Fredrik Reinfeldt fly förbannad – “Fegt beteende”

2023 11 13

Fredrik Reinfeldt är mycket missnöjd efter kvällens fotbollsdrama.

Under söndagskvällen har Malmö FF mött Elfsborg i den avslutande Allsvenska omgången som skulle avgöra serien.

Malmö gick segrande ur matchen som kännetecknades av vissa stökigheter.

Bland annat eldade supportrar i nätet mellan planen och läktaren och pyroteknik användes, vilket ledde till att brandlarmet gick på arenan i Malmö och matchen fick avbrytas.

Nu rasar fotbollförbundets ordförande Fredrik Reinfeldt, rapporterar Expressen.

“Fegt beteende”

Den tidigare moderata statsministern är mycket missnöjd med beteendet.

– Det är ett väldigt fegt beteende och det är ett allvarligt problem för svensk fotboll som vi för diskussioner med politiskt ansvariga om, säger han till tidningen efter matchen.

Inte första gången

Vidare förklarar han att det rör sig om en liten andel supportrar som förstör för de andra.

Han uttrycker frustration över händelsen, och menar att det inte är första gången.

– Det är inte första gången den här säsongen som vi ser ganska omfattande ordningsstörningar som fördröjer matchen över en timme.

“Fruktansvärda bilder”

Utöver brännandet av nätet förekom även bengaler och bråk bland supportrarna.

Det är någonting som experten Daniel Nannskog reagerat starkt på.

– Det är fruktansvärda bilder faktiskt, säger han till SVT.

Flera situationer

Efter det att pyroteknik förekommit och det bråkats på läktarna var även supportrarna oense med ordningsvakterna på plats.

I samband med brandlarmet fick spelarna lämna fotbollsplanen och vänta på att matchen skulle återupptas i sina omklädningsrum.

Till slut kunde Malmö säkra guldet, men det var inte helt problemfria scener som föregick firandet.

– Det är inte den där festen vi ville att det skulle bli. Att det blev så här uppskjutet är oerhört tråkigt och förjävligt helt enkelt, fortsätter Daniel Nannskog.

Foto: P. Knutson

Text: Redaktionen


26nov25

JUST NU: Lavrov sprider otäck lögn om Finland

2025 11 26

Att anklaga sina motståndare för att vara nazister är en av de mest centrala delarna i den ryska propagandan.

Kreml har genomgående, felaktigt, beskrivit Ukraina som en “naziststat” och påstår att den ukrainska regeringen och dess försvarsmakter är infiltrerade av nynazister.

Den ryska regeringen har också återkommande försökt motivera sitt krig i Ukraina med att landet ska “avnazifieras”.

Nu går Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov ut med en liknande anklagelse mot Finland.

– Finlands långa decennier av neutralitet har inte tystat de strömningar som bottnar sig i den finska statens nazistiska förflutna, säger Lavrov enligt den finska tidningen Iltalehti.

Det hätska utspelet liknar den retorik som Kreml dundrade ut mot Ukraina innan den fullskaliga invasionen inleddes i februari 2022.   

Ren lögn

Påståendet om att Finland har ett nazistiskt förflutet är en ren lögn.

Finland har aldrig styrts av ett nazistiskt parti och har – till skillnad från Ryssland – varit en fullvärdig demokrati i över 100 år.  

Efter att ha blivit invaderade av Sovjetunionen 1939 samarbetade Finland med Nazityskland under fortsättningskriget 1941–1944. Landets ambition var att återta finländskt territorium som Sovjetunion erövrat under vinterkriget 1939.

Samarbetet med Nazityskland var strikt militärt och inte ideologiskt.

LÄS MER: Ryssland attackerat – 970 kilometer från Ukraina

Har ökat

Kremls propaganda mot Finland har ökat efter landets inträde i Nato och den ryska invasionen av Ukraina.

– Typiska påståenden är att framställa Finland som ett "fascistisk" och "rysshatande" land. Genom att sprida oro över riskerna för krigsupptrappning vill Ryssland undergräva Finlands engagemang för att stödja Ukraina, rapporterar Iltalehti.

LÄS OCKSÅ: ILSKA MOT NATOCHEFEN: ”Vi har gjort allt – i 30 år”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


26 nov 2025

JUST NU: Dags för plan B – Macron ger besked om Ukraina

2025 11 26

Inom EU råder febrilt arbete för att ta fram en plan B för Ukraina.

Vid ett toppmöte inom EU för några veckor sedan var en av de stora frågorna hur unionen kan fortsätta att stödja Ukraina.

Många av unionens medlemmar, inklusive Sverige, drev förslaget att använda frysta ryska tillgångar för att stödja den ukrainska ekonomin.

Ett förslag som mötte starkt motstånd, främst av Belgiens premiärminister Bart De Wever.

Nytt förslag

Ukrainas ekonomi blöder och när nu nya fredssamtal eventuellt närmar sig behöver det krigshärjade landet EU i ryggen.

Nu kan ett nytt förslag närma sig, en plan B, för hur EU ska kunna stödja den ukrainska ekonomin, i alla fall tillfälligt.

– Tjänstemän inom EU överväger ett lån för att hjälpa Kiev att hålla sig flytande om de inte kan komma överens om att använda Moskvas frusna statliga tillgångar i tid, uppger Politco.

Sändebud sammanträdde

Under gårdagen sammanträdde flera EU-länder för att diskutera de olika alternativen.

Under mötet pressade flera länder, exempelvis Frankrike, Tyskland, Nederländerna, Litauen och Luxemburg, EU-kommissionen att snabbt arbeta fram ett nytt förslag för att hjälpa till att finansiera Ukrainas kamp.

– Kommissionen är mycket medveten om behovet av att snabbt få en lösning på plats, och Kiev varnar för att de riskerar att få slut på pengar under de första månaderna av nästa år, rapporterar tidningen.

LÄS OCKSÅ: ILSKA MOT NATOCHEFEN: ”Vi har gjort allt – i 30 år”

Macron och von der Leyen ger besked

Efter mötet lät också Frankrikes president Emmanuel Macron meddela att en lösning kommer presenteras de närmaste dagarna.

– EU kommer att slutföra en lösning inom de närmaste dagarna som kommer att säkra finansiering för Ukraina, säger han.

Också EU-toppen Ursula von der Leyen framhåller att det är skyndsamt att ta fram ett nytt stöd till Ukraina, och utesluter inte att ryska tillgångar trots allt kan användas.

– Vi måste stödja Ukraina. Vi har åtagit oss att täcka Ukrainas ekonomiska behov under 2026 och 2027, säger hon, rapporterar Reuters.

– Detta inkluderar en option på ryska tillgångar.

LÄS MER: Trump ändrar sig – pressen släpper för Zelenskyj

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen