“Gamechanger” – USA redo att hjälpa Kyiv
2026 01 22
Donald Trump uppges vara redo att hjälpa Ukraina rejält efter kriget.
Den amerikanske presidenten har som bekant infört tullar mot en majoritet av världens länder.
Trump använder även tullarna som en förhandlingsteknik – och nu senast hotade han bland annat Sverige med tullar på grund av stödet till Grönland och Danmark.
Nu kommer uppgifter om att USA överväger en stor gåva till Ukraina efter kriget i form av en handelszon helt fri från tullar, rapporterar Kyiv Post.
“Gamechanger”
Det är Trumps särskilda sändebud Steve Witkoff som uttalar sig.
Han säger att draget skulle vara en “gamechanger” för Ukrainas återhämtning och förmåga att attrahera kapital från omvärlden.
– Presidenten har talat om en tullfri zon från Ukraina som jag tror skulle vara “gamechanging”. Man kommer se industrin flytta till det området, säger Witkoff.
Stor fördel
Witkoff menar att Ukraina skulle få en konkurrensfördel genom att kunna skeppa varor till USA utan tullar, vilket skulle uppmuntra tillverkare och investerare att flytta sin produktion till landet som en del av återuppbyggnaden efter kriget.
Witkoff tillägger även att ansträngningar pågår för att få ett slut på kriget och säger att ukrainarna “verkligen förtjänar” fred efter nästan fyra år av fullskaliga strider.
Läs mer: UPPGIFTER: ”Fantastiskt” – så ser Grönlandsavtalet ut
Möte i morgon
Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj säger samtidigt att det amerikanska teamet åker till Moskva idag.
Han säger att de “väntade på vårt möte med Trump och nu kommer de att åka”, uppger BBC.
Han tillägger att hans eget team ska träffa det amerikanska teamet, och att de därefter kommer att hålla ett två dagar långt “trilateralt möte” i Förenade Arabemiraten med start imorgon.
“Alla måste vara redo”
Den ukrainske presidenten säger att Ryssland måste vara redo på eftergifter.
– Alla måste vara redo, inte bara Ukraina, säger han.
Läs mer: TRUMP-TOPPEN: Snart får Ukraina övertag
Foto: Official White House Photo by Daniel Torok
Text: Redaktionen


