JUST NU: Fredade staden attackeras – borgmästaren bekräftar

2022 04 18

Staden Lviv i västra Ukraina har träffats av fem missiler på måndagen.

Lviv har varit relativt förskonat från angrepp under de nästan två månader som Ryssland har bedrivit sitt angreppskrig i Ukraina.

Men på måndagen ska fem stycken missiler ha slagit ned i staden, rapporterar CNN.

Fem missiler

Uppgifterna bekräftas av Lvivs borgmästare Andrii Sadovyi, som meddelar att “relevant service” har skickats till platserna för missilerna har slagit ned.

– Fem riktade missiler slår mot Lviv. Relevant service har redan lämnat för att ta sig till platsen. Vi kommer att ta reda på mer detaljerad information, meddelar Sadovyi på Twitter.

Snabb eskalering

BBC:s reportrar på plats i Lviv rapporterar om en dramatisk förändring som skedde mycket snabbt i staden på måndagsmorgonen. 

På en timme ska situationen i Lviv i ha eskalerat fullständigt.

Rök från tågstation

Det är hittills oklart vad som har varit målet med morgonens attacker. Rök uppges komma från i närheten av stadens tågstation, men uppgifterna om vad som träffats är för närvarande obekräftade.

– Det är en påminnelse till människor om vilken risk de står inför, även om vi är hundratals mil från striderna vid frontlinjen i östra landet och Donbas, där konflikterna förväntas att intensifiera, rapporterar BBC:s utsända reporter Dan Johnson på plats i Lviv.

Uppges ha varit målet

Att det är tågstationen som har träffats uppges dock från fler källor. Bland annat från en medlem i Ukrainas parlament.

– Lviv för en timme sedan. Minst fem ryska missiler slår mot den västra staden. Tågstationen och förvaringsenheter var målen.

“Stanna i era skydd”

Sex personer har dött och åtta har skadats i attacken, uppger Reuters. I Lviv hörs nu sirener från ambulanser och rökbildning pågår i staden. Människor uppmanas att söka skydd fortast möjligt.

– Larmen fortsätter. Stanna i era skydd, meddelade militären i Lviv på Telegram under morgonen.

Hittills fredad stad

Enbart en missilattack hade fram till idag rapporterats i Lviv under invasionen, enligt BBC. 

Lviv har varit en plats många internflyktingar i Ukraina sökt sig till sedan kriget bröt ut. Dels som mellanstopp för att ta sig till Polen, men även för de ukrainare som velat stanna i landet.

Foto: J. Kingma

Text: Redaktionen


30 jul 2026

Kunder rasar mot Biltema – går sönder direkt

2026 07 31

En produkt från Biltema misstänks vara defekt.

Kunder slår larm om en Biltema-del.

Enligt köpare gick varan sönder efter bara fem kilometers körning och misstänker ett produktionsfel.

”Gav upp efter 5 kilometer”

Biltema lockar varje år miljontals kunder till sina butiker med ett brett sortiment av verktyg, bildelar och andra lågprisprodukter.

Nu riktas kritik mot en av företagets produkter efter att en kund uppger att den gick sönder nästan direkt efter montering.

Det handlar om Biltemas böjbara kylarslang av gummi, med artikelnummer 61-378.

Produkten kostar 139 kronor och ska enligt Biltema ge maximal genomströmning även vid kraftiga böjar.

En kund som köpte slangen monterade den på sin bil, men uppger att den inte höll länge.

– Höll att köra 5 kilometer innan den gav upp, skriver kunden på Facebook.

LÄS MER: LAVROV: Historisk vändning med Putin

Fler exemplar med sprickor

Efter att slangen gått sönder lämnade kunden tillbaka produkten för att få en ny.

Då upptäcktes ytterligare exemplar med liknande problem.

– När jag lämnade tillbaka den och skulle ta en ny så var där 3st dåligt tillverkade med sprickbildningar. Var även i en annan butik där det va 3st till med sprickbildningar.

Kunden misstänker nu att det kan handla om ett tillfälligt produktionsfel och varnar andra kunder för slangen.

Delade meningar

Efter inlägget har flera andra användare kommenterat och uttryckt missnöje med Biltemas kylarslangar.

– De slangarna har alltid varit dåliga, aldrig hållit längre än några dagar för mig, skriver en användare.

Samtidigt finns det kunder som försvarar produkten och berättar att de haft sina slangar under längre tid utan problem.

– Exakt den slangen jag kört med i 2 år och inte haft något problem med tills nu. Då den börjat läcka i en skarv på mitten, skriver en användare.

Kunden som köpt slangen uppmanar andra kunder att vara försiktiga.

– Det ska ändå hålla längre än 5km och inte finnas täcken på sprickor redan när dom ligger på hyllan. Uppmanar bara folk att kolla lite noggrannare på slangarna innan köp, skriver han.

Biltema har ännu inte lämnat någon kommentar kring uppgifterna.

LÄS MER: UPPGIFTER: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


Nordkoreansk missil har avfyrats mot Ukraina

2026 07 31

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekräftar att en ny gräns har passerats i kriget.

Ryssland har avfyrat en nordkoreansk robot mot Ukraina, uppger Zelenskyj i ett inlägg på Telegram.

– Naturligtvis kommer det att genomföras flera undersökningar, allt kommer att kontrolleras noggrant. Men utifrån den information vi har handlar det om en nordkoreansk robot, skriver presidenten.

Zelenskyj uppger att roboten avfyrades i samband med nattens storskaliga ryska luftattack mot Ukraina. Minst åtta personer har bekräftats döda och 50 personer har skadats.

”Avskummen i Moskvaregimen”

Den nordkoreanska roboten uppges ha avfyrats mot Radushne i Dnipropetrovskregionen i södra Ukraina.

Zelenskyj reagerar kraftfullt på händelsen.

– Alliansen mellan avskummen i Moskvaregimens och den galna regimen i Nordkorea används för att få tillgång till robotar, för att använda nordkoreanska soldater i Europa och för att döda ukrainska barn.

Den ukrainske presidenten välkomnar att stora delar av världen har fördömt den storskaliga ryska luftattacken. Samtidigt betonar han att det krävs mer än fina ord för att stoppa Putins anfallskrig.

– Det viktigaste är inte kondoleanser och fördömanden, utan luftvärnsrobotar och att sätta ett sådant tryck på Ryssland som kan sätta stopp för deras korkade krig, deras attacker och deras terror.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Finlands kupp mot Ryssland – blir avskärmat

Nedslag i Polen

Under nattens attack kraschade en rysk kryssningsrobot i östra Polen. Enligt den polske premiärministern Donald Tusk finns det ”ingen anledning” att tro att Ryssland avsiktligt attackerade Polen.

Samtidigt fördöms incidenten i hårda ordalag.

– Attacken i Polen visar på Rysslands vårdslöshet och vilja att trappa upp konflikten. Vi står otvetydigt på vår allierade sida, framhåller Tysklands förbundskansler Friedrich Merz i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: M. Ruminkiewicz resp President of Russia Office

Text: Redaktionen