12 aug 26

Försvarsmakten sätts in – polisen vädjar

2023 09 10

En stor sökinsats pågår efter en försvunnen kvinna.

Det är i Vetlanda kommun i Jönköpings län som polisen just nu arbetar med en stor sökinsats.

Detta efter att en kvinna i 45-årsåldern anmälts försvunnen.

Hon har en sjukdomsbild som kan göra det svårt för henne att hitta tillbaka till bostaden hon lämnat, och polisen har nu bett Försvarsmakten och Missing People om hjälp.

Om man får syn på kvinnan bör man kontakta polisen via 112.

Frigör resurser

Kvinnan försvann under lördagskvällen och då hon ännu inte hittats har polisen valt att frigöra mer resurser i sökandet.

– Polisen tog beslut om LSO, Lagen om skydd mot olyckor, vilket gör att vi kan frigöra mer resurs internt men även begära resurs externt. Under natten har patruller, hundförare och drönare arbetat för att lokalisera kvinnan utan resultat, framhåller polisen om situationen.

Ingen helikopter

Det har inte varit möjligt att använda helikopter som resurs på grund av vädret i området.

– Även lokal räddningstjänst har deltagit. Helikopter från polisen fanns inte tillgänglig under natten då vädret ej tillät detta. Helikopter är under förmiddagen fortfarande inte aktuellt pga dimma, fortsätter polisen.

– Utöver ovan nämnd resurs bistår Försvarsmakten och Missing people polisen i sökandet efter kvinnan från morgonen och framåt.

Gått ut med signalement

Kvinnan är 170 centimeter lång, normalbyggd med grårutiga byxor och en svart T-shirt med Musse Pigg-tryck.

Enligt polisen har hon god fysik och rör sig obehindrat.

Runt Pauliström

Kvinnan kan ha hunnit röra sig en längre sträcka sedan hon försvunnit och iakttagelser från ett större område runt Pauliström är av intresse.

– Det innefattar även närliggande större samhällen och områden kring exempelvis Vimmerby, Eksjö, Vetlanda, Åsheda och Högsby, framhåller polisen via sin webbsida.

– Gör allmänhet iakttagelser av någon person som kan vara denna kvinna, kontaktar man polis på tel. 112.

Arkivfoto: Polisen Kalmar-Öland FB

Text: Redaktionen


19 aug 26

UPPGIFTER: Ryssland har slagit till mot Natoland

2026 08 19

Ryssland misstänks för inblandning i ett sabotage mot en militär anläggning på Natos territorium.

Förra veckan kom rapporter om en storskalig brand vid försvarsföretagets Milrem Robotics anläggning i Estland.

Branden i byggnaden i Tallinn utreds som misstänkt anlagd.

Nu kopplas Ryssland till det påstådda sabotaget.

Det bekräftar Estlands premiärminister Kristen Michal.

– En av utredningens teorier är att detta var en sabotagehandling, med stöd av Ryssland, säger han enligt oberoende Moscow Times.

Identifierat misstänkta

De misstänkta för dådet har identifierats.

Enligt premiärministern är personerna bosatta i Lettland. Åklagaren har begärt att de ska gripas.

– Estland tar alla attacker mot vår försvarsindustri på största allvar. Vi kommer alltid att skydda våra medborgare och företaget med alla medel som står till buds, framhåller Michal.

Hjälper Ukraina

Milrem Robotics producerar obemannade markstridsfordon. 

Företaget har ett nära samarbete med Ukraina. Bland annat levereras den obemannade markroboten THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) till den ukrainska armén.

Roboten används för att stödja infanteri genom att transportera utrustning och evakuera skadade. Den kan också utrustas med vapensystem.

LÄS MER: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Danmark har varnat

Ryssland har tidigare förnekat anklagelser om att ha planerat eller utfört sabotage mot länder utanför Ukraina.

Flera västländer varnar dock för ryska sabotageaktioner.

Danmarks militära underrättelsetjänst FE bedömer det som “sannolikt” att Ryssland kontinuerligt “planerar och förbereder” sabotage mot mål i flera europeiska länder.

På FE:s egen skala motsvarar begreppet “sannolikt” att risken för sabotage i någon form ligger på mellan 60 och 90 procent.

– Ryssland har ökat sin vilja att ta risker för att testa och pressa oss här i väst, har Anja Dalgaard-Nielsen, chef för FE:s underrättelsesektor, sagt till Danmarks Radio.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor amerikansk säkerhetslucka kan utnyttjas av Kina

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


19 aug 26

60 000 kronor per villa – alla kan ansöka 1 september

2026 08 19

Snart kommer många husägare kunna ta del av ett nytt stöd.

Från och med den 1 september kan villaägare ansöka om bidrag för energieffektivisering i småhus – det vill säga villor, radhus, kedjehus och parhus.

Det nya stödet syftar bland annat till att minska hushållens känslighet för höga energipriser.

Nu går Handelsbanken ut med en uppmaning.

Storbanken beskriver stödet som ett bra tillfälle för villaägare att se över sin energianvändning och ekonomi inför framtida renoveringar.

– Många villaägare vill sänka sina energikostnader men det kan vara svårt att veta var man ska börja och vilka investeringar som gör störst skillnad. Ett bra första steg är att få koll på husets energianvändning och vilken skillnad investeringen gör för både plånboken, energiklass och klimatet, säger Mathias Olausson, kontorschef Handelsbanken Kungälv.

– Därefter kan vi hjälpa till med att se över finansiering och hur olika renoveringsåtgärder påverkar den egna ekonomin.

Fem tips inför ansökan

Här är Handelsbankens fem tips inför öppnandet av ansökan:

1, Börja med att se över husets energiförbrukning och var de största energitjuvarna finns.

2, Kontrollera om du omfattas av stödet. Huset ska bland annat ha ett värdeår före 1990 och användas som permanent bostad. Hus som redan är anslutna till fjärrvärmenätet omfattas inte.

3, Se vilka åtgärder som passar ditt hus. Stödet omfattar flera typer av åtgärder, bland annat tilläggsisolering, byte eller förbättringar av fönster och dörrar samt vissa åtgärder och förbättringar av husets uppvärmningssystem.

LÄS OCKSÅ: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi 

4, Planera ekonomin innan du startar. Stödet betalas ut först när åtgärderna är genomförda. Därför är det bra att tidigt räkna på hela investeringen och fundera över hur den ska finansieras. Titta på kostnaden här och nu och på hur åtgärden kan påverka husets framtida energianvändning och dina boendekostnader.

5, Se till helheten och tänk långsiktigt. Att energieffektivisera ett hus är ofta en långsiktig investering. Genom att väga samman husets energianvändning, planerade renoveringar och den egna ekonomin blir det lättare att prioritera mellan olika åtgärder.

Källa: Handelsbanken

ANDRA LÄSER: Värsta sedan krigsstarten – massuttag från ryska bankkonton

Foto: Marcusoscarsson.se 

Text: Redaktionen