Fredrik Reinfeldt ryter ifrån mot ”aggressiva män”

2024 05 16

Sveriges tidigare statsminister Fredrik Reinfeldt har fått nog av ”aggressiva män” på svenska fotbollsläktare.

–  Det är det mest tillväxthämmande i svensk fotboll. Det är framför allt en manlig kultur. Ett manligt beteende som inte är acceptabelt. En del män verkar tycka att så fort det blir fotboll så råder inga lagar och regler längre, utan här får jag bete mig hur jag vill. Men så fungerar det ingen annanstans i samhället, säger han enligt GP.

Reinfeldt, som numera är ordförande i Svenska fotbollsförbundet (SvFF), betonar att ”fotbollen är inte en frizon för män att bete sig hur som helst”.

Enligt SvFF-ordföranden undviker många människor, exempelvis kvinnor och barn, att gå på fotboll på grund av att de inte känner sig bekväma.

– De som är utanför den här manliga bubblan känner sig inte bekväma. Om jag har uppdraget att säga att svensk fotboll tillhör alla, då är det här kanske den enskilt största utmaningen att säga till den här gruppen aggressiva män att ni beter er på ett sätt som exkluderar väldigt många, säger Reinfeldt till tidningen och poängterar återigen att fotbollen inte är en ”frizon” för den här typen av män.

– Det är ett allvarligt samhällsproblem givet fotbollens betydelse och storlek att det här finns i så hög utsträckning.

Polisen: Våldet ökar

Under fotbollssäsongen 2023 ökade våldet och antalet allvarliga incidenter. Polisen bedömer att arrangören förlorat kontrollen över tillställningen under 22 matcher under fjolåret, vilket resulterade i allvarliga ordningsstörningar.

– Utvecklingen är allvarlig och det är viktigt att arrangörerna av matcher nu vidtar åtgärder för att komma tillrätta med brister i ordningen och säkerheten under matcherna, säger Per Engström, sektionschef vid polisens nationella operativa avdelning, i ett uttalande.

Fotbollsvåldet är främst kopplat till storstäderna och drabbar även poliser och säkerhetspersonal. Cirka 100 poliser och ett stort antal ordningsvakter utsattes för våld i sin yrkesutövning under 2023.

– Vi ser en allvarlig trend med ökat våld. Arrangörerna av matcher inom svensk elitfotboll behöver vidta aktiva åtgärder för att förhindra att utvecklingen fortsätter, säger Per Engström.

Foto: Frankie Fouganthin

Text: Redaktionen


”Förkrossande nederlag” hotar Trump

2026 02 09

En ny rädsla har uppstått inom Donald Trumps republikanska parti.

Sedan valet 2024 har republikanerna haft majoritet i både representanthuset och senaten.

Men inför höstens mellanårsval ser situationen ut att förändras.

– Hittills har representanthuset förväntats tillfalla demokraterna i nästa mellanårsval, men republikanerna har ansetts vara vinnaren av senaten, uppger finska Iltalehti.

På väg att ändras

Men nu ser det ut att förändras.

– Enligt opinionsundersökningar skulle republikanerna inte bara förlora delstater som tidigare ansågs klara, utan också de "röda delstaterna" som de senaste åren lutat åt republikanerna, såsom Alaska, Iowa och Ohio, uppger tidningen med hänvisning till amerikanska Axios.

– USA:s president Donald Trump kan trots allt möta ett verkligt förkrossande nederlag i november.

Andra toner

Inom det republikanska partiet hörs nu andra toner.

Och de är inte lika segervissa som tidigare.

– För ett år sedan skulle jag ha sagt att segern i senaten var nästan säker. Idag måste jag säga att det är mycket mer osäkert, uppger en republikansk tjänsteman till Axios.

LÄS MER: ”Jag har rätt om allt” – Trumps nya superprognos

”Jordbävning”

Det faktum att representanthuset väntas tillfalla det demokratiska partiet har beskrivits som problematiskt för Donald Trump.

Om även senaten skulle få demokratisk majoritet är det betydligt värre.

– Kongressen stiftar lagar, så en demokratkontrollerad kammare kan i praktiken blockera alla förändringar som Trump driver igenom, uppger Iltalehti.

– Ett nederlag i representanthuset skulle vara dåligt för Trump, men Axios beskriver en situation där senaten också skulle falla under demokraternas kontroll som ”en ren jordbävning".

Trumps ord

Donald Trump har själv målat upp ett möjligt nederlag i mellanårsvalet med dystra ord.

– Om vi förlorar mellanårsvalen kommer vi att förlora så många saker vi pratar om, så många medel vi pratar om, så många skattesänkningar som vi pratar om, och det skulle leda till mycket dåliga saker, säger Trump.

Presidenten fruktar också för risken att ställas inför riksrätt om demokraterna får ökat inflytande.

LÄS MER: Lavrovs besked till Europa – ”Vi kommer inte attackera, men…”

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


09feb26

Mikael försvunnen – polisen går ut med bild

2026 02 09

Mikael från Borås har rapporterats försvunnen.

Mannen har inte setts sedan han lämnade sitt hem i söndags.

Nu går polisen ut med en efterlysning.

– Mikael ska ha lämnat sitt hem i Viskafors under söndagseftermiddagen. Han tros ha lämnat till fots och ska vid tillfället troligen haft med sig campingutrustning, framhåller myndigheten i ett uttalande.

Signalement och bild

Polisen vädjar nu till allmänheten om hjälp. 

Myndigheten har gått ut med flera signalement på Mikael. Det handlar om följande:

- Han tros ha på sig en mossgrön dunjacka i märke J-Lindeberg och gröna sneakers

- Campingutrustningen uppges bestå av ett militärfärgat tält, grönt liggunderlag och en svart campingryggsäck

Polisen har också publicerat en bild på mannen.

Se bilden genom att klicka på en länk längst ner i artikeln

Uppmanas kontakta polisen

Det finns i nuläget ingen misstanke om brott, uppger polisen.

Den som sett Mikael eller har information som kan leda till att han hittas uppmanas att kontakta polisen på numret 114 14.

– Bedöms läget vara akut hör du av dig till 112, skriver polisen.

SE BILDEN GENOM ATT KLICKA HÄR (LÄNK TILL POLISENS HEMSIDA)

Misstänkt brandattack

Under måndagen har polisen också larmats om en brand i en lägenhet i stadsdelen Adolfsberg i Helsingborg.

Polis, räddningstjänst och ambulans har larmats till platsen.

Flera personer har förts till sjukhus, rapporterar Expressen. Enligt uppgift rör det sig om en misstänkt brandattack.

– Någonting har slängts in genom brevinkastet, säger polisens talesperson Leif Fransson till tidningen.

FAKTA: Polisens sökinsatser

- Varje år genomför polisen minst 300 räddningsinsatser för att söka efter personer som försvunnit under sådana omständigheter att det finns farhågor för att deras liv eller hälsa är utsatt för allvarlig fara.

- Under insatsen då polisen söker efter den försvunna personen bedömer en räddningsledare (som alltid är en polis när det gäller försvunna personer) vilka polisiära resurser som behövs vid sökandet, till exempel hundar, hästar, helikoptrar, motorcyklar och båtar.

- Polisen kan vid behov även ta hjälp av polisens insatsresurser eller andra myndigheter och organisationer, exempelvis Försvarsmakten.

- Polisen samlar information om den försvunna personen och tar fram en individuell profil. Den hjälper polisen att söka på rätt sätt och på rätt plats.

Källa: Polisen

LÄS OCKSÅ:

Nordea uppmanar 50-plussare: ”Försök inte konkurrera med yngre” 

Rysk region massevakuerar 

Foto: Polisen

Text: Redaktionen