GROVA BROTTSLIGHETEN: Förutspår katastrofal utveckling

2023 01 27

Skärpta straff, fler poliser och nya lagar.

Trots flera åtgärder fortsätter de dödliga skjutningarna att nå rekordnivåer i Sverige.

Och trenden är uppåtgående.

Det menar Gunnar Appelgren, polis och gängexpert.

– Vi har unga pojkar som lever för våldet, som ser fram emot att mörda, säger han till DN.

Han förutspår att antal döda per år kan öka dramatisk de kommande åren. Under 2022 avled 61 personer i samband med skjutningar.

– Folk tror att vi ligger i topp men vi är inte i närheten. I USA åker man in i ett område och pepprar vem som helst. Om Sverige får ”drive by shootings” kanske det blir 200 döda på ett år, framhåller Gunnar Appelgren.

Han varnar för att nästa generation gängkriminella kan ”ta det en nivå till” och att Sverige inte haft sitt ”nine eleven” ännu.

Måste in bakom lås och bom

Gängexperten anser att det finns flera gängkriminella som inte är mottagliga för sociala insatser. Endast inlåsning hjälper.

– Så kanske polisen också måste tänka. Vilka kriminella är mottagliga för insatser och vilka är så skadade att bara inlåsning hjälper för att de ska sluta mörda?

Nya våldsdåd

Samtidigt fortsätter våldsdåden att skaka Sveriges huvudstad Stockholm.

I natt inträffade en kraftig explosion vid ett flerfamiljshus i Akalla. Ingen person uppges ha skadats, däremot rapporteras det om omfattande materiella skador.

Polisens nationella bombskydd anlände till platsen under natten.

– Ingen person är i nuläget gripen men polisen har information som vi arbetar vidare med. Det hålls förhör och andra utredningsåtgärder på platsen, framhåller Stockholmspolisen.

En förundersökning om allmänfarlig ödeläggelse är inledd.

Larmet: Rekryterar tolvåringar

Enligt uppgifter till Sveriges Radio använder flera kriminella nätverk i Stockholm barn, så unga som 12 år, i brottsuppläggen.

– Barnen lockas med pengar, men det finns även uppgifter om att äldre kriminella hotar att skada deras familjer om de inte utför uppdrag åt gängen, rapporterar radiokanalen.

Torsten Alm, utredare av grov brottslighet i södra Stockholm, bekräftar utvecklingen.

– Det märks mer och mer, säger han till SR.

Foto: M. Förtsch

Text: Redaktionen


Ryska soldater kapitulerar

2026 02 20

Ryska trupper har lagt ned sina vapen.

Ryska soldater har frivilligt överlämnat sig till ukrainska styrkor i den hårt pressade staden Kupiansk.

Detta efter att ha kontaktat ett ukrainskt chatbot‑projekt som uppmanar trupper att ge upp, rapporterar RBC Ukraine.

Trupper kapitulerar

En grupp ryska soldater har valt att lägga ner sina vapen och kapitulera till ukrainska styrkor i Kupiansk i nordöstra Ukraina.

Soldaterna befann sig länge utan logistik eller rotationer och hittade till slut en väg ut genom att använda chatbotten “I Want to Live” – ett ukrainskt projekt som hjälper ryska trupper att kapitulera och säkert övergå till ukrainsk kontroll.

– Jag skrev till Telegram‑tjänsten “I Want to Live“. Boten svarade och registrerade all min information. Sedan skickade jag min plats och min position, säger en av de ryska soldaterna som överlämnade sig.

Soldaterna uppehöll sig i Kupiansk i ungefär sex månader och tvingades gömma sig i bostadsområden när deras egen armé började skjuta mot dem i ett försök att hindra deras överlämning.

De lyckades ändå lämna staden medan ukrainska styrkor följde med som skydd.

LÄS MER: KRAVET: Ryska soldater ska lämna sex länder

Fientlig eld från egen sida

Under processen upptäcktes gruppen av en rysk drönare och tvingades söka skydd när deras eget artilleri och attack‑FPV‑drönare började beskjuta dem.

Situationen blev så desperat att de var tvungna att söka skydd i privatbostäder innan de kunde nå en säker zon.

– Det är intensiv propaganda – de sitter och väntar på något oklart. Men de har inte många alternativ — det är antingen att dö eller kapitulera, sade en av de tillfångatagna och uppmanade sina före detta kamrater att ge upp istället för att stanna kvar.

Fortsatt spänt läge

Kupiansk har varit en strategiskt viktig punkt under konflikten och ukrainska styrkor har sagt att de kontrollerar stora delar av staden, även om strider och attacker i området fortsätter.

Tidigare rapporter visar att bara få ryska trupper finns kvar inom vissa stadsdelar och att ukrainska styrkor i stor utsträckning har återtagit kontrollen över området.

Den senaste kapitulationen är ett ovanligt exempel på ryska trupper frivilligt lämnat stridslinjen efter att ha insett att de saknar förnödenheter, stöd och möjlighet att genomföra effektiva operationer.

LÄS MER: UPPGIFTER: Ryskt jätteerbjudande till Donald Trump

Foto: Bohan_伯韩-Shen_沈-

Text: Redaktionen


18feb26

Pensionärer vallfärdar till Willys – här är anledningen

2026 02 18

Sveriges pensionärer har en tydlig favorit bland Sveriges matbutiker.

Bland personer över 60 år är lågprisjätten dominerar Willys. Det visar en färsk undersökning från marknadsundersökningsföretaget Yougov.

Willys når ”överlägset flest köpare” i kundgruppen, rapporterar Dagligvarunytt som tagit del av undersökningen.

Hela 62,3 procent av svenskarna som är 60 år eller äldre har handlat hos Willys minst en gång under mätperioden oktober-december 2025. Siffran innebär att Willys toppar mätningen i överlägsens stil. Tvåa på listan hamnar Lidl med 48,5 procent.

Här är anledningen

Enligt Yougovs analytiker Fredrik Bendz finns en tydlig förklaring till varför Willys är populärast bland pensionärer: kedjan har en stark lågprisprofil, vilket lockar äldre kunder.

– Drygt var tredje ”60-plussare” är starkt prismedveten, säger Bendz till Dagligvarunytt.

– Konsumenterna har generellt varit väldigt priskänsliga sedan inflationsåren och ”60-plussarna” har ett snarlikt inköpsbeteende, fortsätter han.

Viktig kundgrupp

Personer över 60 år är en viktig kundgrupp för livsmedelskedjorna. Gruppen utgör 38 procent av hushållen, enligt Yougovs mätning.

LÄS MER: Arlas besked till hushållen – prisförändring i butikerna

Billigare än Willys

Willys har i flera undersökningar pekats ut som Sveriges billigaste matkedja. Men i slutet av januari fick kedjan se sig besegrad av Lidl.

Enligt en undersökning från Pensionärernas riksorganisation, PRO, har Lidl den billigaste matkassen.

Den tyska lågprisjätten kunde erbjuda en matkasse på 1 082 kronor medan Willys låg på 1 088 kronor, vilket visserligen var billigast bland de större kedjorna. Ica Maxi Stormarknad var hack i häl med en matkasse på 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, sade Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

LÄS OCKSÅ: Bilägare varnas – viktig del av bilen försvinner 

Foto: Willys Axfood

Text: Redaktionen