12dec2025

Galen rusning efter öl – en sort ökar 750 procent

2024 09 06

Svenska folket tycks svepa öl som aldrig förr.

Trots en relativt regnig sommar har många känt behov av att fukta strupen med någonting svalkande under de senaste månaderna.

Det visar försäljningssiffrorna på öl i dagligvaruhandeln i juni, juli och augusti, enligt Carlsberg Sverige.

Och det är en sort som utmärker sig särskilt – nämligen det alkoholfria alternativet.

Under sommarmånaderna såldes det hisnande fyra miljoner liter av Carlsbergs alkoholfria öl i vanliga butiker.

Ett nytt rekord för läskjätten.

Alkoholfri öl är det snabbast växande segmentet på ölmarknaden och trenden växer sig allt starkare, säger Peter Hammarstedt, vd på Carlsberg Sverige, i en kommentar.

Ökat 750 procent

Sommarens rusning representerar en allt tydligare trend bland svenska öldrickare.

Under en längre period har det alkoholfria alternativet blivit allt mer populärt.

Faktum är att försäljningen av drycken ökat med hela 750 procent under de senaste tio åren, enligt siffror från branschorganisationen Sveriges Bryggerier.

– Vi är väldigt glada över att allt fler upptäcker våra alkoholfria alternativ. Vår passion ligger i ölet, inte i alkoholen, och det är viktigt för oss att erbjuda smakrika drycker som passar vid alla tillfällen, säger Peter Hammarstedt.

"Positiv trend"

I somras kunde branschorganisationen rapportera att alkoholfri öl ökat med fyra procent under året och därmed tar upp kampen med folkölen.

 Vilket visar på en fortsatt positiv trend för alkoholfria alternativ, framhåller Sveriges Bryggerier.

Men i konsumtionsmönstret var det annars energidryck som ökade mest med sina åtta procent.

– Bryggeribranschen är lyhörd och hakar på nya trender, och där är energidryck en stor del samtidigt som cider har blivit en exportsuccé, sade Anna-Karin Fondberg, vd på Sveriges Bryggerier, vid tillfället.

– Dagens klassiska bryggeri gör inte bara öl längre utan även cider, blanddrycker och energidrycker. Man har blivit ett betydligt bredare dryckesföretag.

Foto: J. Olalde

Text: Redaktionen


30 april 2026

Panik i jätteland – hela flygbranschen kan kollapsa

2026 04 30

Flygbranschen i ett av världens största länder står “på randen" till kollaps.

Priset på flygbränsle har chockhöjts.

Nu är en total nedstängning nära förestående i Indien, varnar flygbolagens branschorganisation FIA.

I ett brev till ministeriet för civil luftfart vädjas det om akut hjälp innan det är för sent.

– Flygbranschen i Indien är under extrem press och står på randen att lägga ned eller stoppa sin verksamhet. Flygsektorns svåra tillstånd har förvärrats av det västasiatiska kriget och den orimliga ökningen av priset pÅ turbinbränsle, framhåller FIA enligt Hindustan Times.

"Helt olönsamt"

Priset har höjts med 73 rupier per liter, motsvarande cirka 10 kronor per liter.

En ökning som gjort internationella flygningar “helt ogenomförbara”, menar FIA.

– Bränslepriset för internationell verksamhet höjdes med 73 rupier per liter, vilket praktiskt taget gjorde internationell verksamhet tillsammans med inhemsk verksamhet helt olönsam och resulterade i betydande förluster för flygsektorn i april 2026.

Valutan på lägsta nivå

Vanligtvis uppgår bränslekostnaderna till 30-40 procent av flygbolagens utgifter. Kriget i Iran och det efterföljande oljekrisen har förändrat det radikalt.

Idag utgör kostnaderna snarare 55-60 procent, enligt FIA.

– Lägg också till att rupien har försvagats ytterligare till sin lägsta nivå, vilket adderar ytterligare belastning på flygbolagen när det gäller prissättningen på turbinbränsle.

LÄS MER: Valuta kollapsar – lägsta nivån någonsin

Flera bolag på ruinens brant

För att ta sig ur krisen vill branschen se att regeringen tar till flera akuta åtgärder. Bland annat att skjuta fram punktskatten på flygbränsle och sänka momsen i stora delstater som New Delhi och Tamil Nadu. 

Sedan oljekrisen tilltog befinner sig flera större flygbolag på ruinens brant. Det amerikanska bolaget Spirit Airlines är exempelvis på väg i konkurs. USA:s president Donald Trump kan emellertid rädda flygbolaget med en affär som bedöms vara värd motsvarande nästan 5,4 miljarder kronor, rapporterar Daily Express.

Ryanair, Lufthansa och KLM tillhör också några av jättarna som ställt in flera avgångar till sommaren.

LÄS MER: Oroväckande för svenska bilister – sticker iväg rejält

Foto: D. Eledut

Text: Redaktionen


29 april 2026

Ofattbart besked uppges nära – nu ger Trump grönt ljus

2026 04 29

Flera experter, tjänstemän och toppnamn från militären menar att den största upptäckten i människans historia redan har gjorts.

Den senaste tiden har förhoppningar väckts om att USA:s president Donald Trump snart kommer att bekräfta den: att utomjordingar finns på riktigt.

Jag tror att det bara är en tidsfråga vid det här laget innan en sittande president kliver fram till mikrofonen och får uppleva det största ögonblicket en ledare kan ha, vilket är att berätta för hela mänskligheten att vi inte är ensamma i universum och att USA har för avsikt att leda vägen.

Det sade Dan Farrah, regissör av ufodokumentären “The Age of Disclosure”, som intervjuat dussintals högt uppsatta amerikanska tjänstemän som påstår sig ha sett utomjordiska farkoster och icke-mänskliga kroppar, till Fox i vintras.

"Aldrig varit närmare"

De senaste åren har ufofrågan fått stor uppmärksamhet i USA.

År 2023 hävdade exempelvis David Grusch, som jobbade 14 år inom den amerikanska underrättelsetjänsten, under ed i kongressen att han hade andrahandsuppgifter på att USA besitter utomjordiska rymdskepp och “döda piloter” och har gjort så sedan 1930-talet. 

Frågan har därefter knappast svalnat.

Stephen Basset, grundare av lobbyorganisationen Paradigm Research Group, är idag en av de mer framstående rösterna i ufovärlden.

– Vi har aldrig varit närmare ett avslöjande. USA:s president är nu i en position där han skulle kunna göra detta imorgon. Han skulle kunna ordna en snabb presskonferens från Ovala rummet och bekräfta om några minuter att vi inte är ensamma, säger han enligt The Guardian.

Trump ger klartecken

På onsdagen väcks förhoppningarna till liv bland världens ufoentusiaster.

Donald Trump meddelar nämligen att Vita huset “kommer att släppa så mycket information som möjligt om ufo den närmaste framtiden”, rapporterar Reuters.

Beskedet kommer på en pressträff drygt två månader efter att Trump lovat att ett avslöjande var på gång.

Baserat på det enorma intresse som visats kommer jag att instruera krigsministern och andra relevanta departement och myndigheter att påbörja processen med att identifiera och släppa statliga handlingar relaterade till utomjordiskt liv, oidentifierade luftfenomen (UAP) och oidentifierade flygande föremål (UFO), samt all annan information som är kopplad till dessa mycket komplexa, men extremt intressanta och viktiga, frågor, framhöll Trump på Truth Social i februari.

LÄS MER: Putin slår larm – ”Kan leda till katastrof”

Obama: "De finns"

USA:s tidigare president Barack Obama väckte stor uppmärksamhet i vintras när han i en podd med Bryan Tyler Cohen påstod att utomjordingar "är verkliga, men jag har inte sett dem".

Donald Trump kommenterade då saken och sade att Obama "delar hemligstämplad information".

Obama har efteråt förtydligat att han under sin tid som president inte såg några bevis för att utomjordingar kontaktat jorden.

Pentagon har också konsekvent förnekat påståenden om utomjordiskt liv och uppgifter som stödjer exempelvis David Gruschs utspel.

– Jag har för närvarande inga bevis för att något program någonsin har funnits för att genomföra någon slags omvänd ingenjörskonst av någon form av utomjordiskt UAP-program, har Sean Kirkpatrick, chef för Pentagon-avdelningen AARO, sagt enligt The Guardian.

Flera kritiker har även ifrågasatt trovärdigheten hos en del uppgiftslämnare i The Age of Discolure.

LÄS MER: Valuta kollapsar – lägsta nivån någonsin

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen