Fruktar dödsfall i snökaoset – går från bil till bil

2023 10 31

Under natten har livsfarliga köer bildats vid gränsen mellan Sverige och Norge.

Anledningen till trafikkaoset är det snöoväder som dragit in över området. 

En del bilar har suttit fast i mer än ett halvt dygn. 

– Vissa hävdar att de stått i kö sedan klockan 10 på morgonen, sade insatsledaren Fredrik Solbakken igår kväll till norska Dagbladet.

Kön har varit helt stilla och det går inte att komma framåt eller bakåt, säger 

Röda korset kontrollerar bilarna

Polisen har kallat in Röda korset till väg E18 för att genomföra så kallade “säkerhetskontroller” då man fruktar att folk riskerar att avlida på grund av kylan.

Man går från bil till bil helt enkelt för att se om förarna är vid liv.

– En bil får slut på bränsle, folk har inte mat eller filtar. Man kan frysa ihjäl, säger beredskapssamordnaren Arnulf Hansen till Smaalenes Avis.

Kilometerlånga köer

Problemen är värst vid väg E18 och när det har varit som värst har köerna varit flera kilometer långa, rapporterar norska Dagbladet.

– Det har även varit stopp på den alternativa vägen, sade insatsledaren Fredrik Solbakken sent igår kväll.

Delar ut matoch dryck

Framför allt är det tunga transporter som har drabbats hårdast.

Det får i sin tur effekter på den övriga trafiken.

– Vi bistår med eventuell utdelning av mat och dryck, och eventuell evakuering vid behov, säger Hildegunn Holmen, chef för Norsk Folkehjelp vid Indre Østfold, till Dagbladet.

"Tveka inte att ringa polisen"

Under natten har flera ekipage hjälpt till att dela ut vatten och filtar till alla som sitter fast i köerna.

Än så länge finns det inga rapporter om någon som ska ha skadats med anledning av kylan.

– Men behöver du hjälp, tveka inte att ringa polisen, så får du hjälp, lovar Henrik Larsen från Östra polisdistriktet.

Lättat efter midnatt

Strax efter midnatt har trafikkaoset lättat något och ganska många bilar har tagits sig ur kön.

E18 vid svenska gränsen kommer dock att vara fortsatt avstängd fram till åtminstone klockan 08.00 på tisdagsmorgonen.

Den norska polisen vill dock inte ge ett besked om något specifikt klockslag.

– Vi jobbar ihärdigt på plats och har i stort sett bärgat alla personbilar. Det verkar som att polisen och övriga besättningar har ganska bra kontroll över läger, säger Henrik Larsen till Dagbladet.

Arkivfoto: R. van de Voorde

Text: Redaktionen


08 okt 26

Jimmie Åkesson öppnar för oväntat samarbete

2026 10 08

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson har länge förespråkat ett konservativt block i svensk politik.

Redan 2018 pekade SD-ledare ut KD och M som tänkbara samarbetspartners.

Åtta år senare gick SD till val tillsammans med M, KD och L.

Nu kan dock Tidösamarbetet vara på väg att upplösas. Det antyder Jimmie Åkesson i en debattartikel i Expressen.

SD-ledaren öppnar för nya samarbeten, både till vänster och höger.

I artikeln framhåller Åkesson att Sverigedemokraterna inte tillhör något av de traditionella blocken. Han betonar att SD inte är ett borgerligt parti och inte har några röda linjer mot något av riksdagens övriga partier.

– Vi kan samarbeta åt båda håll utifrån vad som ger oss störst möjlighet att få igenom vår politik. Under den här mandatperioden kommer vi att återta den positionen, skriver Åkesson.

”Sverigedemokraterna efter Tidö”

Enligt Åkesson inleds nu en helt ny period för SD. Han beskriver den som tiden efter Tidösamarbetet.

– Nu rivstartar vi ett omfattande arbete med ”Sverigedemokraterna efter Tidö”, inför partiets landsdagar nästa höst. Redan nu lägger vi grunden och förbereder oss för att ta nästa stora steg. 

Andra läser: Matjätte i botten – dyrast av alla 

Stänger dörren

Att agera stödparti till en borgerlig regering finns inte på bordet, enligt Åkesson.

– ”Sverigedemokraterna kommer efter valet 2026 att antingen ingå i en regering eller vara i opposition.” Detta har jag sagt i flera år och det gäller fortfarande, skriver han på X.

– Vi har inga röda linjer eller håller oss med sandlådefasoner, vi har ett legitimt krav att sitta med i en regering som vi ger våra röster. Inga konstigheter. Att trycka annat än rött för en statsminister som avser bilda regering utan sverigedemokratiska ministrar finns inte på kartan, fortsätter Åkesson.

Läs också: Turkiet står redo – Erdogan ger besked 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


08 okt 26

UPPGIFTER: C presenterar plan för ny regering

2026 10 08

På fredag träffas de rödgröna partierna för ett första möte efter valet.

Mötet, som äger rum på initiativ av Centerpartiet, kommer att hållas på Högberga gård i Lidingö.

Utöver MP, V och S har även externa aktörer bjudits in. Det handlar bland annat om företrädare för näringslivet, fackförbund och andra samhällsviktiga aktörer. Syftet med mötet är enligt Centern att få en “gemensam lägesgenomgång” av vilka samhällsutmaningar som ligger framför en kommande regering.

Men partiet ser samtidigt mötet som ett första steg mot att ta fram ett gemensamt sakpolitiskt program för en S-ledd regering, rapporterar TV4 med hänvisning till flera källor inom Centerpartiet.

– Det är en flerstegsraket. Men just nu är vi tidigt i den processen, säger en källa till kanalen.

Tre steg

Lidingömötet pekas ut som det första steget i Centerpartiets plan.

Nästa steg är att diskutera lösningar på de samhällsproblem som identifieras under det inledande mötet. Därefter är tanken att partierna tillsammans ska förhandla fram sakpolitik, uppger TV4.

C-företrädarna räknar dock med att svårigheter kan uppstå redan under det första steget, när de fyra partierna ska enas om en gemensam problembild.

–  Alla kommer in med olika syn på samhälle och politik. Så det kan finnas tillräckliga problem i att formulera den där bilden för att ens tänka på steg två eller tre, säger en källa till kanalen.

Läs också: Flera kronor dyrare – så dyr blir bensinen i vinter

Möte med Ebba Busch

Samtidigt fortsätter Centerpartiet att föra samtal med partier på högersidan.  

På torsdagen fångades KD-ledaren Ebba Busch och Centerpartiets partiledare Elisabeth Thand Ringqvist på bild tillsammans av Aftonbladet. Båda bekräftade att de träffats, men ville inte gå in på detaljer om vad de diskuterat.

Socialdemokraternas ekonomiskpolitiska talesperson Mikael Damberg kommenterar mötet.

– Jag antar att många partier träffar varandra, det är helt rimligt, säger han till Aftonbladet.

På frågan om Thand Ringqvist agerande kan störa regeringsförhandlingarna på den rödgröna sidan, svarar Damberg:

– Jag ser att hon tar sitt uppdrag som centerpartistisk ledare på allvar, hon har också sett till att bjuda in fyra partier till ett gemensamt möte i morgon. Det ser jag fram emot att delta på.

Andra läser: Superlaser rullas ut – nu kommer bilister inte undan längre 

Foto: Centerpartiet resp Socialdemokraterna

Text: Redaktionen