Försvarsmakten sätts in – polisen vädjar

2023 09 10

En stor sökinsats pågår efter en försvunnen kvinna.

Det är i Vetlanda kommun i Jönköpings län som polisen just nu arbetar med en stor sökinsats.

Detta efter att en kvinna i 45-årsåldern anmälts försvunnen.

Hon har en sjukdomsbild som kan göra det svårt för henne att hitta tillbaka till bostaden hon lämnat, och polisen har nu bett Försvarsmakten och Missing People om hjälp.

Om man får syn på kvinnan bör man kontakta polisen via 112.

Frigör resurser

Kvinnan försvann under lördagskvällen och då hon ännu inte hittats har polisen valt att frigöra mer resurser i sökandet.

– Polisen tog beslut om LSO, Lagen om skydd mot olyckor, vilket gör att vi kan frigöra mer resurs internt men även begära resurs externt. Under natten har patruller, hundförare och drönare arbetat för att lokalisera kvinnan utan resultat, framhåller polisen om situationen.

Ingen helikopter

Det har inte varit möjligt att använda helikopter som resurs på grund av vädret i området.

– Även lokal räddningstjänst har deltagit. Helikopter från polisen fanns inte tillgänglig under natten då vädret ej tillät detta. Helikopter är under förmiddagen fortfarande inte aktuellt pga dimma, fortsätter polisen.

– Utöver ovan nämnd resurs bistår Försvarsmakten och Missing people polisen i sökandet efter kvinnan från morgonen och framåt.

Gått ut med signalement

Kvinnan är 170 centimeter lång, normalbyggd med grårutiga byxor och en svart T-shirt med Musse Pigg-tryck.

Enligt polisen har hon god fysik och rör sig obehindrat.

Runt Pauliström

Kvinnan kan ha hunnit röra sig en längre sträcka sedan hon försvunnit och iakttagelser från ett större område runt Pauliström är av intresse.

– Det innefattar även närliggande större samhällen och områden kring exempelvis Vimmerby, Eksjö, Vetlanda, Åsheda och Högsby, framhåller polisen via sin webbsida.

– Gör allmänhet iakttagelser av någon person som kan vara denna kvinna, kontaktar man polis på tel. 112.

Arkivfoto: Polisen Kalmar-Öland FB

Text: Redaktionen


26 januari 2026

SWEDBANK: Gräns dras vid 50 000 kronor för privatpersoner

2026 01 26

Relationen mellan pengar och lycka är sedan länge ett omdebatterat ämne.

Studier har visat ett visst samband mellan ökad inkomst och nivå av lycka.

Nu presenterar Swedbank, i samarbete med Sparbankerna och Handelshögskolan i Stockholm, en färsk rapport på ämnet.

– Pengar är inte lycka, men ekonomi påverkar hur vi mår, säger Madelén Falkenhäll, ekonom för finansiell hälsa på Swedbank, i ett uttalande.

– En trygg ekonomisk bas minskar stress och oro, och ökar möjligheterna att bygga en trygg och självständig tillvaro. Hur vi använder de pengar vi har spelar också roll.

Gränsen dras vid 50 000 kronor

Det finns flera olika faktorer som påverkar upplevelsen av lycka, men ålder och inkomst är en av dem.

– Lyckan ökar med ålder och inkomst, men högre lön än 50 000 kronor verkar inte göra människor så mycket lyckligare, uppger Swedbank, med hänvisning till rapporten.

– Andelen som är olycklig är däremot betydligt högre bland de med lägst inkomst.

Två av tre väljer lycka

Rapporten innehåller också en studie hur människor värderar pengar i jämförelse med lycka.

Två av tre skulle hellre höja sin känsla av lycka än att höja sin inkomst.

– Det kan tolkas som att människor helst vill ha mer lycka, men att de medvetet eller omedvetet tänker att pengarna är vägen dit, eller att för lite pengar kan stå i vägen för lycka, säger Micael Dahlen, professor i Lycka vid Handelshögskolan i Stockholm.

LÄS OCKSÅ: Ica slår tillbaka om kontanter

Fler slutsatser

Rapporten bekräftar också att de som kan lägga undan pengar i sparande upplever större lycka, och de som spenderar pengar på upplevelser, istället för att köpa grejer, generellt är lyckligare.

– Man kan påverka sin lycka genom att hantera sin ekonomi klokt, säger Madelén Falkenhäll.

– Med ett sparande får man större möjligheter att påverka sitt liv, det ger trygghet och framtidstro. Att göra en budget och att lägga sina pengar på upplevelser och fritidsintressen snarare än shopping skapar också förutsättningar för lycka.

LÄS MER: Matjätte sänker priserna på tusentals varor

Foto: Swedbank

Text: Redaktionen


26jan2026

Kan bli jättekallt i Sverige – forskare varnar för kollaps

2026 01 26

Hårda och isiga vintrar kan återvända till Östersjöområdet i framtiden.

Samtidigt kan temperaturerna sjunka markant.

Varningen kommer från marinforskaren och professorn i geofysik, Petteri Uotila. I en intervju med den finska sjöfartstidningen Merimies-Unioni flaggar forskaren för att de smältande glaciärerna på Grönland kommer leda till att Golfströmmen kollapsar. Det tropiska varmvattnet från strömmen kommer inte längre att nå Nordeuropa.

Som mest kan medeltemperaturen rasa med 10 grader, varnar Uotila.

– Golfströmmen består av två delar. Den delen som har en betydande inverkan på Nordens klimat riskerar att försvagas, säger han till tidningen.

Enligt forskare kan kollapsen inträffa under detta århundrade. 

20 grader kallare

Det inflödande sötvattnet från glaciärerna gör att strömmarnas styrka går förlorad. 

Enligt en studie från nederländska Utrecht University kan temperaturerna sjunka markant i Sverige.

– Några av förändringarna är snabba och dramatiska. I till exempel Sverige ser vi sjunkande temperaturer med upp till 20 grader inom ett århundrade, har René van Westen, en av forskarna bakom studien, sagt till SVT.

Mika Rantanen, forskare vid Meteorologiska institutet i Finland, uppger att modeller visar att den kraftigaste minskningen av medeltemperaturen kan uppgå till 35 grader.

– Jag ser inget sätt för mänskligheten att anpassa sig till en så drastisk temperatursänkning på så kort tid, säger han till Iltalehti.

LÄS MER: Matjätte sänker priserna på tusentals varor 

FAKTA: Golfströmmen

- Golfströmmen är en varm ström vid havsytan som börjar vid Mexikanska golfen (därav namnet), går längs den nordamerikanska ostkusten och som sedan svänger österut in i Nordatlanten. Där delar den sig i två delar: en ström som går norrut och som kallas Nordatlantströmmen, och en ström som går söderut.

- Den norra delen, Nordatlantströmmen, bidrar med varmt vatten till Amoc, som är ett större system av havsströmmar i Atlanten. Amoc för det varma vattnet vidare till norra Europa, vilket har en avgörande betydelse för klimatet i Skandinavien.

Källa: Institutet för språk och folkminnen

LÄS OCKSÅ: “Kreml i chocktillstånd” – krävs på 225 miljarder dollar 

Foto: G. Ellis

Text: Redaktionen