Försvarsmakten kallas in – 15-åring försvunnen

2023 12 22

Den intensiva sökinsatsen i Kalmar fortsätter efter att en 15-årig flicka försvunnit.

Artikeln har uppdaterats sedan urspprunglig publicering.

Det var under onsdagskvällen som en 15-årig flicka anmäldes försvunnen i Kalmar.

En massiv insats med stora resurser har fortsatt sedan i torsdags och såväl Missing People som polisen, kustbevakningen och Sjöfartsverket har varit involverade.

Även polishelikopter har deltagit.

Polisen har nu efterfrågat resurser från Försvarsmakten som hjälper till i insatsen.

Det rapporterar Expressen.

Hemvärnet bistår

Hemvärnet, även känt som nationella skyddsstyrkorna och som är en del av Försvarsmakten, hjälper nu till.

– Hemvärnet bistår med resurser i sökarbetet, meddelar polisen.

Polisen har riktat tydliga uppmaningar till allmänheten i Kalmar om att direkt ta kontakt om man vet någonting om flickans försvinnande och var hon kan befinna sig nu.

Flera signalement

Polisen har även gått ut med signalement för att allmänheten ska veta vem det rör sig om.

Det handlar om en 15-årig flicka som är 150 centimeter lång och har långt, brunt hår.

Troligtvis saknar hon ytterkläder.

– Allmänheten uppmanas att kontrollera sina egna trädgårdar/utrymmen. Vill man hjälpa till och söka i närområdet ska man färdas i bil och ej till fots för att inte förstöra spår, framhåller polisen.

– Polisen vill uppmana folk att kontrollera sina tomter och ägor när man kommer hem, i syfte att eventuellt hitta den försvunna flickan. Källarnedgångar, uthus, förråd och andra byggnader kan vara av intresse.

Omfattande insats

Det rör sig om en omfattande insats med flera olika typer av resurser.

– Poliser arbetar med att söka av områden och frivilligorganisationer är involverade. Polisen har också ställt en begäran till Försvaret om extra resurser, meddelar polisen via sin webbsida.

– Sökområdet är Rinkabyholm med omnejd. Iakttagelser från hela Kalmar kommun är dock av intresse.

Hundratals personer

Hundratals personer deltar i sökinsatsen under fredagskvällen i hopp om att hitta den försvunna flickan.

– Vi söker i de centrala delarna i förhoppning om att den försvunna är vid liv, säger Johanna Hedlund vid Missing People till Barometern.

Uppdatering 18.34

Strax före klockan 18.30 gick polisen ut med att flickan har hittats vid liv utanför Kalmar.

Hon är förd till sjukhus.

Foto: Daniel Klintholm Försvarsmakten

Text: Redaktionen


23 juli 2023

Nytt bidrag införs i höst – tusentals kronor för husägare

2026 07 24

Under torsdagen har Tidöpartierna presenterat flera nyheter för hushåll och konsumenter.

En av dem gäller en utredning av den kritiserade elnätsavgiften, där det bland annat ska tittas på om ett pristak kan införas under vissa tidsperioder.

På samma pressträff meddelade närings- och energiminister Ebba Busch (KD) att ett bidrag som gått lite mer under radarn nu kommer att införas från 1 september.

Det gäller den nya varianten av bidraget för energieffektivisering i småhus, som nu ska rikta sig till fler och bli mer flexibelt.

Satsningen kallas för “Villaeffekten” och ämnar att hjälpa hushåll stå emot framtida energiprisökningar.

Villaeffekten hjälper svenska villaägare att sänka sina energikostnader och att stärka sin motståndskraft. Den senaste tidens oroligheter i vår omvärld visar hur viktigt det är att minska vår sårbarhet och vårt beroende av andra länder, särskilt på energiområdet, säger Ebba Busch. 

Täcker 30 procent

Enligt regeringen kommer husägare kunna söka bidrag för att täcka 30 procent av materialkostnaderna när man genomför energi- och effektiviseringsåtgärder. Som mest kan man få 60 000 kronor i bidrag per småhus.

– De senaste åren har varit prövande för många hushåll ekonomiskt. Med det här förslaget blir det enklare att ansöka om bidraget för energieffektivisering samtidigt som vi ser till att det kan komma fler till del. Att få ner energikostnaderna kommer underlätta för många familjer som har svårt att få ekonomin att gå ihop, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M).

Andra läser: Uppgifter: Putin har ändrat sig

Ny variant

Det har tidigare funnits en äldre variant av bidraget. Enligt regeringen riktar sig dock “Villaeffekten” till fler småhusägare jämfört med det förra. 

– Småhusägare får också större flexibilitet att välja vilka åtgärder bidraget ska användas till, och i vilken ordning åtgärderna ska göras, framhåller Tidöpartierna i ett uttalande.

Småhus med fjärrvärme kan inte använda bidraget för att täcka åtgärdskostnader. Det ska dock gå att ansöka om bidrag för att ansluta ett hus till fjärrvärmenätet.

Läs också:

Strängt förbud ska införas i Sverige – största i hela världen

Hushållen kan slippa höjd avgift

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


23 juli 2026

Strängt förbud ska införas i Sverige – största i hela världen

2026 07 23

Regeringen föreslår ett kraftfullt förbud i Sverige som skulle kunna skapa eko i hela Europa.

Frågan har redan förberetts ett tag i EU.

Nu går Sverige före unionen och lägger fram ett förslag om en stor begränsning av användning av PFAS, den så kallade “evighetskemikalien” som används i en rad konsumentprodukter.

Det här är en stor seger för människors hälsa och för svensk miljö. PFAS ska inte finnas i kläder, kosmetika, köksredskap och andra vardagsprodukter när det finns fungerande alternativ, säger klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L) i ett uttalande.

Mest omfattande i världen

Det föreslagna förbudet ska omfatta kläder, skor, impregneringsmedel för kläder och skor, köksredskap, kosmetiska produkter och skidvalla. 

Romina Pourmokhtari understryker vikten av att förslaget går igenom.

– Sverige tänker inte vänta medan evighetskemikalier fortsätter att spridas i våra hem, i naturen och i våra kroppar. Därför går regeringen före EU och tar nu ett avgörande steg mot att stoppa onödig användning av PFAS.

– Det är ett historiskt besked som kommer att göra verklig skillnad, både i dag och för kommande generationer.

– Det här blir ju det mest omfattande nationella förbudet i världen mot PFAS-gifter, tillägger ministern för SR.

"Kan inte vänta på EU"

Ica och Coop har sedan tidigare förespråkat ett förbud mot PFAS. Trots det kunde Råd & Rön tidigare i år avslöja att butikskedjorna sålde tomater med bekämpningsmedlet, vilket fick Coop att se över sina rutiner.

PFAS är ett samlingsnamn för en större ämnesgrupp på över 10 000 identifierade ämnen. De är syntetiskt framställda och en del av dem har negativa effekter på människor och djur.

Kemikalien är extremt långlivad och vissa PFAS bryts inte ned alls under naturliga förhållanden, enligt Naturvårdsverket.

– Vi måste få bort evighetskemikalierna från kläder, smink och andra konsumentprodukter. Vi kan inte vänta på EU när det handlar om att ge svenskarna ett starkare skydd. I stället banar vårt nationella förbud väg för hela EU att följa Sveriges exempel, säger EU-minister Jessica Rosencrantz (M).

Förbudet föreslås införas 1 januari 2028.

Foto: Frida Drake resp Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen