SVERIGE: Försvarsmakten lade ut skarpa minor

2022 10 21

Det svenska försvaret placerade ut skarpa minor vid inloppet till Ystad hamn på den skånska sydkusten.

Minorna lades ut i samband med en övning i syfte att bekämpa fientliga fartyg och farkoster under vatten, rapporterar Expressen.

– Man har använt både skarp materiel och övningsmateriel, säger Mårten Malmberg, kommunikatör vid Försvarsmakten, till tidningen.

“Ser allvarligt på läget”

Beredskapskontrollen ägde rum tidigare i veckan.

Uppdraget gavs till den 5:e amfibiebataljonen ur Älvsborgs amfibieregemente som i hög fart tog sig från Göteborg ned till Ystad. Hemvärnet från Militärregion Syd var också på plats.

Enligt generalmajor Jonas Wikman skedde övningen med anledning av Rysslands anfallskrig i Ukraina.

– Det här är viktigt mot bakgrund av vårt allvarliga säkerhetspolitiska läge, säger han till Sydsvenskan.

Majoren tillägger:

– Det råder en temperatur runt Östersjön där vi behöver vara tydliga med att vi ser allvarligt på läget.

Bekämpa fientliga farkoster

Försvarsmakten själva beskriver att ändamålet med att placera ut minorna var att “bekämpa fientliga ytgående farkoster och fientlig undervattensverksamhet”.

– På det här sättet stärker och utvecklar vi vår förmåga att snabbt kunna verka med våra vapensystem i hela vårt närområde, säger bataljonschefen och överstelöjtnant Johan Wallin i ett pressmeddelande.

Övar på invasion

Ytterligare ett syfte är att det svenska försvaret vill kunna garantera att marinen med kort varsel kan få en minering på plats vid händelse av en hotande invasion.

Idag finns inget sådant hot, men däremot har säkerhetsläget i Östersjön försämrats rejält, skriver Sydsvenskan.

– Det är i den kontexten vi förstärker vår förmåga. Vi måste kunna hantera den här situationen – och i värsta fall ett ytterligare försämrat säkerhetsläge, säger Jonas Wikman.

Danmark deltog

Även den danska marinen deltog i samma beredskapskontroll.

– Ystads hamn är strategisk viktig. Danmark har också stort intresse av att den kan säkras och skyddas, säger Kurt Nielsen, dansk general, till den skånska tidningen.

– För oss är det väldigt positivt att Sverige och Finland går med i Nato. Vi kan utveckla ett nordiskt samarbete som också Nato får nytta av.

Foto: Försvarsmakten

Text: Redaktionen


23 sep 2026

S-ledarens första regeringsbesked

2026 09 23

Socialdemokraterna kommer att få ihop en ny regering för Sverige.

Så lyder beskedet från Magdalena Andersson (S) på onsdagseftermiddagen.

Det är första gången som S-ledaren kommenterar en eventuell regeringsbildning efter att ha fått sonderingsuppdraget från talmannen i fredags.

– Jag har haft bra samtal med flera, eller de flesta, av partiledarna i Sveriges riksdag, säger Andersson till SR.

Beskedet: "Ja"

Under eftermiddagen har Magdalena Andersson haft möte med Moderatledaren Ulf Kristersson, som i torsdags meddelade att han avgår som statsminister.

Enligt S-ledaren har de pågående samtalen gett “en bra bild över vilka partier som det är meningsfullt att fortsätta samtalen med”. Hon har tidigare sagt att hon ska tala med sex partier, vilket betyder samtliga riksdagspartier förutom Sverigedemokraterna.

På frågan om S kommer få ihop en regering ger Andersson ett kort svar.

– Ja, säger partiledaren.

Bildar "kartell"

Tidigare idag meddelade Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Vänsterparitet och Centerpartiet om att de fyra partierna bildat en “kartell” i riksdagen. Samarbetet handlar om vilka som ska ta plats i riksdagens utskott och vilka som ska bli nya talmän.

– Vi går ihop och bildar kartell. Våra 176 mandat ska ställas mot Tidös 173, för då får vi majoritet i alla utskott, säger Socialdemokraternas gruppledare Lena Hallengren till DN.

Läs också: Vindkraft stoppas i Sverige

Vill inte ha Norlén

Enligt Lena Hallengren är det “självklart” att nuvarande talman Andreas Norlén inte ska sitta kvar på sin post. 

– Det är Tidös kandidat. Vi backade upp honom sist för att det inte skulle bli en sverigedemokratisk talman. 

Hallengren menar att S, i egenskap av att vara största parti, bör ha talmansposten.

Läs mer: S lovar satsning för 500 000 svenskar – ”det första vi ska göra”

Arkivfoto: Socialdemokraterna, pressträff

Text: Redaktionen


23 sep 26

Stor förvirring: Vänsterpartiet hävdar missförstånd

2026 09 23

Det misstänkta valfusket i Borlänge fortsätter att jaga Vänsterpartiet.

Under gårdagen uppgav partiet att 30-årige Mohamed Ali, som oväntat kryssats in i riksdagen, kommer att ta en ”timeout” från sitt riksdagsuppdrag med anledning av polisutredningen. Ali valdes oväntat in i riksdagen med över 600 personkryss.

–  Vi har kommit överens om att Mohamed Abdukardir Ali tar en time out och inte kommer tjänstgöra som riksdagsledamot från mandatperiodens början på grund av den pågående utredningen om valfusk, framhöll V:s partisekreterare Maria Forsberg under tisdagen.

Samtidigt rapporterade Borlänge Tidning att Ali erbjudits en tjänst på V:s partikansli med en månadslön på 81 400 kronor. Summan motsvarar en månadslön för en riksdagsledamot.

Nu slår Vänsterpartiet tillbaka mot uppgifterna. Enligt V:s presstjänst är det ett ”missförstånd” att Ali ska ha erbjudits en tjänst på partikansliet, rapporterar SvD.

En V-källa, som citeras av Expressen, ger en liknande bild. Enligt källan ”verkar det röra sig om ett missförstånd”.

Stor förvirring

Samtidigt uppger Vänsterpartiets presstjänst i ett annat uttalande att man inte känner till uppgifterna om att det skulle röra sig om ett ”missförstånd”, rapporterar Ekot.

Vidare meddelar presstjänsten att man inte vill kommentera uppgifterna ytterligare.

Partiledaren Nooshi Dadgostars pressekreterare Silan Erman vill inte heller kommentera frågan. Hon kan inte ge något besked om när Dadgostar kommer att uttala sig om uppgifterna.

– Det vet jag inte, men jag antar att vi kommer att höra av oss när vi har en kommentar, säger Erman till SvD.

LÄS OCKSÅ: 10 500 måste anställas – 40 000 kronor i snittlön

Uppgifter: Vägrar att lämna

Enligt uppgifter till SVT vägrar Mohamed Abdukardir Ali att lämna sin riksdagsplats, trots påtryckningar från partiet.

– Jag fick ett sms på vägen hit om att time outen inte innebär att han lämnar riksdagen. Han vill åtminstone inte det, sade SVT:s reporter Marijana Dragic i tisdagskvällens Aktuellt.

ANDRA LÄSER: Världsledare gör sig redo – ska berätta ”sanningen”

Foto: Agnes Stuber Vänsterpartiet 

Text: Redaktionen