1 maj

Går emot hela Nato – tänker göra vad alla andra vägrar

2024 05 10

En av EU:s och Natos mest kontroversiella medlemmar går emot såväl hela Europa som försvarsalliansen.

Den kinesiska Putinallierade diktatorn Xi Jinping har precis avslutat sitt statsbesök i Ungern.

Europaturnén rundades av med en presskonferens efter ett möte med den ungerska premiärminister Viktor Orbán, en av få europeiska ledare som upprätthållit en vänskaplig relation med Vladimir Putin efter invasionen av Ukraina 2022.

Framför världens tv-kameror går då Natoledaren till kraftigt verbalt angrepp mot hela Europa som han påstår “står på krigets sida”.

– Det enda undantaget är Ungern som förespråkar en omedelbar vapenvila och fredsförhandlingar. Och vi stöder alla internationella ansträngningar som kan leda till fred, säger Orbán enligt Yles rapportering från pressträffen.

"Putin jublar"

Premiärministern syftar på det fredsavtal som togs fram av Kina förra året.

Ett tolvpunktsförslag som både EU och Nato har förkastat med motiveringen att det helt saknar trovärdighet.

– Putin jublar åt det, så hur bra kan det vara? Jag har inte sett något i planen som skulle tyda på att det finns något som skulle vara fördelaktigt för någon annan än Ryssland, om den kinesiska planen följdes, sade USA:s president Joe Biden om förslaget för ett år sedan.

Bland annat har den ryska utrikesministern Sergej Lavrov kallat planen för “den mest rimliga hittills”.

Det här är en rimlig plan som den stora kinesiska civilisationen föreslog för diskussion, sade han i april enligt Reuters.

Zelensky försiktig

Ukraina och Volodymyr Zelensky har tidigare uttryckt sig försiktigt om det kinesiska avtalet. 

Presidenten har sagt att han kan tänka sig att överväga delar av det.

– Såvitt jag vet respekterar Kina historisk integritet. Varför inte jobba med Kina på den här punkten? sade han enligt The Guardian i februari 2023.

Kina har nu även uppmanat Viktor Orbán att ta för sig mer och ta större plats i EU. Diktatorn vill att han påverkar resten av Europa.

Ungern lovar också ett tätare samarbete med Kina framöver.

Jag vill försäkra presidenten att Ungern kommer att fortsätta att tillhandahålla rättvisa villkor för kinesiska företag som investerar i vårt land, säger Orbán.

Förser Ryssland med vapen

I april uttryckte USA “allvarlig oro” över att Kina fortsätter leverera komponenter som “driver Rysslands brutala anfallskrig mot Ukraina”, sade den amerikanska utrikesministern Antony Blinken.

Läs mer här: USA ”allvarligt oroade” – därför kan Putin fortsätta kriget

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen


25 aug 26

Ryska elitstyrkor slår till vid finska gränsen

2026 08 26

Ryssland har skickat specialstyrkor till ett område nära gränsen mot Finland.

Ett 100-tal personer har gripits i samband med insatsen.

Ryska elitstyrkor och poliser deltog i operationen som riktade sig mot en musikfestival i ett skogsområde i närheten av gränsen mot Finland.

– Specialstyrkor och agenter har spärrat av ett skogsområde utanför Viborg i Leningradregionen där en ”musikfestival” har anordnats, rapporterar den ryska nyhetsbyrån Tass med hänvisning till den lokala polismyndigheten.  

Strikt förbjudet

Deltagarna på musikfestivalen uppges ha framfört pro-ukrainska sånger och propagerat för ett maktskifte i Ryssland – något som är strikt förbjudet i den ryska diktaturen.

Festivalen uppges ha anordnats i hemlighet sedan 2023. Arrangörerna ska ha meddelat deltagarna plats och tid en dag före evenemangets.

De gripna personerna kallas för ”vänsterradikaler” i ryska medier. Det hävdas även att flera av dem var drogpåverkade.

Festivalen var tidigare känd som "NOŽ", vilket är en förkortning av ryska ord som betyder "ohälsosam livsstil" på svenska.

ANDRA LÄSER: Putin i nöd – oväntat grannland rycker in 

Brutal diktatur

Sedan den fullskaliga invasionen av Ukraina 2022 har Ryssland skärpt en rad lagar som kraftigt begränsar möjligheten att kritisera kriget. Det är bland annat förbjudet att kritisera den ryska armén sprida ”falska uppgifter” om kriget. Den som bryter mot lagarna riskerar uppemot 10–15 år i fängelse.

Samtidigt har Putinregimen begränsat tillgången till flera sociala medieplattformar. Bland annat har Kreml inskränkt möjligheterna till röst- och videosamtal på plattformar som WhatsApp och Telegram

Regimens ambition är att så många ryssar som möjligt ska använda den statskontrollerade meddelandeappen Max, som sedan september 2025 är obligatorisk förinstallerad på alla nya mobiltelefoner i landet. Via appen kan den ryska regimen övervaka och kontrollera medborgares kommunikation.

LÄS OCKSÅ: Massiv explosion i Ryssland – över 100 skadade

Foto: Rysslands försvarsdepartement

Text: Redaktionen