Försvunna pensionärsparet – två har hittats döda

2024 11 02

Två personer har hittats döda i ett område där det försvunna pensionärsparet har sökts.

Per Inge, 80 och Margareta, 83 försvann på fredagen förra veckan när de var ute på en svamputflykt i skogen utanför Boxholm.

Nu har två döda personer hittats i området, uppger Aftonbladet.

Hittades på genomsökt område

Polisen bekräftar att två personer har hittats avlidna.

Det rör sig troligtvis om de två försvunna pensionärerna.

De hittades på en plats som har ingått i den mycket omfattande sökinsats som pågick i flera dagar men avslutades på onsdagen.

– Två personer har hittats på en plats i ett område som vi tidigare sökt igenom, säger Kurt Marklund vid polisen, enligt tidningen.

Missing People har anmält

Det är Missing People som har anmält till polisen att två personer har hittats döda, uppger Expressen.

– Vi har fortsatt att leta i området som varit aktuellt, säger Magnus Idebro på Missing People, enligt tidningen.

Polisen uppges vara på väg till platsen.

Inte långt från bilen

Polisen bekräftar också att man misstänker att de två döda personerna är det försvunna pensionärsparet.

Man säger också att det troligtvis rör sig om en olycka.

De två döda personerna hittades relativt nära den bil som pensionärsparet hade parkerat i anslutning till området.

– Det är inte jättelångt ifrån bilen, men om det är 500 meter eller 800 meter, det kan jag inte säga exakt. Men vi har fortsatt att leta i det område som varit aktuellt, säger Magnus Idebro till Expressen.

Missing People fortsatte söka

Pensionärsparet försvann på fredagen förra veckan, och anmäldes försvunna på måndagen.

Sedan dess har det pågått en stor sökinsats. Polisens aktiva sökinsats avslutades dock i onsdagens, eftersom det bedömdes att paret inte längre kunde vara vid liv.

Missing People meddelade dock att de tänkte fortsätta med sökandet idag lördag.

Och det sökandet har alltså resulterat i att två personer har hittats döda.

LÄS OCKSÅ: SONENS TEORI: Tror att detta har hänt det försvunna pensionärsparet

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Trump fick särskilt löfte av Putin – väntar fortfarande

2025 05 27

Donald Trump har fått ett särskilt löfte av Putin, men det har fortfarande inte uppfyllts, och Trump uppges bli allt mer frustrerad.

Förra veckan talade USA:s president Donald Trump i telefon med Rysslands diktator Vladimir Putin.

Putin gav då Trump ett särskilt löfte, rapporterar CNN.

Men Trump väntar fortfarande på att löftet ska uppfyllas, och i takt med att frustrationen ökar, överväger presidenten nya sanktioner mot Ryssland.

Trump överväger nya åtgärder

I samtalet mellan Trump och Putin, lovade Putin att Ryssland skulle skriva ett ”fredsmemorandum” där de ryska kraven för vapenvila i Ukraina skulle presenteras.

Detta memorandum skulle skickas både till Ukraina och till USA.

Men efter en vecka väntar Trump fortfarande och har inte fått något dokument av Ryssland, uppger en källa till kanalen.

– Nu överväger Trump att gå vidare med nya sanktioner mot Moskva under de kommande dagarna, i ett tillstånd där han ventilerar sin ilska över konfliktens tillstånd, uppger personer med kännedom om saken för kanalen.

Ryssland anklagas ännu en gång för att medvetet förhala fredsprocessen, för att vinna tid. Men det ryska utrikesministeriets talesperson Maria Zakharova hävdar att Ryssland fortfarande arbetar med dokumentet.

– Ryssland fortsätter utvecklingen av utkastet till memorandum gällande det framtida fredsavtalet med definitionen av ett antal ståndpunkter, såsom: principer för lösning, tidsramar för eventuellt ingående av fredsavtal och potentiellt vapenvila under en viss tid i händelse av att motsvarande avtal nås, kommenterar Zakharova på tisdagen.

”Leker med elden”

Donald Trump har den senaste tiden gett uttryck till en växande frustration över Putins ovilja till fred.

På tisdagen dundrar Trump återigen mot Putin i ett inlägg på Truth Social.

– Vad Vladimir Putin inte inser är att om det inte vore för mig skulle många dåliga saker redan ha hänt Ryssland, och jag menar riktigt dåliga. Han leker med elden! kommenterar Trump.

Många vill nu se en hårdare amerikansk linje mot Putin. Donald Trump har också gett beskedet att han inte utesluter nya sanktioner mot Ryssland.

Utrikesminister Marco Rubio har dock sagt att Trump tvekar när det gäller nya sanktioner, eftersom presidenten är rädd att Ryssland då ska dra sig ur alla samtal och förhandlingar.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj sade på måndagen att Putin ”helt enkelt spelar spel med diplomatin och diplomater”, enligt kanalen.

Foto: President of Russia Office resp Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


JUST NU: Tyskland rasar mot allierad – ”Vår kamp får inte missbrukas”

2025 05 27

Tyskland rasar mot en allierad och antyder att landet känner sig utnyttjat i en väldigt känslig fråga.

Tyskland är Västeuropas största land och därför en tung aktör i geopolitiska sammanhang.

Nu höjer den tyska regeringen tonläget mot en allierad som man länge har känt ett extra ansvar för – av historiska skäl.

Tysklands regering antyder till och med att deras engagemang ”missbrukas”.

”Får inte missbrukas”

Tyskland har länge haft en policy kallad Staatsräson, enligt vilken man har ett extra ansvar för staten Israel. Detta med anledning av det historiska ansvaret för Förintelsen.

Men nu riktar Tysklands utrikesminister hårda ord mot Israel – och antyder att Tysklands engagemang missbrukas.

– Vår engagerade kamp mot antisemitism och vårt fulla stöd för staten Israels rätt att existera och dess säkerhet, får inte missbrukas för konflikten och den krigföring som för närvarande utkämpas i Gazaremsan, säger Tysklands utrikesminister Johann Wadephul, enligt Reuters.

– Vi är nu vid en punkt där vi måste tänka mycket noggrant över vilka ytterligare steg vi ska ta, säger den tyske utrikesministern.

”Inte längre någon logik”

Johann Wadephul understryker också att Tyskland inte kommer att exportera vapen som används till att bryta mot humanitär rätt.

Tyskland har, vid sidan av USA, visat ett starkt stöd för USA efter Hamas terrorattack den 7 oktober 2023, och har länge stått fast vid stödet även efter att allt fler kritiska röster höjts mot Israel.

Men nu kommer alltså tydliga signaler om att Tyskland är på väg att ändra sin inställning.

Omsvängningen kommer samtidigt som flera andra länder, däribland Storbritannien, Frankrike och Kanada, har signalerat att man vill få stopp på kriget i Gaza.

Det är inte bara den tyska utrikesministern som har förändrat sitt tonläge.

Även förbundskanslern Friedrich Merz riktar hård kritik mot Israel.

– Israelernas massiva militära attacker i Gazaremsan visar inte längre någon logik för mig – hur de tjänar målet att konfrontera terror, säger Merz, enligt nyhetsbyrån.

Foto: Steffen Prößdorf, Wikimedia

Text: Redaktionen