Franska regeringen till angrepp mot Johan Pehrson

2022 10 17

Emmanuel Macrons regering går till skarpt angrepp mot Liberalerna.

– Den kommande svenska regeringen, som består av center-högerpartier och liberala partier, lutar sig nu mot stöd från extremhögern, säger Stéphane Séjourné, partiledare för den franska presidenten Emmanuel Macrons parti Renaissance, i en intervju med Politico.

“Inte vår välsignelse”

Han anklagar även Liberalerna och Johan Pehrson för att försätta medlemspartierna i EU-parlamentsgruppen “Renew Europe” i ett mycket besynnerligt läge.

Den franska regeringen meddelar vidare att gruppen planerar ett möte för att diskutera vilken väg man nu behöver ta framgent.

– Jag förstår att de svenska liberalerna blockerade extremhögern från att komma in i regeringen. Men jag beklagar avtalet och riktningen det tar, säger Stéphane Sejourné och tillägger:

– Det finns alltid andra alternativ: från en proeuropeisk regering till nyval. En regering med stöd från extremhögern har inte vår välsignelse.

Skarp intern kritik

Liberalernas partiledare har fått stå emot hård kritik sedan dess att Tidöavtalet presenterades i fredags.

Med bara dryga timmen kvar till förmiddagens statsministeromröstning gick Stockholmsliberalerna ut och krävde ett nytt partiråd för att ta ställning till avtalet.

Även partilegendaren Barbro Westerholm (L), 89 år, sågade avtalet.

Veteranen övervägde för ett par dagar sedan att lämna partiet. 

Efter att ha läst avtalet “stavelse för stavelse” har hon inte mjuknat.

– Nej, det här kan jag inte ställa upp på. Signalerna de vill sända ut är att människor som kommer från andra länder inte är önskvärda här, säger Westerholm till Aftonbladet.

Kräver nej till Kristersson 

Den interna kritiken haglade även från Liberalernas ungdomsförbund, Luf.

I fredags krävde man att huvudpartiet ska rösta nej till Ulf Kristersson (M) som statsminister idag klockan 11.

– En del av innehållet är bra. Exempelvis har Liberalerna fått stort inflytande över punkterna som rör utbildningspolitiken. Resten av innehållet står dock lång ifrån liberalismen och vårt parti, framhöll företrädarna i en debattartikel i Expressen.

– Därför kräver Liberala ungdomsförbundet att Liberalerna röstar nej till Ulf Kristersson på måndag och går tillbaka till förhandlingsbordet. Vi har varnat för vad samarbetet med Sverigedemokraterna skulle innebära sedan Liberalernas vägval i mars 2021, framhäver Luf.

Foto: E. Macron resp Liberalerna

Text: Redaktionen


JUST NU: Norge varnar – “Här planerar Ryssland sitt nästa krig“

2025 10 26

Norge slår larm om att Ryssland rustar upp för ett nytt krig.

Norge går ut med en varning om att ryska styrkor bygger upp nya militärbaser och kärnvapen långt uppe i Arktis, nära den norska gränsen.

Enligt landets försvarsminister Tore Sandvik handlar det om att Ryssland förbereder sig för att kunna hota både Europa och USA från norr, rapporterar Newsweek.

Kärnvapenbas i norr

Ryssland förstärker sin militära närvaro på Kolahalvön, innanför polcirkeln, där landets nordflotta och stora delar av dess kärnvapenarsenal är stationerade.

Enligt Norges försvarsminister Tore Sandvik rör det sig om ett av världens största lager av kärnvapen – och vapnen är inte bara riktade mot Norge.

– Ryssland bygger upp på Kolahalvön där ett av världens största arsenaler av kärnvapen finns. De är inte bara riktade mot Norge, utan mot Storbritannien och över polen mot Kanada och USA, säger Sandvik till Telegraph.

Norge, som delar gräns med Ryssland i norr, beskriver sig som ”Natos ögon och öron i Arktis”, där man nu observerar nya vapentester – bland annat hypersoniska missiler och kärndrivna torpeder.

