Fullständigt kaos på brittiska flygplatser

2024 05 08

Det råder just nu stora problem på brittiska flygplatser.

Uppgifter kommer nu från Storbritannien där flera flygplatser har drabbats av stora problem.

Heathrow flygplats i London, som är en av världens största flygplatser, tycks vara värst drabbat.

Alla gater på hela flygplatsen har nämligen stängts.

Det rapporterar Daily Mail.

Flera flygplatser

Enligt initiala uppgifter ska det handla om it-störningar.

Det är inte bara Heathrow som drabbats, då även flygplatserna Gatwick, Stanstead, och Manchester uppges ha stora problem.

Det kan röra sig om ännu fler flygplatser, och den fulla omfattningen är ännu inte helt känd.

Enorma köer

Bilder som sprids på sociala medier visar enorma köer på flera flygplatser.

Det finns i nuläget ingen prognos för när problemen kan vara lösta, och heller ingen förklaring till varför problemen har uppstått.

– På Heathrow, fastnade i en mycket lång kö efter att ha gått av ett plan och gjort nödvändiga kontroller på andra sidan. Passagerarna är mycket trötta, skriver en användare på X enligt The Sun.

– Woohoo, landade på Manchester Airport för att hamna i enorma köer för passkontroll. Systemen är nere över hela landet. Teknikens glädjeämnen. Fantastiskt när det fungerar, uttrycker en annan.

Oklar anledning

Man vet i nuläget inte varför it-problemen har uppstått, men en möjlig förklaring skulle kunna vara cyberattacker.

Förra året drabbades svenska flygplatser av sådana attacker, bland annat flygbolaget SAS och Skellefteå flygplats fick då stora problem.

Arbetar med saken

Det har dock inte kommit någon officiell förklaring från brittiskt håll angående de pågående problemen.

Flygplatserna arbetar med situationen och hoppas hitta en lösning inom kort, men det råder stora oklarheter angående situationen och det finns ingenting som pekar på att det skulle vara löst snart.

– Vi upplever för närvarande ett landsomfattande problem som påverkar passagerarna. Vi ber om ursäkt för all påverkan detta har på passagerarnas resor, förklarar en talesperson för Heathrow för The Sun.

Foto: N. Fewings

Text: Redaktionen


28 aug 26

Kraftigt regn och åska – här brakar det loss i dag

2026 08 28

Vädret slår om i stora delar av landet under fredagen.

Detta i samband med att ett stort nederbördsområde drar in över Sverige.

Stora delar av landet bör stålsätta sig för ordentligt ruskväder.

– Omfattande regn och åska drar in från sydväst, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist.

Här slår det till först

Nederbördsområdet når västra Sverige under eftermiddagen innan det breder ut sig över andra delar av landet.

– I eftermiddag rör sig dess frontzon in över Västkusten med regn och åska. Under den andra halvan av dagen breder det ut sig över Götaland, Svealand och sydvästra Norrland, uppger SMHI i sin prognos.

I Västsverige kan det dundra på ordentligt.

– Det kan bli kraftig åska under fredagen och lördagen i Västsverige, säger TV4:s meteorolog Ulrika Elvgren till kanalen.

– Hela landet får en släng av sleven, och sedan blir det väldigt svajigt väder in mot nästa vecka, fortsätter hon.

Drar vidare

Ruskvädret håller i sig under helgen.

– Lokalt med åska i Svealand och södra Norrland, framhåller Klarts Lasse Rydqvist

Störst nederbördsmängder väntas över de norra delarna av landet.

– I morgon ligger fronten över de östra landskapen och Norrland och således är det där vi finner det mest ihållande regnet. I landets sydvästra delar väntas mer skurbetonat regn med perioder av uppehåll, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Plocka fram paraplyet

Nästa vecka väntas fortsatt ostadigt väder.

Redan under måndagen drar nästa lågtryck in över Sverige.

Stora regnmängder faller över Götaland under måndagen, medan skurar väntas på flera håll i resten av landet.

– Under tisdag och onsdag fortsätter regnet vidare norrut över Svealand och Norrland, medan det i Götaland blir mer skurbetonat. Det ostadiga vädret ser sedan även ut att bestå in över nästa helg, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: Fler svenskar väljer bort elbilar 

Foto: F. Mittermeier

Text: Redaktionen


28 augusti 2026

Tu-95-bombplan attackerat

2026 08 28

Ett ryskt bombplan av typen Tu-95 har skadats.

Ukraina har slagit till mot en rad måltavlor i Ryssland.

Bland annat har oljeraffinaderiet Jaroslavl träffats av Kyjivs drönare.

Samtidigt har ett ryskt bombplan av typen Tu-95 skadats, rapporterar Kyiv Independent.

Bombplan attackerat

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekräftar attacken mot bombplanet.

Han förklarar att attacken riktades mot den stora flygbasen i Engels i Saratov oblast, nära gränsen till Kazakstan.

– I Rysslands Engels träffade krigare från den ukrainska säkerhetstjänsten SBU:s Alfagrupp ett Tu-95MS-missilbärande flygplan. Det är dessa flygplan som utför anfall mot Ukraina, framhåller Zelenskyj.

Bekräftar skadorna

Analytiker har tittat på bilder och filmklipp som visar skadorna på bombplanet.

Telegramkanalen Stratehichna Aviatsiia, som följer rysk luftfart och övervakar drönar- och robotrobotavfyringar, bekräftar träffen.

– Anfallet träffade ett Tu-95MS-flygplan, närmare bestämt flygplanets vinge. Flygplanet kan inte repareras, menas det enligt Ukrainska Pravda.

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Det är Tu-95MS

Tu-95MS är ett strategiskt robotbärande bombplan från sovjettiden som för närvarande används av Ryssland. 

Enligt Ukrainas militära underrättelsetjänst använder ryska styrkor denna typ av flygplan för att beskjuta Ukraina med kryssningsrobotarna Kh-101, Kh-555 och Kh-55. 

Raffinaderi träffat

Bilder och filmklipp som sprids på sociala medier visar samtidigt åtminstone två bränder vid oljeraffinaderiet Jaroslavl.

Även det bekräftar den ukrainske presidenten.

– Under det senaste dygnet slog krigare ur våra ukrainska försvarsstyrkor till mot ett oljeraffinaderi i Jaroslavlregionen. Avståndet är 1 000 kilometer från frontlinjen, menar han.

Ukraina har också slagit till mot måltavlor i Svarta havet enligt presidenten.

Läs mer: Krisläge för Trump – sätter sig på planet direkt

Foto: By Sergey Kustov - commons.wikimedia, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen