3 oktober 2025

Fyll tanken idag – nytt besked om bensinpriset

2024 09 04

Idag är det läge att passa på att tanka bilen.

Bensinpriset har nämligen fallit till ovanligt låga nivåer.

Efter ännu en sänkning på onsdagen är nu priset vid pump nere på siffror som inte setts sedan september 2021, enligt prishistoriken från drivmedelskedjan Tanka.

Första chansen på tre år

Dagens sänkning ligger på 25 öre vilket ger det rekommenderade riktpriset 16,94 kronor per liter för privatpersoner.

Senast ett bensinpris under 17 kronor litern höll i sig över tid var alltså för tre år sedan.

– På kort sikt är det priset på raffinerad bensin och diesel på den nordeuropeiska marknaden som är avgörande för bensin- och dieselpriset i Sverige, framhåller Circle K om prisförändringarna.

– Eftersom all handel sker i dollar är dollarkursens utveckling mot svenska kronan en viktig del i drivmedelsprisutvecklingen.

Samma besked om dieseln

Beskedet om bensinpriset kommer två veckor efter att även dieseln inte bara nått årslägsta nivåer – utan nivåer som även dessa senast syntes till sensommaren 2021.

Just nu är det rekommenderade riktpriset för diesel 17,09 kronor per liter vid pump – 30 öre mindre än för just två veckor sedan.

Det kan dock förekomma variationer runtom i landet, dels mellan mackar men också beroende på vilken ort det är.

– Vi vill alltid hålla ett konkurrenskraftigt pris på den lokala marknaden. Pumppriserna är därför alltid anpassade efter marknadsläget på varje ort, förklarar Circle K.

Höjer reduktionsplikten

Drivmedelspriserna har varit en het potatis i den politiska debatten den senaste tiden.

Förra veckan meddelade regeringen och Sverigedemokraterna att man höjer reduktionsplikten från sex till tio procent.

Det ska dock inte leda till höjda priser, delvis genom att det kompenseras med sänkt skatt på drivmedel.

– Jag och Liberalerna är glada över att regeringen nu går fram med en gyllene lösning som minskar utsläppen utan att pressa hushåll med små marginaler, säger sade klimat- och miljöminister Romina Pourmokthari (L) till till Expressen förra tisdagen.

Samtliga prislappar

På onsdagen sänks även dieselpriset

Här är samtliga prisförändringar idag. Ändringen anges inom parentes. Priserna är rekommenderade riktpriser för privatkunder och gäller på bemannade stationer.

  • Miles 95: 16,94 kr/l (-0,25)
  • Miles 98: 17,89 kr/l (-0,25)
  • Miles+ 98: 18,19 kr/l (-0,25)
  • Miles Diesel 17,09 kr/l (-0,15)
  • Miles+ Diesel 17,68 kr/l (-0,15)
  • HVO100 19,64 kr/l (-0,15)
  • Fordonsgas 29,89 kr/kg (+1,70)*
  • E85 13,44 kr/l (-0,20)

*Ändringsdatum 2024-06-03

Källa: Circle K

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


3 december 2025

JUST NU: Ras med 34 procent – Putin hårt pressad

2025 12 03

Putin är utsatt för ett hårt tryck.

En ”giftig blandning” av sanktioner, lägre oljepriser och en starkare rubel har ställt till rejäla problem för Vladimir Putin.

Nu rasar intäkterna från några av Rysslands viktigaste källor till finansiering av kriget i Ukraina.

Stort ras för Putinregimen

Rysslands olje- och gasintäkter har rasat med 34 procent i november jämfört med samma månad förra året, rapporterar Moscow Times.

Siffrorna kommer från Rysslands eget finansministerium.

Den ryska regeringen fick in 530,9 miljarder rubel i olje- och gasskatter förra månaden – men det är alltså en rejäl minskning jämfört med motsvarande period förra året.

Samtidigt har också intäkterna från mineralutvinningsskatten minskat med 36 procent och från exporttullarna med nästan 40 procent, enligt tidningen.

