Franska styrkor inleder “större operation”

2024 05 19

Det råder fullständigt kaos i den tropiska ögruppen Nya Kaledonien.

Under den senaste tiden har våldsamheter brutit ut i den franska ögruppen Nya Kaledonien, som ligger i Melanesien mellan Australien och ögruppen Vanuatu.

Kavalleri har kallats in och Tiktok har förbjudits som åtgärder för att försöka förhindra ytterligare våldsamheter och oroligheter.

Nu inleder även franska styrkor en “större operation”.

Det rapporterar France 24.

Enorm oro

Flera personer har dött och skadats i samband med oroligheter som utbrutit.

Det efter det att en lagändring klubbats igenom av franska konstitutionen som ska göra det möjligt för invånare som bott i Nya Kaledonien i tio år att rösta i provinsvalet i den franska kolonin.

Det bedöms vara ett hot mot urbefolkningen, och konflikten har fått internationell inblandning då Frankrike anklagat Azerbadjzjan för att uppmuntra protesterna.

Flera faktorer

Oroligheterna grundar sig även i ekonomiska problem, etniska spänningar och ett motstånd mot Frankrikes kontroll över ögruppen.

Frankrikes inrikesminister Gerald Darmanin bekräftar insatsen, som “syftar till att helt återta kontrollen över den 60 kilometer långa huvudvägen”, såväl som återöppnandet av flygplatser.

– De brände i princip upp alla avfarter på motorvägen och alla vägar som man kunde använda för att ta sig någonstans. Så var man än är, är man blockerad, säger en drabbad turist till AFP.

Sex döda

Sex personer har förlorat livet i samband med våldsamheterna och hundratals personer har skadats.

Frankrikes premiärminister Gabriel Attal har uttalat sig om situationen.

– Allt görs för att återställa den ordning och det lugn som invånarna förtjänar, säger han enligt Sky News.

Vill se ställningstaganden

Rock Haocas, en ledare för den lokala befolkningens arbetarunion, som är verksam i Paris, uppmanar till annat än militära åtgärder från politiskt håll.

– Vi vill se den franska regeringen göra ett starkt politiskt uttalande snarare än att skicka trupper.

– Att starta en konversation skulle vara ett starkt politiskt ställningstagande.

Foto: S. Leblanc

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump medger missräkning – stort fiasko närmar sig

2025 07 04

USA:s president Donald Trumps enorma prestigelöfte är på väg att gå upp i rök.

Den amerikanska presidenten lovade först fred i Ukraina på 24 timmar efter att han skulle ha tillträtt i Vita huset.

Löftet justerades sedan till “ungefär 100 dagar”, vilket passerades för drygt två månader sedan.

Efter att Trump igår talat med Rysslands diktator Vladimir Putin ser de amerikanska fredsförsöken ut att ha lagts på is totalt, rapporterar flera medier.

– Nej, jag gjorde inga som helst framsteg med honom idag, säger Trump i natt när han får frågan om han lyckats närma sig en överenskommelse med Putin för att avsluta kriget i Ukraina, enligt Newsweek.

– Jag är inte glad över det, tillägger presidenten och skakar på huvudet inför närvarande journalister.

Uppgifter: skrotas helt

Samtalet mellan Trump och Putin skedde kort efter att den senare talat med Frankrikes president Emmanuel Macron för första gången på nästan tre år.

Redan för en dryg månad sedan uppgavs Trump överge det stora vallöftet om fred i Ukraina, enligt The New York Times.

Analysen gjordes efter att Trump och Putin talats vid i maj.

– I månader har president Trump hotat med att helt enkelt lämna de frustrerande förhandlingarna om ett eldupphör mellan Ryssland och Ukraina, framhåller den amerikanska tidningen och tillägger:

– Efter ett telefonsamtal mellan Trump och Rysslands president Vladimir Putin verkar det vara precis vad den amerikanske presidenten gör.

LÄS MER: Bakslag för Putin – värsta krisen sedan 90-talet

Kommenterar vapenstoppet

Donald Trump kommenterade även beskedet om att USA stoppar vissa vapenleveranser till Ukraina, trots att de utlovats av den tidigare Bidenregeringen.

– Vi har gett så många vapen, men vi ger vapen och vi arbetar med dem och försöker hjälpa dem, men… Biden tömde hela vårt land genom att ge dem vapen och vi måste se till att vi har tillräckligt för oss själva.

Enligt uppgifter till Politico ska Pentagonchefen Elbridge Colby ha drivit på för beslutet, efter att ha oroats över att det totala amerikanska vapenlagret sjunkit.

LÄS MER: USA tvärvänder – bryter löfte till Ukraina

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Svenskar i Grekland förvarnas – kan åka hem med skyhög räkning

2025 07 03

Högsäsongen för sommarsemestern är här.

Högst upp på listan över svenskarnas mest bokade resmål i sommar hittas Grekland tillsammans med Cypern, enligt siffror från researrangören Tui.

Men oförsiktiga turister kan åka hem med en tung faktura.

Utan att ens veta att något har gått fel.

Anledningen är att din mobil kan kopplas till det turkiska mobilnätet, trots att Grekland tillhör EU och du därmed kan förvänta dig samma roamingkostnad som hemma i Sverige.

Och det riskerar att bli en dyr historia, konstaterar exempelvis Lixa Axelberg från mobiloperatören Fello.

– Ofta ringer folk till oss när det redan är för sent, har hon berättat för GP.

Drabbas även på fastlandet

Risken är som störst på de grekiska öarna nära Turkiet, som exempelvis superpopulära Rhodos och Kos. 

Men även svenskar som befunnit sig på fastlandet, bland annat i huvudstaden Aten, har drabbats av samma sak.

Konsekvensen blir saftiga räkningar, ofta på flera hundra kronor.

Skälet till missen är inte sällan för att nätsökningen på telefonen sker automatiskt och inte manuellt. Lisa Axelberg uppmanar att ändra inställningen till det senare.

– Annars kan din mobil koppla upp sig mot Turkiet fast du är i Grekland. Det kostar mycket mer, säger hon.

Även turister på Cypern varnas

Konsumentsajten Mobil.se har också flaggat för samma miss. Då talades det specifikt om riskerna på Cypern.

– Det här gäller särskilt nära EU:s yttre gränser som på Cypern där grekiska delen av ön har surfpriser som hemma, medan turkiska delen inte har det, framhåller sajten.

– Ibland kan man också vara nära gränsen till EU utan att man tänker på det, till exempel nära Schweiz, Andorra, Monaco eller Gibraltar.

LÄS MER: Ryanair backar – ändrar kritiserad regel

Risk även på färjan

Det är dock inte enbart på land som risken för en oväntad mobilräkning uppstår.

Folk som reser med färjor måste också se upp. Lämnar man mobiltäckningen helt är risken att man blir uppkopplad till färjans eget mobilnät, vilket går via satellituppkoppling och kostar enorma summor för konsumenten.

Det kan även ske på resor mellan två EU-länder – exempelvis på färjan mellan Trelleborg och tyska Sassnitz.

– Många tror att de kan använda sina mobiltelefoner ombord på färjor till utlandet utan extra kostnader, som är fallet på andra håll i EU/EES. Men reglerna för roaming gäller inte till sjöss – och då kan det snabbt bli dyrt att ringa eller surfa på internet, säger Kamilla Sharma, avdelningschef på Nationella kommunikationsmyndigheten i Norge, Nkom, till Din Side.

Foto: G. Lemon

Text: Redaktionen