Fotbollsklubb riskerar konkurs – spelade nyss i allsvenskan
2025 03 19
För bara några år sedan vankades stormatcher i Europa mot engelska Arsenal och turkiska Galatasaray.
År 2015 gick Östersunds FK upp i allsvenskan.
Knappt två år senare tog klubben sin första titel genom att ta hem svenska cupen, vilket ledde till Europaspel och sextondelsfinal mot klassiska storklubben Arsenal i Europa League.
Sedan dess har det mesta gått snett.
Laget åkte ur allsvenskan 2021 och har i flera år befunnit sig i ekonomisk kris.
Nu riskerar ÖFK konkurs och kan dra sig ur spel i superettan – ett besked som kommer bara tio dagar före säsongspremiären.
– Vi har i nuläget inte det kapital som behövs för att starta och genomföra säsongen, men vi jobbar vidare för att kunna lösa det, säger Anders Cederberg, ordförande för Östersunds FK Elitfotboll AB, enligt Fotbollskanalen som hänvisar till sajten fotbollz.se.
Utesluter inte konkurs
Östersunds FK utesluter inte konkurs under året.
– Det finns idag inga garantier, men vi arbetar för att undvika konkurs, och den föreslagna investeringen hjälper klubben lång väg om målet uppnås, informerar klubben på sin hemsida.
Att det ekonomiska läget befinner sig mer eller mindre på bristningsgränsen är ingen hemlighet.
Enligt ÖFK arbetas det för att återställa underskottet från 2024 och det finns en betalning som löper över april månad. Den avser en gammal skatteskuld på drygt tre miljoner kronor.
– Vi har aktivt sökt investeringar till elitbolaget. Just nu har externa parter arbetat fram en tänkt investeringsmodell för att kunna investera i lagets spelartrupp. Förra veckan gjorde ÖFK bedömningen att detta kändes genomförbart och att ekonomin skulle hamna i balans.
– Just nu känns det inte lika klart att klubben klarar detta, ungefär hälften av det uppsatta målet om 11 miljoner saknas. Gensvaret behöver öka för att det ska spelas elitfotboll på Jämtkraft Arena under 2025.
Räddades i sista stund
ÖFK:s ekonomiska problem har varit återkommande de senaste åren, vilket försatt klubbens elitlicens i fara.
I höstas räddades föreningen efter att i absolut sista stund fått in tre miljoner kronor som skulle betalas till Skatteverket, en skuld från pandemin.
– För en knapp timme sedan gjorde vi det. Vi har dessutom fått in så mycket pengar så vi har säkrat driften för hela det här året, säger han vid en presskonferens på måndagskvällen, sade Anders Cederberg på en pressträff i oktober.
Foto: Moda Futbol FC
Text: Redaktionen