28 mars 2026

G7 står redo – svarar på Trumps krav

2026 03 28

G7-länder svarar nu på ett krav från Trump.

Stämningen mellan Trump-administrationen och USA:s allierade i bland annat Europa har varit spänd sedan USA inledde sitt krig mot Iran.

Men nu uppger G7-länder att de står redo att hjälpa USA – när ett villkor har uppfyllts.

Står redo

G7-länderna har gått med på att skydda passagen genom Hormuzsundet, rapporterar Euronews.

Men bara när kriget mellan USA, Israel och Iran är över.

Det står klart efter ett möte mellan G7-ländernas utrikesministrar. USA, Kanada, Storbritannien, Tyskland, Frankrike, Italien och Japan ingår i G7.

Beskedet kommer efter att Donald Trump satt hård press på europeiska länder att hjälpa till att säkra Hormuzsundet, som är en viktig transportväg för inte minst olja.

Nu står G7-länder alltså redo att ingripa, dock först när kriget är slut.

– Det råder en mycket bred samsyn inom det internationella samfundet om att bevara det gemensamma bästa av friheten att navigera, säger Jean-Noël Barrot, Frankrikes utrikesminister, enligt kanalen.

– Det är uteslutet att leva i en värld där internationellt vatten är stängt för sjöfart, särskilt i samband med konflikter som inte berör de länder som behöver att denna navigering fortsätter, tillägger han.

Hårt tonläge

Tonläget har varit hårt mellan USA och många av dess allierade den senaste tiden.

Donald Trump har riktat hårt kritik mot EU-länder och Natoallierade som sagt nej till att hjälpa USA.

– Jag är så besviken på Nato, för detta var ett test för Nato. Det här var ett test. ni kan hjälpa oss. Vi ska minnas, sade Trump på torsdagen.

Utrikesminister Marco Rubio har också hotat med att USA kan dra sig ur ansträngningarna för att uppnå fred i Ukraina.

LÄS OCKSÅ: "Skamlig" intervju med Lavrov väcker ilska

Mjuknade vid mötet

Men vid G7-mötet sjönk temperaturen, enligt kanalen.

Rubio sade att USA bad sina allierade att förbereda en insats för dagen efter kriget, alltså inte under pågående krig.

– Vi har alltid sett det som en nödvändighet efter konflikten, säger Rubio.

– De första tankfartygen som kommer att passera sundet efter att denna operation är över kommer att vilja ha eskort från någon, annars kommer de inte kunna få försäkring, tillägger han.

– Världen måste ta ansvar och göra något åt det. Och så, särskilt de länder som är mest beroende av sundet: rika länder, mäktiga länder, kapabla länder, säger Marco Rubio.

LÄS OCKSÅ: Kina skickar ut hundratals stridsflyg

Foto: NO 10

Text: Redaktionen


17 april 2026

Natoländer sätter in militären – Trump rasande

2026 04 17

Vita huset har riktat svidande kritik mot Nato för att inte ha backat upp USA i kriget mot Iran.

Nu agerar medlemsjättarna Storbritannien och Frankrike, efter beskedet om att Iran kommer att öppna Hormuzsundet.

De två länderna kommer att inleda ett defensivt militärt uppdrag för att skydda sjöfarten, meddelar den brittiska premiärministern Keir Starmer.

– Så snart förhållandena tillåter, säger han enligt Sky News.

Trump: "HÅLL ER BORTA"

Beskedet har fått Donald Trump, som flera gånger bett Nato om hjälp för att öppna Hormuzsundet, att slå bakut.

– Nu när situationen i Hormuzsundet är över fick jag ett samtal från Nato där de undrade om vi behöver behöver hjälp. JAG SADE ÅT DEM ATT HÅLLA SIG BORTA, OM DE INTE BARA VILL LASTA SINA SKEPP MED OLJA, dundrar presidenten i versaler på Truth Social.

– De var värdelösa när vi behövde dem, en papperstiger! tillägger Trump.

"Globalt ansvar"

Enligt Keir Starmer kommer den brittiska och franska militären bland annat att arbeta med att röja minor för att säkra sjöfarten i det omtalade sundet.

– Hela världen behöver se en lösning här, säger premiärministern.

– Att åter öppna sundet är en global nödvändighet och ett globalt ansvar. Vi måste agera för att få den globala energi- och handeln att flyta fritt igen, för att sänka priserna för arbetande människor. Våra människor behöver se en återgång till fred och stabilitet och vi kommer att fylla vårt fulla uppdrag.

LÄS MER: Oljepriset störtdyker plötsligt – hela börsen lyfter

Kristersson: "Sverige stå redo"

Flera Natoallierade kommer att ingå i det uppdrag som Storbritannien och Frankrike ska leda. Norge är ett av dem.

Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M) har också uttalat sig om eftermiddagens besked om Hormuszundet.

Viktiga diskussioner idag om den allvarliga situationen vid Hormuzsundet på inbjudan av Emmanuel Macron och Keir Starmer. Fri sjöfart är en global angelägenhet som berör oss alla. Sverige står redo att bidra, efter en permanent vapenvila, för att säkra fri passage genom sundet, uttrycker Kristersson på X.

LÄS MER: Rysslands meddelande till Finland – ”Vi väntar på er”

Foto: Gage Skidmore, Flickr, CC BY-SA 2.0 resp Defense Imagery, Flickr, Open Government License 

Text: Redaktionen


16 april 2026

Kan bli iskallt i Sverige – värsta i modern tid

2026 04 17

Det är betydligt mer sannolikt än tidigare trott att extrem iskyla kommer att slå mot bland annat Sverige.

Amoc, det stora systemet av havsströmmar i Atlanten, är närmare en kollaps än vad som tidigare befarats.

Det visar helt nya studier som får forskarna att hissa illröd varningsflagg, rapporterar The Guardian.

– Jag är nu alltmer orolig för att vi mycket väl kan passera den där brytpunkten för Amoc-nedstängningen, där den blir oundviklig, i mitten av detta århundrade, vilket är ganska nära, säger den tyska klimatprofessorn Stefan Rahmstorf till tidningen.

Modern istid

Amoc för med sig varmt vatten  från tropikerna norrut mot Arktis. Flödet av det varma vattnet bidrar till mildra vintrar i Europa. Men när den globala uppvärmningen påskyndar upptiningen av den arktiska isen leder det till att smältvatten från Grönlands inlandsis rinner ut i havet.

Det kalla sötvattnet kan då störa strömmens flöde – och i värsta fall få den att kollapsa helt.

Ett sådant scenario skulle kunna utlösa en modern istid, varnar forskarna. Extrem kyla med 20 grader kallare temperaturer över hela Nordeuropa, inklusive Sverige, kan då bli följden.

"Mer än 50 procents risk"

Systemet har kollapsat förr. Senast var för 12 000 år sedan, i samband med den senaste istiden.

Enligt den nya studien kan alltså brytpunkten passeras igen om ungefär 25 år. Ett scenario som måste undvikas till “varje pris”, enligt Rahmstorf som studerat Amoc i 35 år.

Jag argumenterade för detta när vi trodde att risken för en nedstängning av Amoc var kanske 5 procent, och även då sa vi att risken är för hög, med tanke på de massiva effekterna. Nu ser det ut som att den är mer än 50 procent. De mest dramatiska och drastiska klimatförändringarna vi ser under de senaste 100 000 åren av jordens historia har varit när Amoc ändrade tillstånd.

ANDRA LÄSER: ”JD Vance har misslyckats – han hade chansen”

"Mycket oroande"

Den nya studien publicerades i tidskriften Science Advances. I studien bedöms den största avmattningen av strömsystemet vara den mest realistiska. 

– Detta är ett viktigt och mycket oroande resultat. Det visar att de “pessimistiska” modellerna, som visar en stark försvagning av Amoc till 2100, tyvärr är de realistiska, eftersom de stämmer bättre överens med observationsdata, säger Stefan Rahmstorf.

ANDRA LÄSER: Svenskt miljardbolag i konkurs

Foto: E. Mclean resp K. Juskaite

Text: Redaktionen