Fullständigt kaos på brittiska flygplatser

2024 05 08

Det råder just nu stora problem på brittiska flygplatser.

Uppgifter kommer nu från Storbritannien där flera flygplatser har drabbats av stora problem.

Heathrow flygplats i London, som är en av världens största flygplatser, tycks vara värst drabbat.

Alla gater på hela flygplatsen har nämligen stängts.

Det rapporterar Daily Mail.

Flera flygplatser

Enligt initiala uppgifter ska det handla om it-störningar.

Det är inte bara Heathrow som drabbats, då även flygplatserna Gatwick, Stanstead, och Manchester uppges ha stora problem.

Det kan röra sig om ännu fler flygplatser, och den fulla omfattningen är ännu inte helt känd.

Enorma köer

Bilder som sprids på sociala medier visar enorma köer på flera flygplatser.

Det finns i nuläget ingen prognos för när problemen kan vara lösta, och heller ingen förklaring till varför problemen har uppstått.

– På Heathrow, fastnade i en mycket lång kö efter att ha gått av ett plan och gjort nödvändiga kontroller på andra sidan. Passagerarna är mycket trötta, skriver en användare på X enligt The Sun.

– Woohoo, landade på Manchester Airport för att hamna i enorma köer för passkontroll. Systemen är nere över hela landet. Teknikens glädjeämnen. Fantastiskt när det fungerar, uttrycker en annan.

Oklar anledning

Man vet i nuläget inte varför it-problemen har uppstått, men en möjlig förklaring skulle kunna vara cyberattacker.

Förra året drabbades svenska flygplatser av sådana attacker, bland annat flygbolaget SAS och Skellefteå flygplats fick då stora problem.

Arbetar med saken

Det har dock inte kommit någon officiell förklaring från brittiskt håll angående de pågående problemen.

Flygplatserna arbetar med situationen och hoppas hitta en lösning inom kort, men det råder stora oklarheter angående situationen och det finns ingenting som pekar på att det skulle vara löst snart.

– Vi upplever för närvarande ett landsomfattande problem som påverkar passagerarna. Vi ber om ursäkt för all påverkan detta har på passagerarnas resor, förklarar en talesperson för Heathrow för The Sun.

Foto: N. Fewings

Text: Redaktionen


11feb25

Hushållen kan andas ut – efterlängtat besked i morgon torsdag

2026 02 12

Under början av året har elpriserna skjutit i höjden. På tisdagen nådde elpriset den högsta nivån på två år – genomsnittspriset för alla elområden landade på 2 kronor per kWh.

Men nu är det värsta över.

Energibolaget Fortum går ut med ett efterlängtat besked till hushållen: på torsdagen faller elpriserna ordentligt.

– Till i morgon faller priserna ganska ordentligt i förhållande till 2 kronor. Det här betyder naturligtvis tusenlappar för enskilda månader för villaägare, hundralappar för de som bor i lägenhet, säger Fortums elprisexpert Patrik Södersten till TV4.

Vidare konstaterar Södersten att prisstoppen är nådd. Hushållen kan därför räkna med att elpriserna inte sticker iväg till de nivåer som noterades i början av veckan.

Kräver justerat elstöd

Samtidigt debatteras regeringens högkostnaddskydd för el, som träder i kraft om det genomsnittliga spotpriset på el under en månad överstiger 1,5 kronor per kilowatttimme inom ett elområde. Om pristaket överträds täcker staten mellanskillnaden.

Flera experter har dock betonat att det är osannolikt att stödet kommer att aktiveras, eftersom det genomsnittliga spotpriset inte väntas överstiga 1,5 kronor per kWh.

Socialdemokraterna anser att stödet ska aktiverats, oavsett om pristaket nås eller inte.

–  Man måste sluta skylla ifrån sig och se till att elprisstödet betalas ut till alla de som har drabbats hårdast, säger Socialdemokraternas energi- och näringspolitisk talesperson Fredrik Olovsson enligt SVT.

LÄS MER: Swedbank går ut med uppmaning till Sveriges kvinnor

Ebba Busch svarar

Enligt Olovsson är gränsen på 1,5 kronor per kWh för hög.

Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) svarar att regeringen är beredd att betala ut stödet om elpriserna håller sig på en hög nivå under en längre tid. Hon passar även på att utdela en känga till oppositionen.

– De rödgröna är ute och skäller nu när man har exakt det elsystem som man ville ge Sverige. Det vill säga en massiv nedläggning av stabil fossilfri kärnkraft, och istället växla över på ett elsystem som innebär att om det inte blåser och är svinkallt i Sverige samtidigt så blir det väldigt tungt för hushållen, säger Busch enligt SVT.

LÄS OCKSÅ: Ryssar evakueras

Foto: D. MacKay

Text: Redaktionen


Ny skatt på ingång – kan bli unikt hög i Sverige

2026 02 12

En ny “EU-skatt” kan bli en rejäl smäll för Sverige.

EU-kommissionen föreslår att unionens elnät ska knytas ihop.

Uppemot 25 procent av medlemsländernas så kallade flaskhalsintäkter ska användas till gemensamma projekt, lyder förslaget.

Då riskerar Sverige att få den högsta notan i hela EU, rapporterar SR.

– Det är alltså inte okej att indirekt införa en slags EU-skatt här, säger energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) till radion.

Kan betala två tredjedelar av allt

Flaskhalsavgifterna tas ut när el produceras i ett av Sveriges fyra elomården och förs över till ett annat med högre pris. Dessa pengar ska öronmärkas till ett specifikt konto. I slutet av 2024 hade Sverige samlat 64 miljarder kronor, tio miljarder mer än EU-avgiften, på det kontot.

Och det kan bli så att Sverige tvingas stå för två tredjedelar av kostnaderna för EU:s gemensamma projekt, enligt SR.

– Det är ett dåligt förslag. Man kan inte ta svenska medborgares pengar och använda till att bygga ut elnät i andra EU-länder – det ska gå till Sverige, säger Ebba Busch.

LÄS OCKSÅ: Jätten stoppar allt – tung smäll för vindkraften

"Hushållen får betala"

Förslaget, som ingår i ett paket om stärka Europas energiinfrastruktur, behandlas nu i EU-rådet och i EU-parlamentets energiutskott.

Ebba Busch är dock inte den enda som kritiserar förslaget. Socialdemokraterna och organisationen Villaägarnas Riksförbund  tillhör också motståndarna.

– Svenska hushåll kommer dessvärre att få betala för detta genom högre flaskhalsavgifter och elpriser, framhåller bland annat Ulf Stenberg, chefsjurist på Villaägarna, i SvD och tillägger:

 Det är mer än tillräckligt dyrt för svenska hushåll med nuvarande el- och nätkostnader, varför det är orimligt att vi dessutom ovanpå dessa kostnader ska finansiera andra länders eftersläpande energisystem.

LÄS MER: Kalldusch i mejlkorgen – elkunder varnas

Foto: Daniel Karlsson Lönnö/Regeringskansliet

Text: Redaktionen