Fruktar dödsfall i snökaoset – går från bil till bil

2023 10 31

Under natten har livsfarliga köer bildats vid gränsen mellan Sverige och Norge.

Anledningen till trafikkaoset är det snöoväder som dragit in över området. 

En del bilar har suttit fast i mer än ett halvt dygn. 

– Vissa hävdar att de stått i kö sedan klockan 10 på morgonen, sade insatsledaren Fredrik Solbakken igår kväll till norska Dagbladet.

Kön har varit helt stilla och det går inte att komma framåt eller bakåt, säger 

Röda korset kontrollerar bilarna

Polisen har kallat in Röda korset till väg E18 för att genomföra så kallade “säkerhetskontroller” då man fruktar att folk riskerar att avlida på grund av kylan.

Man går från bil till bil helt enkelt för att se om förarna är vid liv.

– En bil får slut på bränsle, folk har inte mat eller filtar. Man kan frysa ihjäl, säger beredskapssamordnaren Arnulf Hansen till Smaalenes Avis.

Kilometerlånga köer

Problemen är värst vid väg E18 och när det har varit som värst har köerna varit flera kilometer långa, rapporterar norska Dagbladet.

– Det har även varit stopp på den alternativa vägen, sade insatsledaren Fredrik Solbakken sent igår kväll.

Delar ut matoch dryck

Framför allt är det tunga transporter som har drabbats hårdast.

Det får i sin tur effekter på den övriga trafiken.

– Vi bistår med eventuell utdelning av mat och dryck, och eventuell evakuering vid behov, säger Hildegunn Holmen, chef för Norsk Folkehjelp vid Indre Østfold, till Dagbladet.

"Tveka inte att ringa polisen"

Under natten har flera ekipage hjälpt till att dela ut vatten och filtar till alla som sitter fast i köerna.

Än så länge finns det inga rapporter om någon som ska ha skadats med anledning av kylan.

– Men behöver du hjälp, tveka inte att ringa polisen, så får du hjälp, lovar Henrik Larsen från Östra polisdistriktet.

Lättat efter midnatt

Strax efter midnatt har trafikkaoset lättat något och ganska många bilar har tagits sig ur kön.

E18 vid svenska gränsen kommer dock att vara fortsatt avstängd fram till åtminstone klockan 08.00 på tisdagsmorgonen.

Den norska polisen vill dock inte ge ett besked om något specifikt klockslag.

– Vi jobbar ihärdigt på plats och har i stort sett bärgat alla personbilar. Det verkar som att polisen och övriga besättningar har ganska bra kontroll över läger, säger Henrik Larsen till Dagbladet.

Arkivfoto: R. van de Voorde

Text: Redaktionen


23 oktober 2025

Kremls utspel: “Kollaps – nu är det över”

2026 01 19

Det firas ordentligt i Kreml.

Donald Trumps ord om Grönland har skakat om Europa rejält.

Den amerikanska presidenten hotar med tullar mot en rad länder – däribland Sverige – för att de stöttar Danmark och Grönland.

Sprickan mellan EU och USA har samtidigt lett till glädje i Kreml.

Kremls ekonomiska förhandlare Kirill Dmitriev menar nu att “den transatlantiska alliansen är över”, rapporterar Kyiv Independent.

“Kollaps – nu är det över”

Ryska tjänstemän uppges välkomna Trumps tullhot mot Frankrike, Danmark, Sverige och flera andra länder.

Kremls ekonomiska förhandlare Kirill Dmitriev menar att draget signalerar en “kollaps” inom den transatlantiska alliansen.

– Den transatlantiska alliansen är över, menar han.

Även Medvedev

En annan som glädjer sig över utvecklingen är Rysslands tidigare president Dmitrij Medvedev.

– USA förbereder sig på att attackera Grönland och väljer ön framför någon form av atlantisk solidaritet, framhåller Medvedev.

Läs mer: Ukrainska folkets krav: Låt oss bestämma

Senaste nytt

Den svenska regeringen har på söndagen släppt ett gemensamt uttalande tillsammans med Danmark, Finland, Frankrike, Tyskland, Nederländerna, Norge och Storbritannien.

– Vi står i full solidaritet med kungariket Danmark och det grönländska folket. Som en fortsättning på den process som inleddes förra veckan står vi redo att inleda en dialog baserad på principerna om suveränitet och territoriell integritet, vilka vi står fast bakom, framgår av meddelandet.

Kan bli stökigt

Samtidigt väntas stökigheter på världens finansiella marknader den kommande tiden.

När Donald Trump för nästan ett år sedan aviserade tullar mot majoriteten av världens länder störtdök börser i såväl USA som Europa.

Den amerikanska börsen är stängd på måndagen – men i Sverige är börsen öppen som vanligt.

Läs mer: Macron begär stenhård åtgärd mot USA – ”Bazooka”

Foto: I. Lapyrin

Text: Redaktionen


19jan2026

Skattefri ersättning införs i Sverige – ”3 750 kronor i månaden”

2026 01 19

Regeringen och Sverigedemokraterna har enats om att genomföra en omfattande bidragsreform.

Syftet är att få fler svenskar att gå från bidrag till arbetet.

Nu meddelar Tidöpartierna att en del av reformen kommer att utgöras av en så kallad jobbpremie.

Premien kommer att vara tillfällig och består av en skattefri ersättning till människor som fått försörjningsstöd under en viss period, och därefter övergått till anställning och blivit självförsörjande. Som mest kommer den skattefria ersättningen att uppgå till 3 750 kronor per månad och betalas ut under 18 månader.

– Alldeles för många människor i Sverige har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende. Konsekvenserna är förödande, både för den som cementeras in i ett utanförskap och för de barn som växer upp utan att se sina föräldrar gå till jobbet. Med en tillfällig jobbpremie ökar incitamenten ytterligare att gå från bidrag till arbete, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).

”Ska märka det direkt i plånboken”

Socialminister Jakob Forssmed (KD) kommenterar också den nya reformen.

–  Vi måste hjälpa människor som har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende att komma tillbaka till arbetslivet och kunna försörja sig själva. Jobbpremien blir ett av regeringens verktyg för att bryta utanförskap och ge människor hopp om en bättre framtid, säger han.

Sverigedemokraternas ekonomiskpolitiske talesperson Oscar Sjöstedt ser den nya jobbpremien som ett viktigt verktyg för att få fler människor i arbete.

– Jobbpremien är ett tydligt steg för att återupprätta arbetslinjen. Den som lämnar bidrag för arbete ska märka det direkt i plånboken. Samhället ska inte längre premiera passivitet framför ansvar och egen försörjning, säger han.

LÄS MER: Svenskarna har fel – här går det att spara ”stora pengar” 

FAKTA: Jobbpremien

För att ha rätt att ta del av den skattefria ersättningen krävs det att man:

- har fått försörjningsstöd utbetalt för varje månad från juli 2025 till december 2025,

- har kontant bruttolön inklusive skattepliktiga förmåner för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser, och

- inte har fått försörjningsstöd utbetalt för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Grönlänningar rusar till butikerna – alla köper samma saker

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen