Förtvivlade vittnen – efter nattens dödsexplosion

2023 09 28

En 25-årig kvinna har dött efter en explosion i Uppsala.

Larmet kom till polisen 03.45 natten till torsdag.

Flera personer ringde 112 efter att ha hört en hög smäll i ett bostadsområde strax utanför staden.

Väl på plats konstaterade polisen att två hus fått kraftiga skador av en explosion och ytterligare tre hus skadades.

En kvinna i 25-årsåldern transporterades omedelbart till sjukhus och bekräftades död av polisen klockan 06.17.

Var inte måltavla

Explosionen i sig kopplas till den pågående och allt mer eskalerande våldsvågen.

Däremot har kvinnan som avlidit ingen koppling alls till konflikten, enligt uppgifter till Aftonbladet.

Hon ska inte ens ha varit måltavla – vilket istället ett intilliggande hus ska ha varit.

Nu berättar förtvivlade grannar om nattens händelser som skakar Uppsala.

– Jag känner hopplöshet och maktlöshet men jag tänker bo kvar, det här måste ta slut någon gång. Det är sorgligt att det drabbar så många helt oskyldiga, säger grannen Lars Sandén Warg till Upsala Nya Tidning.

"Grannar sprang"

Han berättar att han vaknade av en kraftig smäll.

En tryckvåg gjorde att tavlorna rasade ned från väggarna.

Robin Söderberg, som även han bor i närheten, har också påverkats av nattens explosion.

Han säger till lokaltidningen att han kunde se hur grannar sprang omkring i riktning mot de spränga husen och då insåg att det hade förekommit en sprängning.

– Visst har man tankar på att flytta när sådant här händer, men samtidigt händer det på så många platser just nu så man vet inte vart man skulle vilja flytta, säger Robin Söderberg till UNT.

"Total förödelse"

Enligt flera uppgifter är det hus som fått värst skador mer eller mindre totalförstört.

Det har strukturella skador och fönsterna är utblåsta, uppger Aftonbladet.

På två intilliggande hus är fasaderna bortsprängda.

– Det var total förödelse. Hela ytterväggen är borta och grannhuset är också helt demolerat, säger ett vittne till tidningen.

Misstänkt mord

Nationella bombskyddet befinner sig på brottsplatsen och gör en teknisk undersökning.

Polisen utreder händelsen som mord och grov allmänfarlig ödeläggelse.

– Platsen är avspärrad, framhåller polisregion Mitts kommunikationsenhet på polisens hemsida.

Arkivfoto: Polisen Linköping

Text: Redaktionen


19 aug 26

60 000 kronor per villa – alla kan ansöka 1 september

2026 08 20

Snart kommer många husägare kunna ta del av ett nytt stöd.

Från och med den 1 september kan villaägare ansöka om bidrag för energieffektivisering i småhus – det vill säga villor, radhus, kedjehus och parhus.

Det nya stödet syftar bland annat till att minska hushållens känslighet för höga energipriser.

Nu går Handelsbanken ut med en uppmaning.

Storbanken beskriver stödet som ett bra tillfälle för villaägare att se över sin energianvändning och ekonomi inför framtida renoveringar.

– Många villaägare vill sänka sina energikostnader men det kan vara svårt att veta var man ska börja och vilka investeringar som gör störst skillnad. Ett bra första steg är att få koll på husets energianvändning och vilken skillnad investeringen gör för både plånboken, energiklass och klimatet, säger Mathias Olausson, kontorschef Handelsbanken Kungälv.

– Därefter kan vi hjälpa till med att se över finansiering och hur olika renoveringsåtgärder påverkar den egna ekonomin.

Fem tips inför ansökan

Här är Handelsbankens fem tips inför öppnandet av ansökan:

1, Börja med att se över husets energiförbrukning och var de största energitjuvarna finns.

2, Kontrollera om du omfattas av stödet. Huset ska bland annat ha ett värdeår före 1990 och användas som permanent bostad. Hus som redan är anslutna till fjärrvärmenätet omfattas inte.

3, Se vilka åtgärder som passar ditt hus. Stödet omfattar flera typer av åtgärder, bland annat tilläggsisolering, byte eller förbättringar av fönster och dörrar samt vissa åtgärder och förbättringar av husets uppvärmningssystem.

LÄS OCKSÅ: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi 

4, Planera ekonomin innan du startar. Stödet betalas ut först när åtgärderna är genomförda. Därför är det bra att tidigt räkna på hela investeringen och fundera över hur den ska finansieras. Titta på kostnaden här och nu och på hur åtgärden kan påverka husets framtida energianvändning och dina boendekostnader.

5, Se till helheten och tänk långsiktigt. Att energieffektivisera ett hus är ofta en långsiktig investering. Genom att väga samman husets energianvändning, planerade renoveringar och den egna ekonomin blir det lättare att prioritera mellan olika åtgärder.

Källa: Handelsbanken

ANDRA LÄSER: Värsta sedan krigsstarten – massuttag från ryska bankkonton

Foto: Marcusoscarsson.se 

Text: Redaktionen


19 aug 26

UPPGIFTER: Ryssland har slagit till mot Natoland

2026 08 19

Ryssland misstänks för inblandning i ett sabotage mot en militär anläggning på Natos territorium.

Förra veckan kom rapporter om en storskalig brand vid försvarsföretagets Milrem Robotics anläggning i Estland.

Branden i byggnaden i Tallinn utreds som misstänkt anlagd.

Nu kopplas Ryssland till det påstådda sabotaget.

Det bekräftar Estlands premiärminister Kristen Michal.

– En av utredningens teorier är att detta var en sabotagehandling, med stöd av Ryssland, säger han enligt oberoende Moscow Times.

Identifierat misstänkta

De misstänkta för dådet har identifierats.

Enligt premiärministern är personerna bosatta i Lettland. Åklagaren har begärt att de ska gripas.

– Estland tar alla attacker mot vår försvarsindustri på största allvar. Vi kommer alltid att skydda våra medborgare och företaget med alla medel som står till buds, framhåller Michal.

Hjälper Ukraina

Milrem Robotics producerar obemannade markstridsfordon. 

Företaget har ett nära samarbete med Ukraina. Bland annat levereras den obemannade markroboten THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) till den ukrainska armén.

Roboten används för att stödja infanteri genom att transportera utrustning och evakuera skadade. Den kan också utrustas med vapensystem.

LÄS MER: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Danmark har varnat

Ryssland har tidigare förnekat anklagelser om att ha planerat eller utfört sabotage mot länder utanför Ukraina.

Flera västländer varnar dock för ryska sabotageaktioner.

Danmarks militära underrättelsetjänst FE bedömer det som “sannolikt” att Ryssland kontinuerligt “planerar och förbereder” sabotage mot mål i flera europeiska länder.

På FE:s egen skala motsvarar begreppet “sannolikt” att risken för sabotage i någon form ligger på mellan 60 och 90 procent.

– Ryssland har ökat sin vilja att ta risker för att testa och pressa oss här i väst, har Anja Dalgaard-Nielsen, chef för FE:s underrättelsesektor, sagt till Danmarks Radio.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor amerikansk säkerhetslucka kan utnyttjas av Kina

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen