Frankrike skärper tonen – ökar kraven på vaccinering för folket

2021 07 16

Frankrike ökar nu pressen betydligt för att få befolkningen att vaccinera sig i takt med att deltavarianten slår allt hårdare mot landet. 

– Om vi inte agerar idag kommer antalet smittfall att öka, sa President Macron i ett TV-tal nu ikväll. Han betonade att han vill uppnå 100 % vaccinering i landet.

Frankrike har haft problem med anti-vaxxare som försöker lura folk att inte vaccinera sig vilket gör att kampen mot viruset försvårats.

En rad krav

För att öka trycket inför nu president Macron följande regler: 

◾ Vaccination blir obligatoriskt för all sjukvårdspersonal. Senast 15 september.

◾ Vaccineringskampanj inleds på landets skolor – från grundskolan och uppåt.

◾ PCR-test blir inte längre gratis.

◾Utan ett vaccinpass – som visar att man fått full vaccinering, PCR-test eller nyligen genomgången sjukdom – får man ej tillgång till restauranger, barer, kaféer eller shopping center med mera.

Direkt efter TV-talet kraschade Frankrikes hälsosida online där man kan boka vaccinationer.

ANALYS

Franska forskare har nyligen gått ut med att det krävs upp till 95 % vaccinationstäckning om man ska kunna hejda deltavarianten som nu sprids allt mer över världen. I linje med det beskedet gör Frankrike sannolikt det mest effektiva för alla de som vill att pandemin ska motverkas så att världen kan återgå till ett så normalt läge som möjligt. Det är troligt att fler länder kommer att följa efter när det gäller att öka incitamenten för att få flera att vaccinera sig. 

Foto: Emmanuel Macron FB

[yop_poll id="357"]

JUST NU: Oväntat väderbesked – nu på torsdag

2025 09 03

Det blir ovanligt varmt i stora delar av Sverige under torsdagen.

Det visar SMHI:s veckoprognos. 

Enligt myndighetens meteorolog Caroline Vahlberg kan det bli uppemot 25 grader i östra Sverige – ovanligt varmt för årstiden.

– På Öland och Gotland väntas mest soligt väder och även utmed Götalands och Svealand ostkust kan det soliga vädret dominera, berättar hon.

– En för årstiden varm luftmassa ligger över landet och från Götaland upp till sydöstra Norrland omkring 20 grader, i Östersjölandskapen kanske upp mot 25 grader. I övriga Norrland 15-20 grader.

Håller i sig

Den ovanligt höga värmen håller i sig under slutet av veckan.

SMHI flaggar dock för regn och skurar på sina håll.

– I slutet av veckan blir det ostadigare då regn eller skurar väntas dra upp över landet söderifrån, men i vilken omfattning är osäker. Vi ligger fortsatt kvar i en för årstiden varm luftmassa så vid soligt väder kan vi nå omkring 20 grader, framhåller Caroline Vahlberg.

LÄS MER: ”Bör bli spiken i kistan” – Putin har förolämpat Trump

Värmerekord 2024

Förra året slogs ett historiskt värmerekord för september.

I Helsingborg och Lund visade termometern 31,1 grader den 4 september 2024 – den högst uppmätta temperaturen någonsin i september. 

– September 2024 var en historisk månad avseende den värmebölja som berörde landet från 3 september. Natt mot den 9 september hade flera stationer i Halland, Skåne och Blekinge en för säsongen ovanligt sen tropisk natt och för dryga dussintalet stationer i söder blev antalet högsommardagar i september rekordstort, uppger SMHI.

LÄS MER: Biljätte erbjuder rabatt hela september: Kunder kan spara 80 000 kronor

Foto: 

Text: Redaktionen


”Historiska” bidragshöjningen toksågas: ”Gränslöst hyckleri”

2025 09 03

Regeringen föreslår höjt bostadsbidrag i höstbudgeten.

Från och med 1 januari 2025 föreslås bostadsbidraget höjas med mellan 800 och 1 000 kronor i månaden. De övre gränserna för bidraget blir följande:

-  6 800 kronor för familjer med ett barn

- 7 900 kronor för familjer med två barn

- 8 600 kronor för familjer med tre eller flera barn

”Historisk höjning”

Äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M) kallar höjningen för historisk.

– Nu gör vi en historisk höjning av bostadsbidraget, riktat mot ekonomiskt svaga barnfamiljer. Boendekostnaden är den största kostnaden varje månad för många barnfamiljer. Genom höjda bostadsbidrag för barnfamiljer stöttar vi hushåll som har det tufft, säger ministern.

Kritiken: ”Gränslöst hyckleri”

Miljöpartiet välkomnar förvisso höjningen av bostadsbidraget, men anklagar samtidigt regeringen för att ägna sig åt politiskt spel.

–  Det finns inget stopp för Tidögängets fräckhet. De har sedan tidigare tagit bort tillägget i bostadsbidraget som kunde innebära upp till 2 100 kronor extra i månaden för familjer med tuff ekonomi - för att nu införa en satsning som på sin höjd innebär 1 000 kronor extra, säger partiets ekonomiskpolitiska talesperson Janine Alm Ericson till Aftonbladet.

– Det är viktigt att stärka upp barnfamiljernas ekonomi – men det här är valfläsk och ett gränslöst hyckleri, tillägger hon.

FAKTA: Nya bostadsbidraget

- De övre bostadskostnadsgränserna föreslås vara 6 800 kronor för familjer med ett barn, 7 900 kronor för familjer med två barn och 8 600 kronor för familjer med tre eller flera barn.

- Höjningen innebär ett höjt bostadsbidrag med som mest 800 kronor per månad för familjer med ett barn och 1 000 kronor per månad för familjer med två eller flera barn.

- Höjningen föreslås träda i kraft den 1 januari 2026. Förslaget bygger på en överenskommelse mellan regeringen och Sverigedemokraterna.

LÄS MER: Eljätte ändrar priserna – har 900 000 kunder

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen