29okt2025

Förutspår rusning till Sverige

2023 08 10

Från och med nästa år kan vi räkna med ett betydligt mer välbesökt Sverige.

Det förväntas nämligen en enorm rusning till Sverige och våra skandinaviska grannländer i framtiden, kanske redan med start nästa sommar.

Trenden är tydlig enligt en ny rapport från Mastercard – som ser hur bokningarna till Sverige, Finland, Norge, Danmark och även Nederländerna tycks öka med rejäl hastighet.

Och det finns flera anledningar varför, rapporterar Reuters.

Driver turister norrut

En stor anledning är att turister, efter sommarens värmeböljor kring Medelhavsländerna, tycks vilja söka svalare alternativ för sin semester.

– Faktorer som billigare flygpriser och svagare valutor i Skandinavien kan spela roll, men en av världens största researrangörer TUI säger på onsdagen att klimatförändringarna också kommer att driva fler turister norrut, framhåller nyhetsbyråns reportrar Marie Mannes och Rachel More.

Skogsbränder i Grekland

Efter sommarens höga temperaturer, som gjort vistelser både olidliga och livsfarliga, öppnar nu just TUI för ett skifte i resesäsongen.

Resor till de södra länderna på kontinenten kanske ska läggas på våren och hösten, medan man istället lägger fokus på norra Europa på sommaren.

Företaget har den här sommaren behövt stå för omkostnader motsvarande omkring 300 000 kronor kopplat skogsbränderna på bland annat grekiska Rhodos då TUI-kunder behövt lämna sina hotell.

– Vi kommer att flyga till Grekland i mitten av november och jag frågade faktiskt mina kollegor, vi kanske borde öppna för det till slutet av året, till eller efter jul, säger TUI:s vd Sebastian Ebel enligt Reuters.

– Det ger oss fler möjligheter till tillväxt.

Märks av  i Norden

Det stigande intresset för resor till Norden märks på hemmaplan.

Till ödistriktet Vesteraalen i norra Norge har det till exempel satts in direktflyg efter att platsen börjat locka turister från centrala och södra Europa som uttryckt att de velat fly värmeböljan.

Och redan nu arrangerar italienska resebyråer gruppresor till Stockholm.

– Förra året åkte vi till södra Spanien och det var väldigt varmt, i år bestämde vi oss för att åka till en svalare plats, säger Diego Bruno, en av de italienska besökarna, till Reuters.

Foto: A. Hunko

Text: Redaktionen


Ny lågpriskedja kommer till Sverige

2026 03 26

Ytterligare konkurrens på lågprismarknaden är på gång.

Kedjor som Rusta, Clas Ohlson och Dollarstore kommer att få utökad konkurrens i Sverige.

Detta eftersom att den finländska lågprisjätten Puuilo kommer att stiga in på den svenska lågprismarknaden.

Kedjan har i dagsläget 60 butiker i Sveriges grannland i öst – och satsar på ett 100-tal i Norden inom fyra år, rapporterar Market.

Ny lågpriskedja

Hos Puuilo finns bland annat byggmaterial, elartiklar, hushållsprodukter, trädgårdsartiklar och verktyg.

Exakt när kedjan gör entré på den svenska marknaden är ännu oklart – men en Sverigechef har utsetts och en första butik ska öppnas inom 18 månader.

– Inmarschen i Sverige väntar runt hörnet, uppger Market.

Det är Puuilo

Puuilo grundades år 1982 och är en av de ledande lågprisvaruhuskedjorna i Finland.

– Puuilo startade som en snickarverkstad, förklarar kedjan om sin historia.

– Först fanns det sex gamla bussar, som gick runt Finlands byars och städers marknadsplatser, och sålde järnvaror. I början av 2000-talet övergavs bussarna och byggandet av affärer började.

Kedjan omsatte förra året 442 miljoner euro – en ökning med 15 procent.

Rörelseresultatet landade på 75 miljoner euro.

Läs mer: Hushållen varnas för prischock – på grund av vädret

Sedan tidigare

Redan förra året aviserade kedjan att de hade för avsikt att expandera till den svenska marknaden.

Detta i samband med en delårsrapport.

– Puuoilos ledning har reviderat sin uppskattning av butikspotentialen i Finland uppåt till över 90 butiker, meddelade bolaget i fjol.

– Företaget kommer också att inleda en organisk internationell expansion, för vilken det kommer att öppna butiker i Sverige.

“Noggrant utvärderat”

Så här lät det från vd Juha Saarela då:

– Vi ser betydligt större potential att utöka vårt butiksnätverk i Finland än vad vi tidigare beräknat, sade han då.

– Dessutom har vi noggrant utvärderat utsikterna för Puuilo-butiker utomlands och kommer att testa butiker i Sverige under strategiperioden.

Läs mer: Ica-handlare går i taket – efter Ulf Kristerssons uttalande

Foto: M. Petrucci

Text: Redaktionen


25 mars 2026

Nytt favoritland – 5 miljoner svenskar ska åka dit

2026 03 26

Länder som Spanien, Frankrike och Italien får erkänna sig besegrade.

Svenska folket tycks lockas av ett helt annat resmål än de klassiska turistmagneterna.

Nu är det istället Danmark som seglar upp som ny favorit.

Nästan varannan svensk, 47 procent, uppger att de kommer att besöka grannlandet någon gång inom de närmaste tre åren, enligt en marknadsundersökning av VisitDenmark.

– Att så många svenskar planerar att resa till Danmark visar tydligt att intresset för närresor växer, säger Ulf Staaff, Travel Commercial Manager på Stena Line, i en kommentar.

Färjerederiet har tydligt märkt av det ökade suget.

– För resenärer som värderar trygghet, flexibilitet och närhet erbjuder Danmark korta resor till både välbekanta och outforskade besöksmål – ett upplägg som passar för spontana weekendresor, långhelger eller vistelser under vår och sommar, säger Ulf Staaff.

Spontanresor

Det som gör Danmark särskilt attraktivt är det korta avståndet. Destinationen blir därför ett naturligt val för spontanresande, inte minst över helger.

Köpenhamn, Tivoli och Legoland hör till några av de mest populära resmålen. Men hela Danmark växer i svenskarnas ögon, och nu väntas alltså en svensk invasion där drygt fem miljoner kommer att besöka landet de kommande åren.

– Nära hälften av svenskarna överväger en resa till Danmark och detta visar att landet fortsatt är ett attraktivt resmål på den svenska marknaden. Samtidigt visar analysen att kännedomen ofta är koncentrerad till några få destinationer, vilket innebär en potential att inspirera fler att upptäcka fler delar av landet, säger Åsa Lindberg, Senior Market Manager på VisitDenmark, i ett uttalande.

LÄS MER: Ica-handlare går i taket – efter Ulf Kristerssons uttalande

Ökat tryck i påsk

Svenskarna har dock inte övergivit resor längre bort. Enligt resebyrån Ticket ökar påskresandet, framför allt inom Europa.

Jämfört med förra året är det 17 procent fler bokningar i år.

– Vi ser att många längtar efter ledighet och vill komma iväg under påsken, gärna till resmål som ger en tydlig kontrast till vardagen hemma, säger Tiyoneh Jah, PR- och kommunikationsansvarig på Ticket.

Hos Ticket är London det mest bokade resmålet, följt av Malaga, Alicante, Paris och Rom.

LÄS MER: Cafékedja öppnar i Sverige – succé i över 40 länder

Foto: A. Piacquadio

Text: Redaktionen