Fullständig kalabalik i Rysslands grannland – ”helt vansinnigt”

2024 05 14

Kaotiska scener utspelar sig i Georgiens parlament.

Ett stort slagsmål har utbrutit efter att parlamentet antagit det kontroversiella och hårt kritiserade lagförslaget om ”utländska agenter”.

Den nya lagen, som det ryssvänliga regeringspartiet Georgisk dröm lagt fram, innebär att  organisationer som får mer än 20 procent  av sin finansiering från utlandet måste registrera sig som ”utländska agenter” – det vill säga organisationer som "bedriver en främmande makts intressen".

Slagsmål i parlamentet

En liknande lag infördes i Ryssland 2012. Diktatorn Vladimir Putin har utnyttjat lagen för att slå ner på oliktänkande. Kreml har bland annat använt lagen för att angripa oberoende nyhetsmedier och organisationer som är kritiska mot regimen.

Oppositionen i Georgien oroar sig att landet går samma öde till mötes.

De varnar för att lagen kommer ”eliminera den politiska oppositionen”, underminera demokratin och kraftigt hämna Georgiens chanser att närma sig ett medlemskap i EU och Nato.

När lagen antogs väckte det således upprörda känslor. Ett stort slagsmål utbröt mellan riksdagsledamöter från regeringen och oppositionen. Ett filmklipp från händelsen visar hur flera personer ryker ihop. Knytnävesslags utdelas innan klungan skingras. 

”Helt galet”

Samtidigt pågår stora protester utanför parlamentet. Tusentals demonstranter protesterar mot den nya lagen.

– Det är helt vansinnigt att ett land som Georgien accepterat det här lagförslaget. Det är en fullständig kränkning av vår framtid, säger en demonstrant till Sky News.

Många av demonstranterna är unga och vill att Georgien ska närma sig väst.

– Lagförslaget för oss längre bort från Europa och resten av världen, samtidigt som det för Georgien närmare den ryska regeringen, säger en läkarstudent som protesterar.

En tredje demonstrant konstaterar att de försökt protestera "fredligt", men varnar för att situationen är på väg att eskalera.

– Vi känner en enorm ilska, smärta och besvikelse. Återigen har en regeringen gått emot folkets vilja.

Georgiens västvänliga president Salome Zourabisjvili har lovat lägga in sitt veto mot lagen.

Regeringspartiet har dock tillräckligt många ledamöter för att trumfa presidentens veto.

Foto:Sociala medier 

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen