Går emot hela Nato – tänker göra vad alla andra vägrar

2024 05 10

En av EU:s och Natos mest kontroversiella medlemmar går emot såväl hela Europa som försvarsalliansen.

Den kinesiska Putinallierade diktatorn Xi Jinping har precis avslutat sitt statsbesök i Ungern.

Europaturnén rundades av med en presskonferens efter ett möte med den ungerska premiärminister Viktor Orbán, en av få europeiska ledare som upprätthållit en vänskaplig relation med Vladimir Putin efter invasionen av Ukraina 2022.

Framför världens tv-kameror går då Natoledaren till kraftigt verbalt angrepp mot hela Europa som han påstår “står på krigets sida”.

– Det enda undantaget är Ungern som förespråkar en omedelbar vapenvila och fredsförhandlingar. Och vi stöder alla internationella ansträngningar som kan leda till fred, säger Orbán enligt Yles rapportering från pressträffen.

"Putin jublar"

Premiärministern syftar på det fredsavtal som togs fram av Kina förra året.

Ett tolvpunktsförslag som både EU och Nato har förkastat med motiveringen att det helt saknar trovärdighet.

– Putin jublar åt det, så hur bra kan det vara? Jag har inte sett något i planen som skulle tyda på att det finns något som skulle vara fördelaktigt för någon annan än Ryssland, om den kinesiska planen följdes, sade USA:s president Joe Biden om förslaget för ett år sedan.

Bland annat har den ryska utrikesministern Sergej Lavrov kallat planen för “den mest rimliga hittills”.

Det här är en rimlig plan som den stora kinesiska civilisationen föreslog för diskussion, sade han i april enligt Reuters.

Zelensky försiktig

Ukraina och Volodymyr Zelensky har tidigare uttryckt sig försiktigt om det kinesiska avtalet. 

Presidenten har sagt att han kan tänka sig att överväga delar av det.

– Såvitt jag vet respekterar Kina historisk integritet. Varför inte jobba med Kina på den här punkten? sade han enligt The Guardian i februari 2023.

Kina har nu även uppmanat Viktor Orbán att ta för sig mer och ta större plats i EU. Diktatorn vill att han påverkar resten av Europa.

Ungern lovar också ett tätare samarbete med Kina framöver.

Jag vill försäkra presidenten att Ungern kommer att fortsätta att tillhandahålla rättvisa villkor för kinesiska företag som investerar i vårt land, säger Orbán.

Förser Ryssland med vapen

I april uttryckte USA “allvarlig oro” över att Kina fortsätter leverera komponenter som “driver Rysslands brutala anfallskrig mot Ukraina”, sade den amerikanska utrikesministern Antony Blinken.

Läs mer här: USA ”allvarligt oroade” – därför kan Putin fortsätta kriget

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


8 jan 2026

UPPGIFTER: Ryssland bedraget – förlorar 40 miljarder

2026 01 08

Den ryska statskassan kan konstatera mångmiljardförluster.

Under fjolårets första elva månader förlorade Ryssland uppemot 4 miljarder dollar, motsvarande nästan 40 miljarder svenska kronor, till följd av ekonomisk brottslighet. 

Det handlar om allt grövre korruption, bedrägerier, förskingring och annan olaglig finansiell verksamhet, uppger Ukrainas utrikesunderrättelsetjänst enligt RBC-Ukraine.

– Omkring 70 procent av all ekonomisk brottslighet i Ryssland har klassificerats som allvarlig eller särskilt allvarlig. Detta tyder på att problemet inte är isolerat utan systematiskt till sin natur och är kopplat till stora finansiella flöden som kontrolleras av staten eller enheter i dess närhet, erfar underrättelsetjänsten.

Långt ned på listan

I Transperancy Internationals korruptionsindex ligger Ryssland på 154:e plats i världen, bakom bland annat Iran, Mali, Kina, och Kuba. Bedrägeriet och korruptionen drabbar den ryska statskassan och i förlängningen det ryska folket. 

Enligt samma uppgifter har antalet fall av ekonomisk brottslighet egentligen inte blivit fler, utan det handlar om att varje enskilt brott blivit betydligt dyrare.

De största förlusterna har framförallt uppstått genom stöld av budgetmedel och missbruk inom stora företag.

– Den höga nivån av ekonomisk brottslighet upprätthålls till stor del av korruption inom statliga organ. Det högsta antalet sådana överträdelser registreras inom byggsektorn, bostads- och allmännyttiga sektorer samt det militärindustriella komplexet, skriver RBC-Ukraine med hänvisning till utrikesunderrättelsetjänstens uppgifter.

LÄS MER: Grönt ljus från Trump – slår till mot Ryssland

Djupa problem

Enligt flera ekonomiska experter kan de stigande förlusterna peka på allt djupare problem i den ryska ekonomin.

En betydande del av landets resurser ligger i statens händer, vilket tillsammans med en svag tillsyn och hög grad av korruption anses göra landet mindre attraktivt för investerare.

Ukrainska underrättesleuppgifter erfar att Rysslands anfallskrig mot Ukraina hittills har kostat de ryska skattebetalarna cirka 550 miljarder dollar.

Rysslands militära utgifter har dessutom fyrdubblats sedan 2021.

Ukrainas utrikesunderrättelsetjänst anser att Rysslands finansiella och institutionella system alltmer sjunker ner i ett tillstånd av kontrollerat kaos. Banker döljer ägarstrukturer, tjänstemän är undantagna från kravet på tillgångsdeklarationer och entreprenörer håller knappt sina företag flytande, skriver RBC-Ukraine.

LÄS MER: Rysslands bluff – lurar sin egen befolkning

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


8 jan 2026

Ung kvinna försvunnen – polisen går ut med bild

2026 01 08

En ung kvinna har anmälts försvunnen.

Kvinnan, som är i 18-årsåldern, sågs senast i centrala Uddevalla i tisdags.

Samma dag inledde polisen en massiv sökinsats med flera resurser. Bland annat används drönare och hundar i insatsen.

– Under onsdagskvällen inkom ny information som gjorde att ett sökområde kunde etableras i terrängen söder om Uddevalla, framhåller polisen i ett uttalande.

Sökinsatsen fortsätter under torsdagen. Det finns i nuläget ingen misstanke om brott.

Signalement och bild

Polisen vädjar nu till allmänheten om hjälp. 

Myndigheten har gått ut med flera signalement på kvinnan. Det handlar om följande:

- Kvinnan har långt mellanblont hår

- Hon är cirka 166 centimeter lång

- Vid försvinnandet var hon klädd i jeans och en brun tröja

Polisen har också publicerat en bild på kvinnan.

Se bilden genom att klicka på en länk längst ner i artikeln

Uppmanas kontakta polisen

Den som sett kvinnan eller har information som kan leda till att hon hittas uppmanas att kontakta polisen på numret 114 14.

– Är läget akut ringer du 112, skriver polisen.

SE BILDEN HÄR (LÄNK TILL POLISENS HEMSIDA)

FAKTA: Polisens sökinsatser

- Varje år genomför polisen minst 300 räddningsinsatser för att söka efter personer som försvunnit under sådana omständigheter att det finns farhågor för att deras liv eller hälsa är utsatt för allvarlig fara.

- Under insatsen då polisen söker efter den försvunna personen bedömer en räddningsledare (som alltid är en polis när det gäller försvunna personer) vilka polisiära resurser som behövs vid sökandet, till exempel hundar, hästar, helikoptrar, motorcyklar och båtar.

- Polisen kan vid behov även ta hjälp av polisens insatsresurser eller andra myndigheter och organisationer, exempelvis Försvarsmakten.

- Polisen samlar information om den försvunna personen och tar fram en individuell profil. Den hjälper polisen att söka på rätt sätt och på rätt plats.

Källa: Polisen

LÄS OCKSÅ:

Storbank höjer räntorna

Bekräftat: Nya körkortsregler från 15 januari

Foto: Arkivfoto MarcusOscarsson.se
Text: Redaktionen