Fyra skolpojkar polisanmälda för hets mot folkgrupp

2023 09 15

Fyra pojkar på en kommunal grundskola i Lund har polisanmälts för hets mot folkgrupp.

Det rapporterar Sydsvenskan på fredagen.

En lärare på skolan blev vittne till när pojkarna sträckte upp sina högerarmar och gjorde en gemensam Hitlerhälsning på skolgården.

Händelsen har polisanmälts.

”Kan ha varit ett bus”

– Yngre barn förstår ju inte alltid vad det står för. Det kan också handla om att testa gränser.

– Det kan ha varit ett bus för dem, men skolan är tydlig med vad som gäller och måste markera. Därför gjorde vi en polisanmälan, säger skolans rektor till tidningen.

Samtliga av pojkarna går i mellanstadiet.

Elevernas vårdnadshavare är kontaktade och informerade om händelsen.

Inte uttryckligen förbjuden

Hitlerhälsningen är inte uttryckligen förbjuden i Sverige, men kan enligt rättspraxis medföra att åtal väcks för brottet hets mot folkgrupp.

För några år sedan friades en 16-årig elev från hets mot folkgrupp efter att ha gjort en Hitlerhälsning och ropar ”sieg heil” i klassrummet.

Pojken hävdade att han inte hade någon lärdom om andra världskriget och därför inte förstod vad gesten och frasen betydde.

”Kan inte dra slutsatsen”

Tingsrätten godkände hans förklaring och menade att 16-åring saknade uppsåt.

– Tingsrätten ansåg att bevisningen inte räckte för att det skulle vara styrkt att gärningsmannen där och då insåg att det han gjorde riskerade att uttrycka missaktning mot en folkgrupp.

–  Vi säger inte i domen att han aldrig läst något om andra världskriget. Det vi menar är att man inte kan dra slutsatsen att när man läser om kriget i någon av årskurserna så förstår man automatiskt kopplingen mellan en Hitlerhälsning och missaktning mot en folkgrupp, sa rådmannen David Arnljots om domen i en kommentar till SvD.  

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


Nytt förslag: två grupper ska inte ingå i hets mot folkgrupp

2025 11 14

Sverigedemokraterna vill se över och begränsa lagen om hets mot folkgrupp.

Inför partiets landsdagar i november har en rad motioner lämnats in som föreslår att lagen, som funnits i Sverige sedan 1948, skrotas.

Några av argumenten som framförs är att fokus bör ligga på yttrandefriheten och att den nuvarande lagtexten är svårtolkad.

– Vi har haft två fall nyligen där personer blivit dömda för att de uttryckt att “dragqueens är äckligt”. Det är såklart ett märkligt sätt att kommunicera på, men bör det vara olagligt att yttra den sortens åsikter, då är mitt svar såklart nej, säger SD-ledamoten Leonid Yurkovskiy som är en alla som lämnat in en motion om saken, till SR.

Blev anmäld

Det är inte första gången som lagen om hets mot folkgrupp är föremål för diskussion. Frågan var het i samband med de omtalade koranbränningarna i Sverige då SD-profilen Richard Jomshof anmäldes för brottet.

Han hade då delat två islamkritiska teckningar på plattformen X. Utredningen lades sedan ned.

– Man måste kunna göra karikatyrer och dela karikatyrer även i frågor som är känsliga eller kanske till och med framför allt i frågor som är känsliga, för kan man inte göra det vill jag påstå att graden av demokrati minskar radikalt, sade Jomshof till Aftonbladet efter att han delgivits misstanke.

LÄS OCKSÅ: Tog godis med händerna i butik – så mycket tvingas han betala

Partistyrelsen: undanta två grupper

Idag omfattar hets mot folkgrupp följande skyddade grupper: ras, hudfärg, nationellt eller etniskt ursprung, könsöverskridande identitet eller uttryck, trosbekännelse (religion) samt sexuell läggning.

SD:s partistyrelse har svarat på kraven med att hets mot personer i de två sistnämnda grupperna inte ska omfattas av lagen.

När det gäller frågan om sexuelle läggning kommenterar Sverigedemokraternas partisekreterare Mattias Bäckström Johansson saken följande:

– De flesta kan nog förstå att det inte är en folkgrupp och det är ju det som lagstiftningen till sitt namn antyder att den ska vara, ett skydd mot folkgrupper. Sen har ju det breddats och lagts på med olika saker, säger han till SR.

LÄS MER: Akut kris: alla kan tvingas lämna Irans huvudstad

Foto: Niklas Forsström samt Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Island förvarnar: “Extrem kyla” kan slå mot Sverige – värsta i modern tid

2025 11 13

En historisk varning har utfärdats från den isländska regeringen.

Att den stora havströmningscirkulationen i Atlanten kan kollapsa utgör en nationell säkerhetsrisk och ett existentiellt hot.

Det framhåller Islands klimatminister Johann Páll Johansson, rapporterar Reuters.

Aldrig tidigare har ett klimatrelaterat hot gått under den beteckningen.

– Det är ett direkt hot mot vår nationella motståndskraft och säkerhet. Detta är första gången ett specifikt klimatrelaterat fenomen formellt har lagts fram för nationella säkerhetsrådet som ett potentiellt existentiellt hot, framhåller ministern enligt nyhetsbyrån.

Kan utlösa modern istid

Den atlantiska meridionala cirkulationen, ofta förkortat Amoc, för med sig varmt vatten från tropikerna norrut mot Arktis. Flödet av det varma vattnet bidrar till mildra vintrar i Europa.

Men när den globala uppvärmningen påskyndar upptiningen av den arktiska isen leder det till att smältvatten från Grönlands inlandsis rinner ut i havet.

Det kalla sötvattnet kan då störa strömmens flöde – och i värsta fall få den att kollapsa helt.

Ett sådant scenario skulle kunna utlösa en modern istid, varnar forskarna. Extrem kyla med 20 grader kallare temperaturer över hela Nordeuropa, inklusive Sverige, kan då bli följden.

Har skett förr

Amoc har kollapsat tidigare. Senast var för 12 000 år sedan, vilket skedde i samband med den senaste istiden.

Forskarna är inte helt överens om när det skulle kunna ske nästa gång. Studier har pekat på att det skulle kunna ske redan inom några år, andra menar att det är mer sannolikt inom 30-40 år.

– Några av förändringarna är snabba och dramatiska. I till exempel Sverige ser vi sjunkande temperaturer med upp till 20 grader inom ett århundrade, sade René van Westen från nederländska Utrecht University till SVT efter en studie i ämnet förra året.

LÄS MER: Akut kris: alla kan tvingas lämna Irans huvudstad

"Vi borde vara mycket oroliga"

Nämnda studie hade i datamodeller identifierat varningssignaler på att vi är på väg mot en så kallad “tipping point”, det vill säga en brytpunkt där en kollaps av hela strömsystemet blir ett faktum.

– Jag tror att vi borde vara mycket oroliga, har Peter Ditlevsen, professor vid Köpenhamns universitet, tidigare sagt till The Guardian.

Att Island klassar hotet som en nationell säkerhetsrisk gör det möjligt för regeringen att utarbeta strategier för värsta tänkbara scenarier.

LÄS MER: Sjukdom från första världskriget upptäckt i Ukraina

Foto: E. Mclean resp K. Juskaite

Text: Redaktionen