Fullständigt kaos på motorväg – ”folk kliver ur sina bilar”

2025 06 16

Det råder trafikkaos på E20 mellan Malmö och Köpenhamn.

Trafiken i riktning mot flygplatsen Kastrup står helt still, rapporterar danska medier.

Detta på grund av halvmaratonet Broloppet som genomfördes tidigare under dagen.

Kön mot Danmark från Sverige börjar tre kilometer innan brons betalstation, rapporterar TV2.

Kanalens reporter Mette Ejlersen vittnar om att folk har lämnat sina bilar och börjat promenera längs motorvägen.  

– Den massiva kön gör att folk har börjat kliva ur sina bilar mitt på motorvägen. Folk går med resväskor längs motorvägen för att komma snabbare till flygplatsen, framhåller Ejlersen .

Bromsar ambulans

Den massiva köbildningen ställer också till det för blåljuspersonal.

– En ambulans i jour har haft svårt att ta sig igenom, berättar Mette Ejlersen.

40 000 löpare

Omkring 40 000 löpare deltog i Broloppet, som startar i Danmark och slutar i Sverige.

Löparna springer bland annat över Öresundsbron, vilket föranlett trafikkaoset.

Tradition

Broloppet genomfördes för att uppmärksamma Öresundsbrons 25-årsjubileum. Den första upplagan av loppet anordnades den 12 juni 2000 i samband med invigningen av bron mellan Köpenhamn och Malmö.

Loppet har även genomförts 2002-2006 samt 2010. 

David Nillson från Stockholm blev bästa manliga löpare och Heleneholmslöparen Caroline Carlander korsade mållinjen som första kvinna.

Enligt Nilsson var väderförhållandena en stor utmaning.

– Det var för att det blåste så mycket, säger han till Sydsvenskan.

Caroline Carlander instämmer.

– Det var väldigt tufft. Mycket uppför och mycket vind, säger hon till tidningen.

Sju personer till sjukhus

Sju personer har förts till sjukhus efter halvmaran. Det rapporterar SVT Nyheter med hänvisning till Region Skåne. Skadeläget är oklart för samtliga personer.

Foto: Kathy

Text: Redaktionen


23 sep 2025

JUST NU: Ica-kunder förvarnas – kan bli riktigt besvikna

2025 09 23

I början av september meddelade regeringen att matmomsen ska sänkas från 12 till 6 procent.

Statsminister Ulf Kristersson (M) underströk att den sänkta skatten ska leda till billigare matpriser.

Han fick medhåll av vice statsminister Ebba Busch (KD) som med emfas betonade att svenska folket ska gynnas av sänkt matmoms – inte matjättar som Ica, Coop eller Willys.

– När vi sänker momsen, då förväntar vi oss att de lägre matpriserna ska synas i mathyllorna. Handelsjättarna får inte låta pengarna fastna i egna fickor, sade Busch på en pressträff vid tillfället.

"Betydande risk" för motsatt effekt

Nu slår dock Pensionärernas riksorganisation, PRO, larm om det senare scenariot. Organisationen har granskat matpriserna i 30 år och vet vad de talar om.

Enligt PRO:s ordförande Åsa Lindestam är risken "betydande" för omvänd effekt – att matjättarna gynnas istället för vanligt folk.

– Vi i PRO kan det här med att bevaka matpriser. Det finns en betydande risk att matjättarna inte alls sänker priserna, och tar för sig av den lägre momsen i form av vinst. Där vill vi inte hamna. Härmed erbjuder jag PRO:s tjänster i regeringens matpriskommission, säger Åsa Lindestam i ett uttalande.

"Gynnar ICA-handlarna"

Kritiken mot matjättarnas vinster i samband med att maten blivit dyrare har tidvis varit massiv. 

Framför allt har Ica, som under årets första fyra månader hade en rörelsevinst på 1,483 miljoner kronor, fått klä skott för kritiken.

Och den klassiska matjätten är i fortsatt fokus efter den senaste momssänkningen.

– En matmomssänkning kommer i längden gynna Ica-handlarnas vinster snarare än svenska konsumenter. Detta i ett läge där dagligvaruhandeln redan har marginaler för att sänka priser, utan att vi ska bli fattigare som skattekollektiv, säger Elinor Odeberg, chefsekonom på tankesmedjan Arena Idé, i en kommentar till regeringens budget.

LÄS MER: Icas nya kedja expanderar

Ica: satsat miljard på att sänka

Ica har tidigare bemött kritiken mot höjda priser. När en nationell bojkott av matjättarna utlystes i våras på sociala medier framhöll Eric Lundberg, vd för Ica Sverige, att han förstår kundernas frustration och att man “gör allt i sin makt”.

– Förra året investerade vi över en miljard i att sänka, mota, matpriserna. Vi sänkte priset på frukt och grönt med över 12 procent, sade Eric Lundberg till SVT då.

– Men sen är det också så att vi finns i hela landet, vi finns i stort sett i 286 av 290 kommuner, och att förse Sveriges befolkning med mat och kunna upprätthålla de butikerna på så många platser kräver också stora volymer. Det är också en väldigt investeringsintensiv bransch.

LÄS OCKSÅ: Coop lägger ner byggbutiker

Foto: ICA Sverige

Text: Redaktionen


Fiasko för ny lag i skolan – alla måste följa den

2025 09 23

Sedan 1 juli i år gäller en ny lag i alla Sveriges skolor.

Lagen säger att obehöriga ska stoppas från att komma in i skolor under det som kallas för verksam tid.

Den infördes efter att Richard Andersson sköt ihjäl tio personer och skadade flera allvarligt när han klev in på Campus Risbergska i Örebro och öppnade eld.

– Skolan ska vara en säker plats där elever, skolpersonal och besökare kan känna sig trygga. Vi presenterar därför nu flera viktiga åtgärder för att förebygga och förhindra våld i skolan, sade justitieminister Gunnar Strömmer (M) i vintras när lagen, som var en av flera nya bestämmelser, presenterades.

"Gör ingen skillnad"

Men den nya lagen har fått en dålig start.

I en granskning av SR har radiokanalens reportrar besökt 133 gymnasieskolor i 63 kommuner. Av dessa hade omkring 40 olåsta huvudentréer utan någon skylt som meddelar att det var förbjudet område för obehöriga.

På flera av skolorna kunde reportrarna gå omkring i över en timme utan att någon reagerade.

Jimmie Nilsson, verksamhetschef på Sunnerbogymnasiet i Ljungby, menar att den nya lagen är verkningslös.

Den kommer inte stoppa en potentiell gärningsman, säger han till radion.

– Vill någon göra någon illa här så kan den personen göra det, det är ingen skillnad mot ett varuhus eller någon annan plats där det vistas många människor.

Ingen reagerade

På Sunnerbogymnasiet går det över tusen elever.

Reportern som besökte skolan berättar att hon gick förbi både lärare och elever, till och med krockade med en anställd, utan att väcka några reaktioner. 

– Den nya lagstiftningen kommer ingalunda förhindra att du kan komma hit om en månad och göra samma sak, säger Jimmie Nilsson.

LÄS MER: Sveriges bästa varumärke är utsett – bättre än Systembolaget

Gäller även förskolan

Det är huvudmannens ansvar att tydliggöra att skolan inte är en allmän plats. 

– Alla förskolor och skolor ska vidta åtgärder för att obehöriga inte ska ges tillträde till förskolans eller skolans område när verksamheten pågår, förklarar regeringen.

Den 1 juli infördes även nya lagar om att förskolor och skolor ska ha en beredskapsplan och löpande beredskapsarbete för att hantera allvarliga våldssituationer. Rektorn får även möjlighet att undersöka väskor om det är befogat för att säkerställa säkerheten.

LÄS OCKSÅ: Svensk myndighet går emot EU – ”anmärkningsvärt”

Foto: Magnus Liljegren/Regeringskansliet

Text: Redaktionen