LÄS MER: JUST NU: Rysslands plötsliga öppning – ”nära en lösning” på kriget

Strategiskt läge

Om ett krig mellan Ryssland och Nato skulle bryta ut, menar Sandvik att Moskva skulle sikta på att ta kontroll över centrala havspassager i norr.

– Putin behöver etablera det som kallas bastionförsvar. Han måste kontrollera Bear Gap för att kunna använda sina ubåtar och sin nordflotta, säger Sandvik.
– Han vill också förhindra Natos allierade från att få tillgång till GIUK Gap.

Bear Gap ligger mellan Svalbard och det norska fastlandet, medan GIUK Gap är den strategiska korridoren mellan Storbritannien, Island och Grönland – en nyckelzon för ubåtsrörelser mellan Atlanten och Arktis.

”Förlorat i Ukraina”

Trots stora förluster i Ukraina menar Sandvik att Rysslands nordflotta är intakt och till och med växer.

– Även om Putin förlorar tungt i Ukraina – han har förlorat en miljon soldater – är nordflottan intakt. De utvecklar den fortfarande, säger han.

– Det största hotet just nu är Rysslands ubåtar. Även om Ryssland inte kan vinna kriget i Ukraina, gör deras möjlighet att slå tillbaka med kärnvapen att landet fortfarande är en supermakt.

LÄS MER: Europa hotar med stenhård åtgärd – stryper rysk sektor

Foto: President of Russia Office
Text: Redaktionen


Stridsflygplan till Ukraina – och nytt besked om Tomahawks

2025 10 26

Frankrikes president bekräftar nya stridsflygplan till Ukraina.

Beskedet kommer i samband med att Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj träffat Emmanuel Macron och andra europeiska ledare i London.

Macron ger besked om att Ukraina kommer att få nya stridsflygplan av typen Mirage 2000.

Samtidigt ger Storbritanniens premiärminister Keir Starmer nytt besked om Tomahawk-robotar, rapporterar Kyiv Independent.

Stridsflygplan till Ukraina

Frankrikes president meddelar nu nytt stöd till Ukraina.

Det rör sig bland annat om nya träningsprogram, Aster-missiler och fler Mirage 2000-stridsflygplan.

– Vi måste fortsätta att trappa upp vårt militära stöd till Ukraina – luftvärnskapacitet, långdistansförmåga, drönare och system mot drönare, säger Macron.

Det framgår inte hur många plan det rör sig om.

Nytt besked om Tomahawks

Ukraina har under en längre tid efterfrågat Tomahawk-robotar från USA.

Trump-administrationen uppgav att de övervägde att skicka robotarna – men sedan sade Donald Trump nej.

Nu kommer ännu en vändning – Storbritanniens premiärminister Keir Starmer säger att förhandlingar fortfarande pågår.

– Vi arbetar fortfarande med det, säger han.

Läs mer: Ukrainas militär släpper chockerande filmklipp – se videon här

Avancerar kring Pokrovsk

Samtidigt kommer uppgifter om att ryska soldater avancerar kring Pokrovsk i östra Ukraina.

Pokrovsk – beläget i Donetsk – har under hela året varit ett av de områden i Ukraina där de mest intensiva striderna pågår.

Bilder visar

Ukraina har det nu tufft där, uppger tankesmedjan Institute for the Study of War.

– Geolokaliserade bilder publicerade den 23 och 24 oktober indikerar att ryska styrkor nyligen avancerade i centrala och västra Pokrovsk och intog positioner längs Pokrovsks järnvägslinje, uppger tankesmedjan.

– ISW har observerat bilder av små ryska infanterigrupper som opererar i centrala och västra Pokrovsk under den senaste veckan (sedan ungefär den 17 oktober) och bedömer därför att ryska styrkor sannolikt upprätthåller isolerade men varaktiga positioner söder om järnvägslinjen i västra Pokrovsk.

Läs mer: Ryska fallskärmsjägare dödade – inne i Ryssland

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen