11 aug 26

Fyra Natoländer ger besked – då går vi in i kriget

2024 05 27

Fyra Natoländer är beredda att skicka soldater till Ukraina, oavsett om försvarsalliansens övriga medlemmar motsätter sig ett sådant beslut.

Det rapporterar den tyska tidningen Der Spiegel.

Enligt tidningen planerar de baltiska länderna och Polen att skicka trupper till Ukraina om Ryssland når ”betydande framgångar” på slagfältet.

Parlamentsledamöter från de baltiska länderna ska ha meddelat tyska representanter om planen under ett möte i Estlands huvudstad Talinn.

Budskapet till de tyska tjänstemännen var följande, enligt Der Spiegel:

– Om Ryssland gör märkbara framsteg i östra Ukraina kommer deras regeringar och Polen att skicka trupper till konfliktzonen innan Ryssland hinner reagera och omgruppera nya soldater till gränsen.

Vidare uppger tidningen att de baltiska länderna kritiserat Tysklands beslut att förbjuda Ukraina från att använda tyska vapen i attacker mot mål på ryskt territorium.  

– Att visa återhållsamhet mot Ryssland kommer slå tillbaka och i stället leda till en eskalering av kriget, uppges tjänstemännen ha utryckt.

Presidenten bekräftar

Estlands president Alar Karis bekräftar uppgifterna. På en pressträff med sin finländske motsvarighet Alexander Stubb konstaterar Karis att det pågår diskussion om att skicka soldater till Ukraina.

– Vi måste fortsätta diskussionen. I nuläget vill Ukraina ha mer vapen, inte soldater, säger han enligt Hufvudstadsbladet.

Alexander Stubb är mer återhållsam. Presidenten meddelar att Finland, i likhet med Sverige, inte planerar att skicka soldater till Ukraina.

– Fokus ska vara på att alla västländer stödjer Ukraina både ekonomiskt och militärt, säger Stubb enligt tidningen.  

Högljudda kritiker

Liksom Ukraina var de baltiska staterna – Estland, Lettland och Litauen – tidigare en del av Sovjetunionen. Det finns en oro hos länderna att de kan stå på tur om Ryssland lyckas besegra Ukraina. 

Under den ryska invasionen har Estland, Lettland och Litauen upprepade gånger krävt att Nato ska intensifiera insatsen i Ukraina. Tillsammans med Frankrikes president Emmanuel Macron har baltstaterna betonat att de inte utesluter att skicka soldater till Ukraina.

Det är oklart vilken roll trupperna kan få om de skickas till krigszonen. Troligtvis skulle de fylla icke-stridande roller, vilket skulle frigöra fler ukrainska soldater till frontlinjen.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


12 augusti 2026

Kunderna dumpar matkedjan – historiskt bakslag

2026 08 12

Ica och Willys har fortsatt starka marknadspositioner.

Det visar en ny kartläggning som har genomförts av Yougov.

Ica och Axfood lockar föga förvånande flest konsumenter, och i synnerhet Ica har en urstark position på dagligvarumarknaden just nu.

Kedjan nådde under andra kvartalet så mycket som 87,4 procent av alla hushåll, rapporterar Dagligvarunytt.

Sämre för City Gross

Axfoods lysande stjärna Willys fortsätter även att gå starkt.

Sämre går det för Axfoodkoncernens nyförvärv City Gross.

Enligt den nya datan har City Gross kundstock sjunkit ytterligare – och ligger nu på 15,5 procent, den sämsta siffran hittills.

– Till och med Tempo och Willys Hemma har närmare band till sina kunder än City Gross, säger Yougovs analytiker Fredrik Bendz.

Mindre populärt

Stängningar av City Gross stormarknader slår mot penetrationen, men det finns flera förklaringar till kedjans problem.

– City Gross tappar samtidigt bland barnfamiljerna, fortsätter Bendz.

– Kostnadsmedvetna hushåll vänder sig i ökad utsträckning till andra aktörer för att handla dagligvaror.

Läs mer: Europeisk gigant i konkurs – har 2 000 anställda

Vdn:s ord

City Gross har varit ett bekymmer sedan Axfood förvärvade matkedjan.

I Axfoods senaste kvartalsrapport uttryckte vd Simone Margulies sina tankar.

– Vår ambition att nå lönsamhet någon gång under det andra halvåret ligger fast.

Imponerad av Hemköp

Samtidigt äger Axfood som bekant även kedjor som Willys och Hemköp.

Simone Margulies var synnerligen imponerad av Hemköp under det senaste kvartalet.

– Hemköp fortsatte att leverera en imponerande utveckling med en tillväxt på hela 7,4 procent, vilket speglar det långsiktiga arbetet med att stärka butikskedjans marknadsposition, sade hon i samband med rapporten.

Läs mer: Så mycket pengar sparar svenskarna

Foto: Ica-Gruppen resp Willys, City Gross och Coop

Text: Redaktionen