på kanadensiska varor från och med den första augusti.

“Inga hämndtullar”

Två högt uppsatta regeringstjänstemän berättar för Politico att Kanada inte kommer att vidta ytterligare repressalier mot amerikanskt stål och aluminium.

– Allt skjuts upp till den första augusti, säger en kanadensisk tjänsteman.

Den första augusti är Trumps nya deadline innan högre tullar införs.

Läs mer: Stor besvikelse för Trump i viktiga kärnfrågan

Nytt tullhot

Donald Trump har sagt att han kommer att införa en tull på 35 procent på kanadensiska varor från och med den första augusti om inget avtal nås.

En allmän tull på 25 procent har redan införts på vissa kanadensiska varor, och landet har också drabbats hårt av Trumps globala stål-, aluminium- och biltullar – även om det för närvarande finns ett undantag för varor som uppfyller kraven i det nordamerikanska frihandelsavtalet, uppger BBC.

Inga nya avtal

USA har fortsatt bara nått nya handelsavtal med Kina, Storbritannien och Vietnam.

Samtidigt pågår intensiva förhandlingar med en rad länder – och nya uppgifter pekar på att avtal i någon form ska vara nära med EU och Indien.

Läs mer: Trump slår till med full kraft – rasar mot ”häxjakt”

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


JUST NU: Ukrainskt stridsflyg till attack med amerikanska bomber

2025 07 12

Ukraina har släppt amerikanska bomber mot mål i Zaporizjzja.

Ukraina fortsätter att förstöra ryska militära mål.

Nu kommer besked om att ett ukrainskt stridsflygplan av typen MiG-29 har förstört ett mål i ockuperade Zaporizjzja med hjälp av amerikanska bomber.

Det rapporterar flera ukrainska medier.

Till attack

Ett ukrainskt stridsflygplan av typen MiG-29 har förstört en strategisk rysk väg i en tillfälligt ockuperad del av Zaporizjzja Oblast genom två anfall med flygbomber med hög precision. 

Enligt en ny rapport utfördes anfallet av ett stridsflygplan beväpnat med två amerikanska GBU-62 flygbomber utrustade med JDAM-ER planerings- och styrsystem.

Den här typen av attacker har blivit möjliga på grund av att det ukrainska försvaret systematiskt förstört ryska luftvärnssystem, i synnerhet luftvärnsrobotsystemet Buk, uppger Ukrainska Pravda.

Strategiskt viktigt

Ryssarna har använt den nu förstörda vägen i logistiska syften – för transport och återsamling.

Platsen är särskilt viktig eftersom det var den enda bron på den enda asfalterade vägen av god kvalitet som försörjer den ryska militära grupperingen som har återupptagit sin offensiv nära byn Kamianske sedan slutet av juni, rapporterar RBC Ukraine.

Läs mer: Massflykt i Ryssland – pengar flödar ut

USA – till Nato – till Ukraina

Samtidigt har USA:s president Donald Trump kommit med ett nytt besked om amerikanska vapen till Ukraina.

Trump meddelade den 10 juli att USA kommer att sälja vapen till Nato, inklusive luftvärnssystem och annat luftförsvar, som Nato sedan kan ge till Ukraina.

Begärt 10 system

Trump uppgav i en intervju med NBC News att USA kommer att sälja Nato ett ospecificerat antal och typ av amerikansktillverkade vapen, inklusive Patriot luftförsvarssystem.

– Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj uppgav den 10 juli att Ukraina begärt 10 Patriot luftvärnssystem och ytterligare interceptorer, och att Tyskland är redo att köpa två Patriot-system från USA till Ukraina, och att Norge är villigt att köpa ytterligare ett, uppger ISW.

Läs mer: EU planerar med USA – vill slå till stenhårt mot Ryssland

Foto: A. Voznenko

Text: Redaktionen