Främlingsfientligt sa S-minister – Men har nu ändrat sig

2021 09 23

Migrationsminister Morgan Johansson (S) dömde tidigare ut förslag om språkkrav som främlingsfientliga. Men nu ändrar han sig och vill själv genomföra samma sak.

– Jag har tänkt om, säger han till SVT i samband med att S-MP-regeringens nya migrationsförslag innehåller just språkkrav och krav om förståelse för det svenska samhället för att få permanent uppehållstillstånd.

Magnet för främlingsfientliga

Men 2008 dömde han ut den dåvarande moderatledda regeringens förslag om språkkrav och kallade det för en ”magnet för främlingsfientliga väljare”, rapporterar Expressen.

– Jag har tänkt om. Språkmöjligheter och möjligheter att tala det språk som alla andra gör i vårt land är nyckeln till integrationen, säger Johansson till SVT uppger Expressen.

Vill se skyldigheter och plikt

Johansson (S) betonar att hans syfte är att få till en bättre integration.

– I det läget när vi har ett stort integrationsproblem, och det har vi faktiskt, då måste man skilja på balansen mellan rättigheter och skyldigheter. Vi upprätthåller asylrätten med den nya lagstiftningen men trycker också hårdare på skyldigheter och plikter, säger han till SVT.
ANALYS

Det är mycket bra att politiker kan ändra sig. Politik handlar i grunden om att man vill förändra och utveckla befintliga lagar och regler. Dessutom var 2008 väldig tlänge sedan, hela 13 år.

Samtidigt kan det framstå som märkligt att vara för samma förslag som man tidigare var emot. Särskilt då ett genomförande av förslaget enligt ministerns eget resonemang hade motverkat det problem som nu har uppstått.

Om språkkrav hade införts för många år sen torde ju Sveriges stora integrationsproblem i dag 2021 ha varit mindre – enligt Morgan Johanssons eget resonemang. Han lär få kritik för att vakna till för sent.

Foto: Morgan Johansson, FB

[yop_poll id="618"]

27 oktober 2025

Akut uppmaning till folk med Gmail – kolla mejlen direkt

2025 10 27

Mycket stora mängder lösenord har stulits från Gmail.

Storstölden i dataintrånget ska ha ägt rum tidigare i år men har först nyligen avslöjats av den australiska cyberexperten Troy Hunt och sajten Have I Been Pwned.

Totalt ska 183 miljoner unika e-postadresser vara drabbade, rapporterar Daily Mail.

– När skurkarna väl har fått tag på din data replikeras de ofta om och om igen via många kanaler och plattformar, säger Hunt enligt den brittiska tidningen.

Scrolla längst ned i texten för att se hur du kontrollerar om din e-postadress är drabbad.

Folk vet inte ens om det

Dataexperten Graham Cluley betonar allvaret i intrånget.

Han poängterar att det alltså inte handlar om ett enstaka företag som blivit hackat, utan om miljoner människor som, utan att veta om det, får sina lösenord stulna genom skadlig kod.

– Med 183 miljoner e-postadresser exponerade är det möjligt att många människor kan bli inblandade i detta utan att ens inse att deras datorer har blivit komprometterade, säger Graham Cluley till Daily Mail.

Flera lösenord i fara

Det finns hittills ingen information om vem det är som ligger bakom den skadliga programvaran som orsakat stölden.

Och det är illa.

Detta eftersom unika lösenord som är kopplade till e-postadressen du använder även på andra plattformar, som till exempel Netflix, är i farozonen.

Kontrollera din e-post

Så här gör du för att kontrollera om du blivit utsatt för ett angrepp.

  1. Gå till hemsidan Have I Been Pwned.
  2. Ange din e-postadress i sökfältet och tryck på "check".
  3. Söktjänsten jämför dina uppgifter med information från tidigare dataintrång som har blivit offentligt tillgängliga.

Skulle det vara så att sökverktyget ger utslag på din e-postadress löper du sannolikt större risk att utsättas för hackerattacker, bedrägerier och andra typer av cyberbrott.

Du bör då så fort som möjligt byta ditt lösenord och aktivera tvåstegsautentisering om du inte redan gjort så. 

LÄS MER: Användare av Swish varnas – flera anmälningar i helgen

Foto: S. Feyissa

Text: Redaktionen


JUST NU: Mystiska farkoster i USA

2025 10 27

Konstiga ljus, oförklarliga föremål och mystiska rörelser under vågorna förbryllar amerikanska forskare och UFO-entusiaster.

Nu väller anmälningar in till den amerikanska organisationen Enigma – som arbetar med att undersöka observationer om oidentifierade fenomen.

I en färsk rapport uppger Enigma att tusentals observationer av oidentifierade undervattensobjekt (USO) har registrerats i närheten av floder, sjöar och hav i USA.

– Enligt uppgifter ska några av dessa objekt ha stigit upp från djupet, eller störtat ner i vattnet, utan att lämna ett plask, vilket trotsar konventionell fysik, rapporterar Newsweek som tagit del av rapporten.

”Väcker brådskande frågor”

Enligt tidningens reporter Amir Daftari utmanar den stora volymen anmälningar de traditionella förklaringarna till UFO-observationer.

Daftari konstaterar att observationer i luften länge mötts av skepticism, men undervattensdimensionen tillför ett nytt lager av komplexitet.

– Om uppgifterna kan verifieras kan USO:er representera antingen mycket avancerad teknologi eller ett helt okänt fenomen. Det väcker brådskande frågor om nationell säkerhet, det vetenskapliga läget och mänsklighetens förståelse av naturen, framhåller reportern.

Konstiga ljus och oförklarliga rörelser

Sedan 2022 har Enigma registrerat över 30 000 anmälningar om oidentifierade undervattensfarkoster.

Cirka 9 000 observationer har gjorts inom 16 kilometer från USA:s kustlinjer eller större vattendrag. Av dessa har omkring 500 skett inom åtta kilometer från kusten, och över 150 rapporter beskriver föremål som svävar ovanför eller dyker ner i vattnet – ibland åtföljda av konstiga ljus eller oförklarliga rörelser. Andra rapporter innehåller filmklipp från mobilkameror som fångar gröna ljus som färdas under havsytan.

– De får betraktare att ifrågasätta om det rör sig om naturliga avvikelser, hemliga militära experiment eller något helt annat. Sådana bevis tillför ett konkret element till rapporter som ofta avfärdas som fantasier, rapporterar Newsweek.

Flest observationer har gjorts utanför Kalifornien och Florida.

LÄS MER:  Amerikansk missil träffar ufo – “aldrig sett något liknande”

Expert slår larm

Den pensionerade marinamiralen Tim Gallaudet anser att utvecklingen måste tas på allvar.

– Det faktum att oidentifierade objekt med oförklarliga egenskaper tar sig in i amerikanskt vatten och att försvarsdepartementet inte hissar en stor röd flagga är ett tecken på att regeringen inte delar med sig av allt den vet om dessa avvikande fenomen, skrev han i en rapport från 2024.

LÄS OCKSÅ: Sverige hyllas internationellt – ”ligger återigen före”

Arkivfoto: P. Linforth resp U.S. Navy

Text: Redaktionen