20 februari 2026

Framgång för Putin – Zelenskyj går ut med kraftig varning

2023 03 29

Den ryska armén har gjort framsteg i östra Ukraina.

– Ryska styrkor fortsätter att avancera och kontrollerar numera 65 procent av staden Bachmut, rapporterar den amerikanska tankesmedjan ISW.

Enligt ISW innebär det att Ryssland har utökat kontrollen över Bachmut med fem procent den senaste veckan.

Framgången beror till stor del på att styrkor från den ryska paramilitära Wagnergruppen lyckats inta industrikomplexet Azom.

ISW bedömer att Wagnertrupperna framöver kommer att försöka etablera kontroll över de norra och centrala delarna av staden för att sedan avancera mot stadens centrum.

Zelenskyj varnar

Efter beskedet om den ryska framryckningen går Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj ut med en kraftig varning.

Han varnar för att en ukrainsk förlust i slaget om Bachmut kan få förödande konsekvenser.

Zelenskyj anser att en rysk framgång i östra Ukraina riskerar att leda till att diktatorn Vladimir Putin kan börja bygga upp ett internationellt stöd för en överenskommelse som tvingar Ukraina att gå med på oacceptabla kompromisser.

– Om han får lite blodvittring, luktar sig till att vi skulle vara svaga, då kommer han trycka, trycka, och trycka på, säger Zelenskyj till AP.

– Han kommer att försöka sälja segern till väst, till sin befolkning, till Kina och till Iran, fortsätter presidenten.

Mycket står på spel 

Zelenskyj besökte nyligen sina trupper i närheten av Bachmut.

Ukrainska och ryska styrkor har under flera månader utkämpat en blodig strid om staden.

En del västerländska militäranalytiker har antytt att staden inte är av en betydande strategisk betydelse.

Enligt uppgifter har amerikansk underrättelsetjänst uppmanat Zelenskyj att beordra en reträtt från staden.

–  Amerikanska och västerländska tjänstemän uppmanar Ukraina att flytta sitt fokus från de brutala striderna i den östra staden Bachmut och i stället prioritera en potentiell offensiv i söder, rapporterade CNN i slutet av januari.

Politiskt misslyckande

Men Zelenskyj utesluter i nuläget ett tillbakadragande från staden.  

– Presidenten menar att en ”stor förlust” i detta skede av kriget kan sätta Ukrainas upparbetade ”momentum” på spel, skriver AP.

Zelenskyj beskriver för första gången ett nederlag i Bachmut som ett politiskt misslyckande, snarare än ett taktiskt.

Presidenten förutspår att trycket på Ukraina kommer att öka snabbt om Bachmut faller. Både från krafter inom hans eget land och från det internationella samfundet.

– Det kommer att få vårt samhälle att känna sig utmattat. Det kommer att tvinga mig att kompromissa med dem (Ryssland).

Foto: President of Russia Office resp Preisdent of Ukraine Office

Text: Redaktionen


22 juni 2026

“Enda alternativet” – Kreml nära ödesbeslut

2026 06 22

Kreml uppges vara på väg att spela ut vad som kan vara sitt sista kort i Ukrainakriget.

Rysslands militära produktion har stagnerat.

Med undantag för långdistansvapen och obemannade system har Putinregimen förlorat förmågan att öka vapenproduktionen, uppger källor för den ansedda tidningen Financial Times. 

– Utan investeringar är det omöjligt att öka vapenproduktionen, och det kommer att ta år, säger en av tre västerländska underrättelsetjänstemän som tidningen talat med.

“Enda alternativet”

Rekordlåg arbetslöshet och svårigheter att attrahera kvalificerade specialister för högteknologisk utveckling uppges också ställa till det för Ryssland.

Samtidigt har Ukrainas utveckling av drönare med längre räckvidder accelererat. Det har minskat den ryska fördelen av att vara fler soldater på slagfältet.

Nu återstår enbart Kremls “enda alternativ”, skriver FT.

Massmobilisering.

– Ryssland kommer att leta efter olika sätt att påverka situationen i Ukraina, men förutom kärnvapen tror jag inte att de verkligen kommer att kunna förändra stridernas förlopp under de kommande månaderna om de inte tillkännager ytterligare en mobilisering, säger Konrad Muzyka, chef för den polska analysgruppen Rochan Consulting, enligt exiltidningen The Moscow Times.

Andra läser: Natoland säger nej – vill inte motverka Ryssland

Sista kortet

En ny tvångsmobilisering i Ryssland har av experter uppskattats som Vladimir Putins sista kort att spela ut. Scenariot beskrivs som ett val mellan kriget eller ryska folket och skulle kunna rubba regimens stabilitet.

Det är något Putin har varit angelägen om att undvika, efter att den första "partiella mobiliseringen" visat sig vara oerhört impopulär och fick många ryssar att emigrera, uppgav CNN tidigare i juni.

Nigel Gould-Davies, senior fellow för Ryssland och Eurasien vid International Institute for Strategic Studies, menar att Kreml snart står inför “ett grundläggande val”.

– Om huruvida de ska radikalt öka sina krav på Rysslands ekonomi och samhälle eller skala ner sina krigsmål, säger han till samma kanal.

Andra läser: Sverige slår USA – hamnar en plats före

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


22 jun 26

UPPGIFTER: Rysk katastrof nära – Ukraina sätter in dödsstöten

2026 06 22

Ukraina har intensifierat sina attacker mot den ryskockuperade Krymhalvön.

Samtliga broar som förbinder Krym med ryskockuperade regioner i Ukraina uppges ha attackerats och skadats.

Nu förbereder den ukrainska militären nådastöten.

Enligt en av Rysslands mest välkända militärbloggare planerar Ukraina en attack mot Kjertbron, som förbinder halvön med det ryska fastlandet.

Bloggaren, som använder aliaset ”Rybar”, bedömer att den ökade ukrainska aktiviteten på Krym är en del av förberedelserna inför en avgörande och storskalig attack mot den strategiskt viktiga bron.

– Trycket på Krymbron kommer helt klart att öka under de kommande veckorna, skriver Rybar på Telegram, enligt Berlingske.

– Fienden har delvis uppnått sina mål i form av en bränslekollaps och avbrott i strömförsörjningen och kommer nu försöka gå vidare till den sista fasen av sin långsiktiga kampanj, vars slutgiltiga mål är att förstöra Kjertbron, fortsätter militärbloggaren.

Potentiell katastrof för Ryssland

Ukraina har tidigare attackerat Kjertbron under kriget.

Två omfattande attacker genomfördes i oktober 2022 och i juli 2023.

Den senaste större attacken mot bron inträffade förra sommaren. I juni 2025 skakades bron av en kraftig explosion efter att den ukrainska säkerhetstjänsten SBU minerat flera brofästen.

Kjertbron är en central försörjningsled för den ryska krigsinsatsen i Ukraina och en viktig transportväg för ryska trupper. Om bron skulle slås ut bedöms det få stora militära konsekvenser för Rysslands anfallskrig.

LÄS MER: Putins missilfabrik under attack

Massiv prestigeförlust

Förutom de militära konsekvenserna vore en utslagen bro till Krym en enorm prestigeförlust för Rysslands diktator Vladimir Putin.

Halvön annekterades olagligt av Ryssland 2014 och betraktas i dag av Putinregimen som en integrerad del av den Ryska federationen.

När bron invigdes fyra år efter annekteringen sades den ha kostat 228 miljarder rubel att bygga, vilket vid tidpunkten motsvarade cirka 30 miljarder svenska kronor.

Ukrainas president Volodymyr Zelensky har flera gånger påtalat att Krymhalvön måste återgå till ukrainsk kontroll.

– Vi måste kämpa för folket på Krym, och i alla andra delar av det ockuperade Ukraina, sade han exempelvis 2024, tio år efter annekteringen.

LÄS OCKSÅ: SWEDBANK: Lägre priser i sommar – orsakar rusning 

Foto: Sociala medier resp Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen