Fyra ungdomar svårt skadade

2024 08 04

En mycket allvarlig trafikolycka har inträffat.

På söndagen har flera trafikolyckor skett runt om i landet.

I Västerbotten nära kommungränsen mellan Norsjö och Malå har en allvarlig olycka inträffat där fyra ungdomar var inblandade.

Bilen som ungdomarna färdades i voltade, och ungdomarna vårdas nu på sjukhus med svåra skador.

Det rapporterar Sveriges Radio på söndagseftermiddagen.

Anhöriga underrättade

Polisen meddelar att samtliga vårdas på sjukhus och att anhöriga är underrättade.

– De inblandade ska vara ungdomar under 18 år. Deras vårdnadshavare är underrättade om olyckan, framhåller polisen.

– Polisen arbetar fortfarande med ett antal utredningsåtgärder. Bland annat ska platsen dokumenteras och bilen har tagits i beslag för teknisk undersökning.

Misstänker flera brott

Mats Bruhn, jourhavande förundersökningsledare vid polisen i Umeå, förklarar.

– Det rör sig om en mycket allvarlig trafikolycka, säger han till Västerbottens-Kuriren.

– I nuläget har vi poliser på sjukhusen för att ha kontakt med vårdnadshavare. De fyra skadade ungdomarna har ej kunnat höras.

Polisen har upprättat misstankar om grovt rattfylleri, grov vårdslöshet i trafik, olovlig körning och grovt vållande till annans kroppsskada.

Samtliga ungdomar ska vara tonåringar under 18 år.

Sex fordon inblandade

En trafikolycka har även inträffat i Södermanland efter att en bil kolliderat med ett vildsvin.

– Polis och räddningstjänst larmades till E20, Åkers styckebruk, med anledning av en trafikolycka, meddelar polisen via sin webbsida.

– Flera bilar hade av oklar anledning kolliderat efter att en bil hade kört på ett vildsvin. Sex fordon med 16 drabbade personer varav fem initialt var lindrigt skadade.

Hamnade på taket

Samtidigt har en bil hamnat på taket efter en misstänkt fyllekörning i Halmstad.

– En personbil har voltat och ligger på taket vid Slåttåkra, Anderstorp. Föraren misstänks för rattfylleri och tas med för ytterligare provtagning. Inga personskador, förklarar polisen.

Foto: E. Langvad Region Skåne

Text: Redaktionen


18 jun 26

Logga inte in: BankID-varning utfärdas

2026 06 18

Anmälningar väller in till polisen.

En ny bedrägerivåg riktar sig mot äldre och flera har redan blivit lurade.

Än så länge kopplas fallen till Gotland, men bedrägerierna kan sprida sig till andra delar av Sverige.

Enligt polisen har ett antal fullbordade brott konstaterats där det försvunnit tiotusentals kronor.

Bedrägerierna följer samma mönster: bedragaren uppger att den företräder polisen när den ringer till brottsoffren.

– Under samtalet syns även polisens logotyp i brottsoffrets telefon, framhåller polisen.

Nästa steg i bedrägeriet handlar om e-legitimationstjänsten Bank-ID.

– Genom att oroa och stressa brottsoffret med att någon gjort köp med brottsoffrets konton förleder man brottsoffret att logga in med Bank-ID och göra olika slags transaktioner och på så vis har brottsoffrens konton tömts på pengar, uppger polisen.

Skarp uppmaning om Bank-ID

Nu går polisen ut med en tydlig uppmaning kopplad till Bank-ID.

– Logga aldrig in med Bank-ID på uppmaning av någon som ringt upp dig, betonar myndigheten.

Vidare framhåller polisen att de aldrig ringer upp personer och ber dem att logga in på tjänster eller föra över pengar. Myndigheten betonar också att ingen polislogga syns i telefonen när polisen ringer.

– Varje gång någon uppringare ber dig logga in någonstans så ska du lägga på luren. Även om du ser en logotyp på telefonen när de ringer, säger polisens presstalesperson Daniel Wikdahl till tidningen Helagotland.

Han beskriver bedrägerivågen som ett klassiskt exempel på hur bedragare går till väga för att lura äldre personer på stora summor.

– Som vid så många andra åldringsbrott försöker bedragarna skrämma, oroa och stressa den utsatta personen genom att säga något i stil med att någon redan kommit över deras konto.

ANDRA LÄSER:

Sverige slår USA – hamnar en plats före 

SWEDBANK: Lägre priser i sommar – orsakar rusning

Foto: Bank ID

Text: Redaktionen


Anmälningar väller in – skarp uppmaning till alla med utemöbler

2026 06 19

Svenskar med utemöbler uppmanas att låsa fast dessa med en låsvajer.

Många svenskar njuter av det fina sommarvädret på uteplatser, altaner och trädgårdar.

Men samtidigt som möblerna ställs ut passar även tjuvar runt om i landet på att försöka stjäla dyra stolar och bord.

Den här tiden på året står exklusiva utemöbler högt på deras önskelista – och Länsförsäkringar riktar en skarp uppmaning till alla med utemöbler om att säkra dessa.

Anmälningar väller in

Exklusiva utemöbler med högt andrahandsvärde är enligt Länsförsäkringar extra stöldbegärliga.  

– Under sommaren får vi in anmälningar om stulna utemöbler i princip varje vecka, säger Caroline Josefsson, affärsområdeschef skador och skadeförebygg på Länsförsäkringar Göteborg och Bohuslän. 

Ju mer eftertraktad och lättsåld en möbel är, desto större är risken att den försvinner.  

Tips från proffsen

Länsförsäkringar har upprättat sex tips till den som vill skydda sina utemöbler – i synnerhet om det rör sig om dyra sådana:

- Lås fast möblerna med exempelvis en låsvajer.

- Om du ska resa bort – flytta in möblerna i ett låst förråd om du har möjlighet.

- Töm dynboxar, ställ in dynor och kuddar när de inte används – även dessa kan vara stöldbegärliga.

- Märk och dokumentera dina möbler – fotografera dem och spara kvitton.

- Gör alltid en polisanmälan om du blir bestulen och spara en kopia.

- Kontakta ditt försäkringsbolag för att göra en skadeanmälan.

Läs mer: Sverige slår USA – hamnar en plats före

“Tjuvarnas första val”

Caroline Josefsson säger vidare att “några enkla åtgärder kan göra stor skillnad”.

– Det är lätt att tro att utemöblerna står säkert på tomten, men vi ser att exklusiva möbler som lämnas utan uppsikt ofta är tjuvarnas första val, säger hon i ett pressmeddelande.

– Vi skulle inte lämna andra värdesaker för tiotusentals kronor framme utan skydd en längre period, och på samma sätt är det klokt att vara lite extra rädd om sina utemöbler. 

Så funkar det

Stöld av utemöbler omfattas ofta av hemförsäkringen.

För att kunna få ersättning krävs alltid en polisanmälan, och det är viktigt att spara en kopia av anmälan när man kontaktar sitt försäkringsbolag.  

Ersättningen baseras på möblernas värde och ålder.

Läs mer: Lägre priser i sommar – orsakar rusning

Foto: C. Banks

Text: Redaktionen