Försvunnet flygplan har hittats – efter 53 år

2024 06 12

Den 27 januari 1971 försvann ett flygplan i den amerikanska delstaten Vermont.

Ingen visste var det hade tagit vägen.

Privatplanet, med fem män ombord, var spårlöst försvunnet.

Händelsen har förblivit ett mysterium i USA i 53 år – men nu har flygplanet med all sannolikhet hittats.

– Vi är 99 procent säkra, säger undervattenssökaren Garry Kozak enligt The Independent.

På 60 meters djup

Flyget var på väg till Rhode Island och försvann kort efter avgång från Burlington i Vermont. Det snöade kraftigt samma natt och experter tror att vraket legat på botten i insjön Lake Champlain.

Men där och då hittades inga vrakdelar. Några dagar efter att flygplanet försvunnit frös dessutom sjön.

Minst 17 olika sökoperationer har letat efter planet men utan resultat.

Tills nu. Förra månaden ska Garry Kozak och hans team ha hittat vraket efter att ha gått igenom ekolodsbilder och börjat leta med en fjärrstyrd undervattensrobot i just Lake Champlain.

På 60 meters djup hittades delar av flyget vars färgmotiv stämmer överens med det plan som försvann för 53 år sedan.

– Att hitta det här nu ger en känsla av lugn. Samtidigt är det en väldigt sorglig känsla, säger Barbara Nikita, brorsdotter till George Nikita som var pilot på planet, till AP.

– Vi vet vad som hände. Vi har sett bilder. Vi kämpar med det nu.

"Öppnar för fler frågor"

En man som förlorade sin pappa på flyget har också uttalat sig.

– Att spendera 53 år med att inte veta om planet befann sig i sjön eller på ett berg någonstans var oroande, säger Frank Wilders om åren som gått.

– Och återigen, jag känner mig lättad över att jag vet var planet är nu men tyvärr öppnar det för andra frågor som vi måste arbeta med nu.

Små förhoppningar

Den senaste stora sökinsatsen genomfördes 2014. Samma år försvann Malaysia-planet MH370 och förhoppningar väcktes om att ny teknik skulle kunna hitta vraket, men så blev inte fallet.

Tre av de fem männen som var ombord på planet var anställda vid utvecklingsföretaget Cousins Properties som arbetade med ett utvecklingsprojekt i Burlington.

De två övriga tillhörde besättningen. 

En minnesstund planeras nu när anhöriga fått reda på var planet finns.

Arkivfot: J. Wood

Text: Redaktionen


Helt ny superbro på gång i Norden – ska snart stå klar

2026 01 14

En sprillans ny bro är på väg att stå klar i Sveriges grannland.

Danska Vejdirektoratet har gått in på slutspurten.

Senast nästa månad ska den nya Storströmsbron stå färdig. Det markerar slutet på det enorma projektet om att ersätta den tidigare bron, som förbinder Själland med Falster.

– Som det ser ut nu räknar vi med att det sker senast i februari 2026, säger projektledaren Niels Gottlieb om premiären, enligt Vejdirektoratet.

Kan användas av semestersvenskar

Projektet har blivit försenat. Planen var egentligen att bilar skulle kunna köra över bron redan i höstas.

Den nya bron kommer att bli fyra kilometer lång och blir därmed Danmarks tredje största bro, enbart överträffad av Öresundsbron och Stora bältbron. Prislappen har landat på omkring 4,1 miljarder danska kronor.

Bron kommer dessutom att vara till glädje för många semestrande svenskar som kan utnyttja färdvägen på väg ned till kontinenten. 

– Vi ser alla fram emot att kunna öppna den nya bron för bilar, cyklister och fotgängare. Vi vet också att det finns många i området som ser fram emot broöppningen, säger Niels Gottlieb.

LÄS MER: Två länder i Europa kan slås samman

Viktig länk

Den tidigare Storströmsbron kommer att rivas när den nya är helt klar. Den gamla är över 80 år gammal och närmar sig bäst före-datum, vilket kräver stora underhållsinsatser för att hålla trafiken säker. 

Dessutom bedöms bron vara för smal för dagens trafikvolymer och har enbart en enkelspårig järnväg, vilket begränsar tågtrafiken.

I den nybyggda varianten kommer det istället att finnas en dubbelspårig järnväg, vilket bedöms vara en nyckel i en framtidssäker anslutning.

– Storströmsbron är av stor regional betydelse och är även en viktig del av järnvägskorridoren mellan Köpenhamn och Tyskland. Denna järnvägskorridor går via järnvägslinjen Köpenhamn-Ringsted via Køge och kommer att förstärkas avsevärt med den kommande Fehmarn Bält-tunneln och tillhörande järnvägsanläggningar, förklarar Vejdirektoratet.

LÄS MER: Byggjätte i konkurs

Foto: News Öresund

Text: Redaktionen


12 januari 2026

”Har gjort det nästintill omöjliga” – styrkebesked från Ukraina

2026 01 14

Under natten har ryska attacker mot anläggningar i Kryvyj Rih slagit ut strömmen för omkring 45 000 ukrainare.

Beskedet kom från Oleksandr Vilkul som leder militärförvaltningen i staden.

– Fienden har återigen genomfört en storskalig drönarattack mot en infrastrukturanläggning, uppger han i ett inlägg på Telegram.

Var snäll och fyll på med vatten och ladda era enheter om ni kan.

”Har gjort det nästintill omöjliga”

Inga människor ska ha skadats i den massiva attacken, som slog ut stora delar av elförsörjningen under natten.

Men tidigt på morgonen kommer ett styrkebesked från den ukrainska regionen.

– Energiarbetarna har gjort det nästintill omöjliga. Strömmen har återkopplats i Kryvyj Rih efter den ryska drönarattacker som lämnade 45 000 utan elektricitet, säger Oleksandr Vilkul, rapporterar Kyiv Independent.

– Pannanläggningarna har startats upp och når redan driftstemperaturer. Kommunala transporter går normalt, inklusive höghastighetsspårvagnen. Vattenförsörjningen fungerar.

LÄS MER: Ryssland har attackerat sig själva

Kallt i Ukraina

De ryska attackerna mot infrastrukturen i Ukraina slår hårt mot landets befolkning nu när vinterkylan har slagit till.

– Nattens temperaturer i Kiev var -14 grader. Väderprognoserna visar att frostförhållanden sannolikt kommer att fortsätta i minst två veckor till, uppger tidningen.

Förra veckan slog de ryska styrkorna ut elförsörjningen i flera regioner.

– Invånarna i huvudstaden Kiev har kämpat med liknande utmaningar de senaste dagarna, när tusentals invånare stod utan värme efter en massiv nattattack den 9 januari som riktade sig mot kritisk infrastruktur och dödade minst fyra personer.

Många sammandrabbningar

Det senaste dygnet har de ryska och ukrainska styrkorna drabbat samman på flera platser längs fronten, allra flest kring staden Pokrovsk.

– Igår utsatte fienden ukrainska enheter och befolkade områden för fyra missilattacker och 42 flyganfall. De använde 25 missiler och släppte 78 bomber, uppger den ukrainska generalstaben i ett uttalande, rapporterar tidningen.

LÄS MER: Ryssland har attackerat polsk anläggning

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen