Fullständig kalabalik i Rysslands grannland – ”helt vansinnigt”

2024 05 14

Kaotiska scener utspelar sig i Georgiens parlament.

Ett stort slagsmål har utbrutit efter att parlamentet antagit det kontroversiella och hårt kritiserade lagförslaget om ”utländska agenter”.

Den nya lagen, som det ryssvänliga regeringspartiet Georgisk dröm lagt fram, innebär att  organisationer som får mer än 20 procent  av sin finansiering från utlandet måste registrera sig som ”utländska agenter” – det vill säga organisationer som "bedriver en främmande makts intressen".

Slagsmål i parlamentet

En liknande lag infördes i Ryssland 2012. Diktatorn Vladimir Putin har utnyttjat lagen för att slå ner på oliktänkande. Kreml har bland annat använt lagen för att angripa oberoende nyhetsmedier och organisationer som är kritiska mot regimen.

Oppositionen i Georgien oroar sig att landet går samma öde till mötes.

De varnar för att lagen kommer ”eliminera den politiska oppositionen”, underminera demokratin och kraftigt hämna Georgiens chanser att närma sig ett medlemskap i EU och Nato.

När lagen antogs väckte det således upprörda känslor. Ett stort slagsmål utbröt mellan riksdagsledamöter från regeringen och oppositionen. Ett filmklipp från händelsen visar hur flera personer ryker ihop. Knytnävesslags utdelas innan klungan skingras. 

”Helt galet”

Samtidigt pågår stora protester utanför parlamentet. Tusentals demonstranter protesterar mot den nya lagen.

– Det är helt vansinnigt att ett land som Georgien accepterat det här lagförslaget. Det är en fullständig kränkning av vår framtid, säger en demonstrant till Sky News.

Många av demonstranterna är unga och vill att Georgien ska närma sig väst.

– Lagförslaget för oss längre bort från Europa och resten av världen, samtidigt som det för Georgien närmare den ryska regeringen, säger en läkarstudent som protesterar.

En tredje demonstrant konstaterar att de försökt protestera "fredligt", men varnar för att situationen är på väg att eskalera.

– Vi känner en enorm ilska, smärta och besvikelse. Återigen har en regeringen gått emot folkets vilja.

Georgiens västvänliga president Salome Zourabisjvili har lovat lägga in sitt veto mot lagen.

Regeringspartiet har dock tillräckligt många ledamöter för att trumfa presidentens veto.

Foto:Sociala medier 

Text: Redaktionen


18 aug 26

”Lägg undan pengar” – stor ökning väntar hushållen

2026 08 18

Svenska hushåll uppmanas att lägga undan pengar inför hösten och vintern.

Uppmaningen kommer från Patrik Södersten, elprisexpert på Fortum.

Han flaggar för att de höga elpriserna väntas bestå under en längre tid.

Svenska hushåll kan därför räkna med betydligt högre priser under hösten och vintern jämfört med samma period i fjol.

Södersten framhåller att det därför kan vara klokt att upprätta en särskild budget för att tackla prisökningarna.

– Vi har haft torrt väder hela året vilket påverkat nivåerna i vattenmagasinen negativt under lång tid och sommarens väderlek har tyvärr inte förbättrat förutsättningarna. Det kan vara klokt att kika på förra vinterns elräkningar och lägga undan motsvarande summa för att vara förberedd, säger han.

”En krona per kilowattimme”

Energikrisen som uppstått till följd av Irankriget spär på osäkerheten på elmarknaden.

Stängningen av Hormuzsundet, i kombination med låga nivåer i gaslagren och sommarens värmeböljor i Europa, riskerar att leda till fortsatt höga elpriser den närmaste tiden, uppger Södersten.

Han hänvisar till att genomsnittspriset i elområde SE3 ligger på 77 öre per kilowattimme under årets första sju månader. Det markerar en ökning med 64 procent jämfört med fjolåret, då genomsnittspriset landade på 47 öre/kWh.

– Backspegeln är ett sätt att bedöma läget, men man kan också kika på hur marknaden och elbörserna förutspår utvecklingen och där görs bedömningen att elpriset kan landa på runt en krona per kilowattimme i vinter, säger Fortums elprisexpert, 

LÄS MER: Stor rusning på villamarknaden

Lås priset tillfälligt

Inför vintern kan det även vara klokt att kika på ett fast elavtal.

Att tillfälligt låsa priset under en period, exempelvis över vintermånaderna, kan vara en smart lösning för om man är känslig för prissvängningar, konstaterar Södersten.

– Vi ser ett något högre intresse för olika varianter av prislåsningar hos våra kunder just nu, säger han.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Bästa kommunen för äldre att bo i

Foto: V. Solar

Text: Redaktionen


Putin uppmanas evakuera Moskva

2026 08 18

Alexander Dugin beskrivs ofta som “Putins hjärna”.

Den ryske ultranationalisten har sedan 1990-talet argumenterat för ett expansionistiskt Ryssland och beskrivit Ukraina som en central del av den ryska intressesfären. Mycket av Dugins tankegångar har senare blivit framträdande i Vladimir Putins retorik och politik.

Nu vill Dugin återigen påverka den ryske diktatorn.

Han uppmanar Putin att evakuera samtliga miljonstäder i Ryssland, inklusive huvudstaden Moskva.

– Städer, särskilt storstäder, måste omedelbart tömmas på invånare, säger Dugin enligt oberoende Moscow Times.

Dugin anser att massevakueringar är nödvändiga eftersom ett kärnvapenkrig med väst är ”oundvikligt”. Ett sådant krig kommer att leda till utplåning av städer runt om i Ryssland, menar den ryske nationalisten.

– Det kommer inte längre att finnas några storstäder: inget Moskva, inget Sankt Petersburg, inget Jekaterinburg, säger han.

Oklar maktspelare

Alexander Dugin har av flera bedömare beskrivits som en maktspelare inom Putins närmaste krets. Det är dock oklart hur stort direkt inflytande han har på Vladimir Putin.

Redan 2008 förespråkade Dugin att Ryssland skulle annektera Krymhalvön. Sex år senare ockuperade ryska styrkor den ukrainska halvön.

Alexander Dugin har även under många förespråkat en konfrontation mellan Ryssland och Ukraina. 

LÄS MER: Ghana rasar mot Ryssland

Hemliga drönarbaser

Flera europeiska underrättelsetjänster har varnat för att Ryssland förbereder ett krig mot Nato.

Nyligen avslöjade den brittiska tidningen The Telegraph att Ryssland har byggt upp ett nätverk av drönarbaser i de västra delarna av landet. Från anläggningarna kan Ryssland avfyra långdistansdrönare med kapacitet att nå mål djupt in på Natos territorium.

Flera europeiska huvudstäder är inom räckhåll för drönarna. Enligt kartläggningen rymmer varje bas omkring 1 000 drönare. Sammanlagt har 59 avfyrningsramper placerats ut.

– Nya ryska baser för uppskjutning av drönare kan användas för framtida attackvågor mot Nato, om Kreml skulle besluta sig för det. Baserna skulle möjliggöra avfyrning av större salvor, rapporterar tankesmedjan The Institute of the Study of War, ISW.

LÄS OCKSÅ: Natoland kraftigt manipulerat av annat land

Foto: Cattu resp President of Russia Office

Text: Redaktionen