Nedgången har accelererat under året, och innebär allt större problem för Putin och hans regim, som har svårt att få budgeten att gå ihop.

Olje- och gasintäkterna spelar en avgörande roll för att finansiera kriget i Ukraina.

LÄS OCKSÅ: USA rasar mot Europa - "Mobbar ut oss"

”Nedgången bör accelerera”

Under årets första elva månader uppgick olje- och gasintäkterna till 8 biljoner rubel, eller 103 miljarder dollar.

Det är en minskning med 2,3 biljoner rubel, eller 29,63 miljarder dollar jämfört med motsvarande period förra året.

Rysk olja har sålts till rabatterat pris efter de amerikanska sanktionerna mot stora ryska oljebolag, vilket är ett av skälen till att inkomsterna har minskat.

I Ryssland varnas det nu för att de ekonomiska konsekvenserna kan bli allvarliga.

Ekonomen Yegor Susin flaggar för ett ”betydande underskott i olje- och gasintäkter på grund av rabatterna.

– Nedgången bör accelerera i januari, med tanke på nuvarande pris- och rabattdynamik, varnar den ryske ekonomen, enligt tidningen.

Att strypa Rysslands finansiering av kriget har beskrivits som avgörande för att Putin ska kunna tvingas till förhandlingsbordet.

Ukraina har utfört en lång rad attacker mot rysk energiinfrastruktur, just för att skada denna finansiering.

LÄS OCKSÅ: Rysk befälhavare sågar Putin

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


03dec25

JUST NU: Finlands president varnar för kollaps

2025 12 03

– Den liberala, regelbaserade ordningen som uppstod efter andra världskriget håller på att dö ut.

Det skriver Finlands president Alexander Stubb i tidskriften Foreign Affairs.

I artikeln varnar Stubb för att västvärlden har fem år på sig att undvika en katastrof.

– De kommande fem till tio åren kommer sannolikt att avgöra världsordningen för kommande decenium. När en ordning väl etablerat sig tenderar den att bestå ett tag, framhåller presidenten.

”Detta är sista chansen”

Enligt Stubb är en ny världsordning på frammarsch. En multipolär världsordning där makten är fördelad mellan flera stormakter, särskilt Kina och USA.

Om västvärlden, tillsammans med andra likasinnade länder, inte lyckas bygga en ny och mer samarbetsinriktad värld, väntar svåra tider. Hela världen som vi känner i dag kan kollapsa, varnar presidenten.

– Detta är sista chansen för västländer att övertyga resten av världen om att de är kapabla till dialog snarare än monolog, till beständighet snarare än dubbelmoral och samarbete snarare än dominans. Om länder undviker samarbete hotar en värld med ännu större konflikter.

LÄS MER: USA rasar mot Europa – ”Mobbar ut oss”

Lösningen: ”Värdebaserad realism”

För att undvika en kollaps föreslår Stubb att västvärlden ska ansluta sig till en linje som han kallar för ”värdebaserad realism”.

Den värdebaserade politiken vilar enligt Stubb på västerländska värderingar som demokrati, rättsstatsprincipen och de mänskliga rättigheterna. Samtidigt öppnar den för att söka samarbeten med länder som inte delar samma värderingar.

Länder i globala syd (Afrika, Latinamerika och Asien) bör behandlas som jämlika partners, menar Stubb.

– Länder bör sträva efter en samarbetsinriktad världsordning baserat på värdebaserad realism, som respekterar både rättsstatsprincipen och kulturella och politiska skillnader. För Finland innebär det att man ska kontakta länderna i Afrika, Asien och Latinamerika för att bättre förstå deras ståndpunkter i frågan om Rysslands krig i Ukraina och andra pågående konflikter, skriver han.

– Det innebär också att man ska föra pragmatiska diskussioner på lika villkor om viktiga globala frågor, såsom teknikutbyte, handel och klimatförändringar.

LÄS OCKSÅ: Rysk befälhavare sågar Putin

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen